Pěstujeme astry do vázy. Které vybrat k řezu květin?

17. 7. 2022

Co se týče řezu květin, astra nemá mezi letničkami konkurenci. Květy na dlouhých stopkách vydrží ve váze déle než týden.

Pěstovat astry, to je rovněž snadné. Většinou je vyséváme v březnu do truhlíků. Osivo lehce zasypeme substrátem nebo ještě lépe vermikulitem. Astry můžeme vyset přímo na záhon. Proto bývá astra v některých letničkových směsích semen.

Astra se těší oblibě i kvůli řezu květin do vázy, v níž dlouho vydrží

Jehlicovité květy v květenství odrůdy Giant Ray Blue

Dlouhodenní rostlina se vyvíjí podle délky dne

Sazenice snese slabší mrazíky. Dřívější výsev nepřináší žádné výhody. Astra je totiž teplomilná dlouhodenní rostlina. To znamená, že pro indukci kvetení se musí teplota pohybovat okolo 18 °C.

Při prodlužování dne roste především listová růžice. S nástupem krátících se dnů začínají růst generativní orgány a rostlina vykvétá. Proto astry kvetou od poloviny července do poloviny srpna v závislosti od ranosti odrůdy.

Směs astry čínské Matsumoto určená k řezu květin

Květiny k řezu ze směsi astry čínské Matsumoto

Astře dopřejeme slunce, po dešti kypříme půdu

Astra miluje slunné stanoviště s hlinitopísčitou půdou. Ze zdravotních důvodů ji nesázíme na místo, kde jsme pěstovali lilkovité rostliny jako například rajčata. Před výsadbou doporučuji pohnojit záhon kombinovaným hnojivem v dávce 50 g na m2. Spon 30×30 cm je optimální pro většinu odrůd.

Po prudkých deštích co nejrychleji rozrušíme půdní škraloup. To prospěje zdravotnímu stavu porostu. Občas se na astrách objeví mšice, včasný postřik zabrání deformaci vyvíjejících se květů.

Astry Harz Salmon

Také květenství astry Harz Salmon tvoří jehlicovité květy

Jehlicovité astry k řezu květin do vázy

V zahradnických prodejnách nalezneme řadu odrůd, většinou ve směsi. Mezi nejoblíbenější patří astry s jehlicovitými květy. Dorůstají výšky kolem 80 cm a jsou určeny k řezu květin. Květy v úboru jsou dlouhé a tenké jako jehly. Do vázy získáme z rostliny 20–25 úborů o průměru 10–12 cm.

  • Další populární skupinou jsou astry s úborem složeným z jazykovitých květů, které jsou širší a ploché.
Též pompónkovité astry Violet se hodí k řezu květin

Astry Violet patří ke skupině okrasných květin, jejichž kulovitá květenství jim dala přívlastek pompónkovité, případně pompónky

Populární jsou také nízké odrůd,y které se hodí na záhon. Odrůda aster Průhonický trpaslík vytváří kulovité rostliny vysoké 25 cm. Celá rostlina je poseta čtyřcentimetrovými poloplnými a plnými květy. Podobně kvetou astry  odrůdy Milady, která má větší květ. Rostliny vysazené na záhonech kombinujeme s ranějšími druhy letniček, aby zelená plocha nepůsobila před výkvětem jednotvárně.

Tip na astry v květináči: Rostliny nasazené do květináče v zahradnickém substrátu mají 100% zdravotní stav. Tak se vyhnete problémům se zamořením zahrádky fuzáriem. Čím je květináč větší, tím lépe.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x