Jak pěstovat lekníny, aby vynikla jejich krása

3. 6. 2020

Představte si hladinu lesklou jako zrcadlo, ve které se odráží nebeská klenba. Po ní plují krásné květy leknínů mezi vějířem splývavých zelených listů.

Prostá a přesto úchvatná krása přírody. Lekníny jsou notoricky známé rostliny jak z našich rybníků a tůní, ale i ze zahradních jezírek. Přesto si připomeňme základní fakta:

Lekníny

Tropické a zimovzdorné

Jedná se o rostliny, které jsou trvale ponořené ve vodě, kořeny zarůstají do bahnitého dna a jejich tlustý oddenek se plazí a dělí těsně nad povrchem. Podle nároků na teplotu vody a prapůvodní místo výskytu je dělíme na lekníny tropické a lekníny zimovzdorné, jež přečkají celé zimní období pod ledem.

 

Jak vysoko, jak hluboko

Dalším důležitým ukazatelem při výběru je jejich maximální vzrůst – tj. kolik listová plocha na hladině zabere místa a zároveň jakou potřebují hloubku.

  • Jsou kultivary trpasličí, kterým se daří v hloubce 20 cm a listy pokryjí pouze 0,5 m2.
  • Středně vzrůstných kultivarů je nejvíce. Těm vyhovuje hloubka od 40 do 100 cm a zakryjí hladinu v ploše 1–1,5 m2.
  • Ve velkých hloubkách 1–2 m zaplní jediná rostlina svými listy plochu 3–4 m².
James Bridon

Leknín James Bridon

Při výstavbě zahradních jezírek a koupacích biotopů si díky jezírkovým foliím můžeme nejen zvolit velikost nádrže a její tvar, ale také rozličné hloubky pro pestrý sortiment leknínů i dalších vodních rostlin.

Stanoviště a živiny

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro lekníny je vhodné místo a živiny. Nejlépe prospívají a kvetou na místech, kam dopadá nejvíce slunečního záření, což zajistí i rychlejší prohřátí vody a tím i brzké kvetení rostlin.

  • Nevhodná jsou místa v polostínu, pod hustou korunou stromů rostoucích na břehu, nebo kam dopadá stín blízkých staveb atd.
Joye Tomocick

Leknín Joye Tomocick

Jediná rostlina dle kultivaru může mít více než 50 květů.

Stejně důležité jako světlo jsou živiny, kterých potřebují opravdu hodně, protože běžně rostliny vykvétají od května až do příchodu prvních mrazů. Z toho je zřejmé, že přísun živin musí být rovnoměrný po celé vegetační období.

V tomto případě dělá mnoho pěstitelů zásadní chybu. Koupí si substrát pro lekníny, který je však tvořen většinou z více typů rašeliny s malým obsahem písčitých či jílovitých částic. Tuto směs přesype do děrovaných „leknínových košíčků“, kde se i to minimum živin rychle vyplaví do okolní vody a rostlina pak špatně kvete a roste.

Vlastní substrát

Nám se osvědčil zcela opačný postup. Připravíme si substrát:

  • 3 díly ornice,
  • 1 díl jemného říčního písku,
  • 1 díl rašeliny

a vše dokonale promícháme.

Do plastové nádoby s objemem 30–50 litrů, která má všechny stěny plné, tuto směs přesypeme a jako pomalu rozpustné přírodní hnojivo přimícháme rohovinu. Vložíme sazenici leknínu, kořeny řádně obsypeme a upěchujeme.

Na povrch můžeme přidat hrubší štěrk či valounky. Poté nádobu s rostlinou opatrně ponoříme. Tento substrát vydrží rostlinu vyživovat 2 roky a pak jej musíme vyměnit. U některých vzrůstných kultivarů je substrát rychleji vyčerpaný, a tak v průběhu sezony můžeme doplnit živiny prostřednictvím speciálních hnojivých tyčinek, které za pomoci sázecího kolíku zapíchneme do substrátu a dané místo opět řádně upěchujeme.

Vesuve

Leknín Vesuve

Lekníny přesazujeme vždy brzy na jaře, kdy rostlina ještě nemá listy, které by se později snadno lámaly. V této době můžeme rostliny díky dceřiným oddenkům i množit. Mladé rostliny umístíme do mělké vody a až zesílí, můžeme je ponořit hlouběji.

V průběhu vegetačního cyklu se nejen těšíme z krásných květů, ale je nutné i sledovat zdravotní stav rostliny.

Škůdci

Lekníny jsou při obvyklé péči snadno pěstovatelné rostliny, ale i ony mají své parazitující škůdce. Nejčastěji se setkáváme na listech či květech s výskytem leknínových mšic.

  • Chemické přípravky jsou zde problematické, protože ryby i jiní užiteční živočichové jsou na tyto přípravky velice citliví.

Mšice jednoduše spláchneme silným proudem vody. Ostatní škůdce, kteří jsou méně běžní svým sáním či okusem na listech, odstraníme raději s celým napadeným listem.

Virginiana

Leknín Virginiana

V průběhu sezony nejstarší žloutnoucí odumírající listy také odstraňujeme, aby se rozkládající biomasa nestala spouštěcím impulsem pro hnilobné procesy, které by zkazily vodu, nebo podpořily tvorbu řas.

Květy

Lekníny milujeme především pro krásu květů. Barevná paleta je opravdu pestrá, ale i tvar a velikost květu tvoří důležitý zrakový vjem. Jsou květy miskovité, šálkovité, hvězdicovité, přisedlé na hladině, nebo naopak výrazně se tyčící nad hladinou.

  • Velkokvěté lekníny dosahují velikosti přes 20 cm v průměru.
  • Plnokvěté lekníny mají až sto okvětních lístků.
Perry´s Dwarf Red

Leknín Perry´s Dwarf Red

Některé kultivary se stářím barevně proměňují a jiné zase příjemně voní.

Při nákupu leknínů je vhodné se obrátit tam, kde mají nejen širokou nabídku rozličných kultivarů pro různé hloubky, ale umí i odborně poradit s výběrem a péčí.

Vždy vybíráme rostliny řádně pojmenované, pevně zakořeněné v pěstební nádobě a na první pohled zdravé, v některých případech i s budoucí násadou květů.

Lekníny nám zcela jistě udělají radost od jara do podzimu, a tak stačí to jen zkusit.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 6. 2023

Během suchých dní zaléváme jahody jednou týdně

Dobrá chuť plodů jahod není jen odrůdovou záležitostí. Velký vliv má také zálivka, kdy pokud více zaléváme (nebo více v tomto období prší), plody přerůstají a jejich chuť je mdlá až fádní. Pokud dostatečně neprší nebo za přísušku, postačí jahodám zálivka

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x