Pěstování v nádobách: Vybíráme rostliny pro balkon nebo terasu

20. 11. 2021

Rok se chýlí k závěru, a tak se dají spřádat plány pro ten příští. Co třeba osadit balkon či terasu rozmanitou zelení v nádobách?

Promyslete, co kam umístit

Ozelenit se dá téměř jakékoliv místo: balkon, terasa, schodiště, malý dvorek nebo vnitroblok, někde dokonce i střecha. Pečlivá příprava a plán se vyplatí: Ačkoliv je plocha balkonu malá, nebývá snadné ji správně zaplnit.

Osázená lodžie

Osázená lodžie

  • Pokud si nevíte rady, je dobré překreslit půdorys celého prostoru na papír. Na plán vyznačte také orientaci na světové strany. V odpovídajícím měřítku si pak vystřihněte velké nádoby a nábytek, který případně hodláte na balkon umístit, a zkoušejte různé kombinace, dokud nenaleznete tu správnou.

Zajímavou možností je také případné vkreslování plánovaných prvků zeleně a mobiliáře do pořízených fotografií. U nákresu si nezapomeňte udělat poznámku o tom, kudy v průběhu dne putuje sluneční svit. Tento údaj usnadní výběr vhodného místa pro osazení rostlinami, umístění ranního či večerního posezení nebo instalaci dostatečného zastínění. To je důležité nejen pro člověka: Letní polední slunce může zahubit i jinak velmi odolné rostliny.

Pokud hodláte pro pěstování a pobyt využívat nechráněné stanoviště, jakými bývají větší terasy nebo střešní zahrady, záhy zjistíte, že největším problémem jsou prudké poryvy větru. Lidem i rostlinám je zde třeba zajistit ochranu v podobě propustných bariér, kterými může vítr lehce pronikat.

Při rozmísťování zeleně a ostatních prvků na balkonech nebo terasách berte v úvahu možnost jejich zatížení: Nejjistější je umístit objemné a těžké objekty (například vodní prvky) co nejblíže k nosným stěnám stavby.

Zázemí pro péči o rostliny

Plánujete-li větší výsadbu, nezapomeňte vyhradit prostor pro přesazování rostlin, pro uložení nářadí a nádob nezbytných pro celoroční zahradničení. I na omezeném prostoru se dá kompostovat: Jednou z možností je pořídit si na terasu malý otočný kompostér, druhou je zřízení společného kompostéru například ve vnitrobloku obytného domu.

Zásadní podmínkou pro úspěšné pěstování v nádobách je přístup k zálivce: Rostliny v nádobách žijí v omezených podmínkách a každodenní úmorné zalévání může rychle proměnit balkonové zahradničení v noční můru. Mnoho času ušetří zavedení závlahového systému, u rozsáhlejších výsadeb zvažte možnost instalace nádoby na zachytávání dešťové vody.

Před realizací balkonové výsadby se vyplatí rovněž zkontrolovat, zda u balkonu či terasy nenastane problém s odvodněním, například pokud rostliny příliš zalijete.

Balkon: soukromí především

Krásný výhled ocení každý. Na balkonech a terasách bytových domů však bývá důležité navodit pocit soukromí. Prioritou je pohledová clona, ale potřebná je rovněž ochrana proti větru nebo hluku. I takový úkol pomohou vyřešit rostliny v nádobách.

  • Na jednoduchých, cenově nepříliš náročných podpěrách dokážou popínavé rostliny vytvořit husté zástěny, které oblíbené posezení od ruchu ulice a zvědavých očí spolehlivě oddělí.
  • Na menších prostorech najdou své využití květinové truhlíky na kolečkách se zabudovanou treláží, které lze libovolně posouvat tam, kde je zástěny zrovna zapotřebí.
  • Další možností, jak bránit nevítaným pohledům, jsou závěsné koše s rostlinami.
Fíky pro balkon

Na osluněné terase lze pěstovat i fíky

Od jara do zimy

Klíčové pro úspěšné pěstování rostlin tedy jsou

  1. orientace balkonu či terasy ke světovým stranám,
  2. délka oslunění,
  3. přístup dešťových srážek,
  4. ochrana proti větru.

Plánování výsadby nádobových rostlin můžeme pojmout bez ohledu na velikosti prostoru, který máme k dispozici: Stanovíme si kostru výsadby z dřevin nebo z vytrvalých rostlin a základ pak doplňujeme.

Je fajn, když se povede výsadba zajímavá od jara do zimy. Stálezelené dřeviny upoutají i pod sněhem.

Některé trvalky či okrasné trávy vnesou do prostoru patřičnou výšku zeleně.

K nejvděčnějším rostlinám stále patří cibuloviny a hlíznaté rostliny: Drobnějším se daří také v menších květináčích a jsou vidět od časného jara. Ve větších nádobách pak lze pěstovat vzrůstnější druhy cibulovin.

Balkonová zahrada může kvést, poskytovat soukromí a relaxaci nebo přinášet užitek v podobě bylinek, zeleniny či drobného ovoce. Vše záleží jen na tom, kolik péče a času jsme jí ochotni věnovat. Při plánování pamatujeme i na to.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x