
Aronie, rybíz, angrešt a jiné ovoce lze pěstovat i na balkoně
12. 9. 2021Ať už začneme s předstihem promýšlet jarní výsadbu aronie či jiné ovocné dřeviny do nádoby, nebo ji pořídíme hned, následující informace se budou hodit.
Rok se chýlí k závěru, a tak se dají spřádat plány pro ten příští. Co třeba osadit balkon či terasu rozmanitou zelení v nádobách?
Ozelenit se dá téměř jakékoliv místo: balkon, terasa, schodiště, malý dvorek nebo vnitroblok, někde dokonce i střecha. Pečlivá příprava a plán se vyplatí: Ačkoliv je plocha balkonu malá, nebývá snadné ji správně zaplnit.
Zajímavou možností je také případné vkreslování plánovaných prvků zeleně a mobiliáře do pořízených fotografií. U nákresu si nezapomeňte udělat poznámku o tom, kudy v průběhu dne putuje sluneční svit. Tento údaj usnadní výběr vhodného místa pro osazení rostlinami, umístění ranního či večerního posezení nebo instalaci dostatečného zastínění. To je důležité nejen pro člověka: Letní polední slunce může zahubit i jinak velmi odolné rostliny.
Pokud hodláte pro pěstování a pobyt využívat nechráněné stanoviště, jakými bývají větší terasy nebo střešní zahrady, záhy zjistíte, že největším problémem jsou prudké poryvy větru. Lidem i rostlinám je zde třeba zajistit ochranu v podobě propustných bariér, kterými může vítr lehce pronikat.
Při rozmísťování zeleně a ostatních prvků na balkonech nebo terasách berte v úvahu možnost jejich zatížení: Nejjistější je umístit objemné a těžké objekty (například vodní prvky) co nejblíže k nosným stěnám stavby.
Plánujete-li větší výsadbu, nezapomeňte vyhradit prostor pro přesazování rostlin, pro uložení nářadí a nádob nezbytných pro celoroční zahradničení. I na omezeném prostoru se dá kompostovat: Jednou z možností je pořídit si na terasu malý otočný kompostér, druhou je zřízení společného kompostéru například ve vnitrobloku obytného domu.
Zásadní podmínkou pro úspěšné pěstování v nádobách je přístup k zálivce: Rostliny v nádobách žijí v omezených podmínkách a každodenní úmorné zalévání může rychle proměnit balkonové zahradničení v noční můru. Mnoho času ušetří zavedení závlahového systému, u rozsáhlejších výsadeb zvažte možnost instalace nádoby na zachytávání dešťové vody.
Před realizací balkonové výsadby se vyplatí rovněž zkontrolovat, zda u balkonu či terasy nenastane problém s odvodněním, například pokud rostliny příliš zalijete.
Krásný výhled ocení každý. Na balkonech a terasách bytových domů však bývá důležité navodit pocit soukromí. Prioritou je pohledová clona, ale potřebná je rovněž ochrana proti větru nebo hluku. I takový úkol pomohou vyřešit rostliny v nádobách.
Klíčové pro úspěšné pěstování rostlin tedy jsou
Plánování výsadby nádobových rostlin můžeme pojmout bez ohledu na velikosti prostoru, který máme k dispozici: Stanovíme si kostru výsadby z dřevin nebo z vytrvalých rostlin a základ pak doplňujeme.
Je fajn, když se povede výsadba zajímavá od jara do zimy. Stálezelené dřeviny upoutají i pod sněhem.
Některé trvalky či okrasné trávy vnesou do prostoru patřičnou výšku zeleně.
K nejvděčnějším rostlinám stále patří cibuloviny a hlíznaté rostliny: Drobnějším se daří také v menších květináčích a jsou vidět od časného jara. Ve větších nádobách pak lze pěstovat vzrůstnější druhy cibulovin.
Balkonová zahrada může kvést, poskytovat soukromí a relaxaci nebo přinášet užitek v podobě bylinek, zeleniny či drobného ovoce. Vše záleží jen na tom, kolik péče a času jsme jí ochotni věnovat. Při plánování pamatujeme i na to.
Foto autorka
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.