Noc a netřesk: zahradní tipy pro zvídavé děti na sklonku léta

17. 8. 2022

V srpnu bývá znát, že léto je za svým vrcholem. Zahrada ožívá až s dětmi. Ty nejspíš zaujme sklizeň. Ale i zahradní repelenty či netřesky.

Není nic hezčího, než vychutnat si společně s dětmi atmosféru vlahých letních večerů. Aby vás netrápil obtížný hmyz, zkuste společně vysadit zahradní rostliny, které mají částečně repelentní účinky.

Zahradní večery

Letní večer v zahradě má svou atmosféru

To, co hmyz odpuzuje, bývají zejména silice: tedy těkavé, intenzivně vonící látky, které se vyskytují v různých částech rostlin ve speciálních pletivech, hlavně v květech, plodech, ale také v kořenech, listech či kůře.

Aromatické bylinky odpudí hmyz

Hmyzí návštěvníci například nemají příliš rádi citrusové vůně, které člověku naopak lahodí. Kromě většiny aromatických bylinek poslouží k odpuzení hmyzu také vzpřímené či vonné pelargonie, aksamitníky nebo měsíček lékařský.

Nádoby s rostlinami, které odpuzují obtížný hmyz, je nejlepší postavit přímo tam, kde pobýváte nejčastěji. Nabízí se například blízkost zahradního nebo balkonového posezení, okenní parapet nebo balkonové dveře.

Jiné barvy zahradní noci

Pupalka dvouletá rozkvétá za tmy

Pupalka dvouletá

Zkuste s dětmi na zahradě zůstat ještě chvíli i po setmění. Jistě je překvapí, jak v noci toto důvěrně známé prostředí žije svým vlastním životem: Vše má jiné barvy, zvuky i vůně budou vnímat intenzivnějí než ve dne.

Možná se vám poštěstí zahlédnout i faunu, kterou běžně za dne nepotkáte. Ukažte dětem rostliny, které rozkvétají až za tmy, jako je například na zahradách běžně pěstovaná pupalka dvouletá.

Sladkou vůní láká noční opylovače také okrasný tabák, večernice vonná nebo popínavé zimolezy. A až se pořádně setmí, můžete společně na ztemnělé srpnové obloze pozorovat Perseidy, meteorický roj, kterému říkáme padající hvězdy.

Aby do střechy netřísklo: netřesky

Odolný netřesk střešní je pro malé pěstitele jako stvořený. Na první pohled nenápadná rostlina není vůbec nudná. Libuje si na vyprahlých, sluncem vyhřátých místech, tam, kde se jiným rostlinám obvykle příliš nedaří: Zásoby vody si totiž uchovává ve svých ztlustlých listech.

Když se v druhé polovině léta na rostlinách netřesku vytvoří šlahouny s novými malými rostlinkami, je čas na vytvoření malé sukulentní zahrádky.

Nechte děti nové růžičky tuhých listů ze šlahounů opatrně odtrhnout a můžete začít sázet. Pro výsadbu vyberte nejlépe větší, silné růžice, u kterých je už na spodu možné rozeznat první kořínky. Není nic jednoduššího: Rostlinku stačí jemně přimáčknout do nepatrné vrstvy zemina a za pár týdnů se zeminy přichytí sama.

Zahradní netřesky pro děti

Netřesky zaujmou děti odolností k suchu a vysokým teplotám

Netřesky mají naprosto minimální nároky na stanoviště a vláhu, jsou zimovzdorné a prosperují i v těch nejchudších půdách, ne nadarmo dostal latinský název Sempervivum, tedy stále živý.

S dětmi můžete lístky netřesku ochutnat, jsou jedlé a mají léčivé účinky. Šťáva, která vytéká z dužnatých listů, se užívá jako přírodní lék při drobných popáleninách či bodnutí hmyzem. Stačí tuhý list rozlomit a postižené místo potřít vytékající šťávou.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x