Mokřadní prvosenky vytvářejí postupně prorůstající květenství

11. 5. 2023

Aby nás těšily svým postupně prorůstajícím květenstvím v několika patrech nad sebou, potřebují mokřadní prvosenky vždy stále vlhkou půdu.

Rod prvosenka (Primula) patří bezesporu mezi zahradnicky nejvyužívanější vytrvalé rostliny. Asi se nenajde žádný zahrádkář, který by nějakou prvosenku někdy nepěstoval.

mokřadní prvosenka - prvosenka japonská,

Prvosenka japonská, (Primula japonica)

Celosvětově je známo více než 500 druhů těchto nádherných rostlin a v současnosti také mnoho stovek či dokonce tisíců nejrůznějších zahradních odrůd. V přírodě roste nejvíce druhů na loukách a horských stanovištích střední a především východní Asie.

Z této oblasti pochází rovněž skupina prvosenek, které spojují velmi specifické stanovištní podmínky: obvykle stále vlhké až podmáčené horské louky a do určité míry také botanická příbuznost. Mnohé z těchto mokřadních druhů patří do tzv. sekce Candelabra (nyní správněji Proliferae).

Mokřadní aneb patrovité prvosenky

Ze zahradnického hlediska je to velmi efektní vlastnost, která kromě jiného prodlužuje celkovou dobu kvetení. Česky jsou někdy mokřadní prvosenky označovány jako tzv. patrovité prvosenky.

Mokřadní prvosenka Primula beesiana

Primula beesiana s patrovytým květenstvím

Do zahradní kultury si našla cestu celá řada těchto silně vlhkomilných druhů, přesto se s nimi na zahradách setkáváme relativně méně často než s jinými prvosenkami. Souvisí to s velmi specifickými nároky na zahradní stanoviště, protože jde o rostliny převážně z nevysychavých až podmáčených horských luk, okrajů vodních toků, pramenišť apod.

Tyto nároky na stálou vlhkost si pak samozřejmě přenášejí i do kultury a nejsou schopny růst na místech, která by, byť i krátkodobě, vysychala. Ideálním zahradním stanovištěm je stále velmi silně vlhká až podmáčená půda.

Výběr vhodného stanoviště

Jedná se např. o přirozený mokřad, okraje zahradních jezírek a potůčků, rašeliniště apod. I když dávají přednost půdám kyselejším či neutrálním s vyšším obsahem organických látek, tolerují ve většině případů i půdy těžší, s vyšším podílem jílovitých částic. Lze je pěstovat na stinném, polostinném, ale i zcela osluněném stanovišti.

Zásadní podmínkou, a to především na plně osluněných místech, je výše uvedená podmáčenost substrátu. I velmi krátkodobý nedostatek vody vede k rychlému zavadání listů.

Vysokohorské druhy např. P. sikkimensis nebo P. secundiflora hůře snášejí přílišná letní vedra. Z toho důvodu je přeci jen vhodnější spíše místo polostinné s odklonem od přímého poledního slunce.

Jak mokřadní prvosenky množit

Rostliny množíme především výsevem semen. Osivo můžeme vysévat již v zimě a ponechat jej několik týdnů venku. Toto chladné období napomáhá vzcházení. Na vhodném stanovišti se mnohé druhy přesévají i samy.

Reálné, ale nepříliš efektivní je rovněž dělení trsů brzy na jaře nebo po odkvětu. Obecně se jedná o rostliny spíše krátkověké, žijící 3–5 let. Proto je dobré vždy nechat nějaká zralá plodenství, aby došlo k přesetí semen a rostliny se tak na místě udržely více let samy.

Pozor na kořeny

Co se týká případných chorob a škůdců, mohou rostliny ohrožovat především larvy brouků lalokonosců, které dokážou kořeny zcela okousat. K tomu ale dochází spíše při předpěstování rostlin v kontejnerech nebo na místech s vyšším obsahem humusu a pouze v běžně vlhkém substrátu. V opravdu silně podmáčené půdě se lalokonosci obvykle nevyskytují.

Sortiment

Nejvýznamnějším a nejčastěji pěstovaným druhem této skupiny prvosenek je prvosenka japonská (P. japonica), původem z japonských ostrovů. Pokud má dostatek živin a vody, může dorůstat 60–80 cm a tvořit 5–7 pater květů nad sebou.

Mezi často pěstované odrůdy patří např:

 • Miller´s Crimson  – tmavě vínově červené barvy
 • Appleblossom – fialovočervené nebo bílé či bělavě růžové barvy

Velmi podobné druhy jsou:

 • P. bulleyana a P. chungensis – s jasně žlutooranžovými květy
 • P. cockburniana – se žlutými až svítivě oranžovými
 • P. beesiana, P. burmanica nebo P. poissonii – s růžovými květy
 • P. secundiflora  – s jasně růžovofialový květy a bíle pomoučenými květními stopkami

Blízce příbuzné, s podobnými pěstitelskými nároky, ale již z jiné sekce, jsou pak např.:

 • P. alpicola  – se žlutými až fialovými květy
 • P. sikkimensis  – s citronově žlutými květy
 • P. florindae  – s jasně žlutými nebo oranžovými květy, současně vyniká i mimořádným vzrůstem

  Mokřadní prvosenka Primula chungensis

  Primula chungensis

Na půdách spolehlivě zásobených vodou a živinami mohou rostliny dorůstat výšky i přes 1 m. Výše zmíněné druhy kvetou obvykle během měsíců května a června.

Relativně nízkým druhem je pak jedna z nejhezčích prvosenek vůbec:

 • prvosenka růžová (P. rosea) z horských vlhkých luk Himálaje. Tento druhy vyniká svítivě pastelově růžovou barvou květů a velmi časným kvetením. Obvykle kvete již v první polovině dubna. Stanovištní podmínky jsou podobné jako u předchozích.
 • prvosenka vstavačokvětá (P. vialii) – jde oneobyčejně atraktivní druh s netypickým, spíše klasovitým, odspodu nakvétajícím květenstvím, tvořeným červenými poupaty a růžovofialovými květy. Taktéž jí vyhovuje stabilně vlhká půda s dostatkem organické hmoty spíše v polostínu.

I tyto dva poslední druhy jsou spíše krátkověké a je dobré je nechat na stanovišti přesévat.

Mokřadní prvosenky představují velmi efektní možnost, jak zatraktivnit silně podmáčená stanoviště či okraje vodních prvků na zahradě. Pokud dodržíme jejich základní pěstitelské nároky, tedy především dostatek vláhy, pak patří mezi snadno pěstovatelné a nenáročné zahradní trvalky.

Zdroj: Autor je kurátorem trvalek a okrasných trav v Botanické zahradě v Praze Troji.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 6. 2024

Kdy sklízet květiny k sušení a kde rostliny sušit

Květiny k sušení sklízíme v termínu, který se nejlépe hodí pro uchování  pěkného vzhledu, barvy i kvality květů toho kterého druhu rostliny. K sušení použijeme dobře větraný, tmavý prostor.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x