Macešky známé jako dvouletky mají svá tajemství

3. 3. 2021

Období od podzimu do jara je chudé na venkovní barvy. Mnoho rostlin nekvete. Snad jen maceška, královna dvouletek.

Proč macešce říkám královna? Podívejte se, jaké spektrum barev a velikostí květů nabízí. A jak dlouho kvete! Její výhodou je, že kvete již na podzim a můžeme ji sázet nejen do záhonů, ale i do truhlíků na parapetu. Vydrží být pěkná i při poklesu teplot pod nulu. Navíc prostředí v truhlíku za oknem je poněkud ohříváno přes okno i přes fasádu.

Skleníková kultura pro macešky pěstované doma.

Chcete mít macešky doma? Žádný problém – takové zahradníci vysévají už začátkem července pro podzimní prodej, později pro prodej na konci zimy a na jaře.

  • Tajemstvím a málo známým faktem je, že můžeme porušit pravidlo dvouletek: Rostliny, které kupujeme v květnu, vysejeme v lednu.
Macešky připravené k vysazení

Nejčastější zástupce dvouletek, maceška. Obyčejně se vysazuje na záhon z kontejnerů, aby neztratila čas zakořeňováním na stanovišti.

Ve skleníku s maceškami bychom nastydli

Macešky jsou spíše chladnomilné. Na klíčení jim stačí teploty okolo 15 °C, na další pěstování také. Pokud je necháváme přes zimu ve skleníku, stačí jim teploty velmi nízké, dva až pět stupňů. Když se probouzejí, je to dík sluníčku. Svítí a hřeje, mnohdy již tolik, že by se rostliny mohly vyššími teplotami vytahovat.

Co s maceškami doma

Když si rostliny přineseme domů, vybereme jim chladné a světlé místo. Chlad alespoň na noc. Ideální by bylo zase těch 15 °C, jinak se budou vytahovat. Zaléváme pod listy, podle potřeby, nejlépe, když poklesá napětí vody v listech, začínají jemně vadnou. Mnoho vody a voda v misce je při nízkých teplotách pro rostliny hrobečkem. Začnou jim zahnívat kořeny.

Když nás doma rostliny omrzí, můžeme je vysadit do truhlíku za okno, za předpokladu, že už nebude mrznout. Pokud by mělo, truhlík překryjeme několika vrstvami netkané textilie, bublinkaté fólie, do truhlíku můžeme dát větší petku s přiměřeně teplou vodou (aby rostlinky při dotyku neuvařila).

  • A tady můžeme přidat druhé tajemství. Ony se jako dvouletky jen tváří. V podstatě jsou to trvalky…

Další dvouletky na trhu

První dvorní dámou macešky by mohla být sedmikráska chudobka. Její jméno vychází z faktu, že v době, kdy začne na jaře kvést nemá mnoho konkurence, takže je za sedmikrásku, ale když kvete v létě vedle mnohem pestřejších a výraznějších letniček, trvalek, stává se chudobkou.

Sedmikráska Bellis perenis, odrůda Havana

Dvouletka, sedmikráska Bellis perenis, odrůda Havana

V obchodech se objevuje spíše až po Novém roce, v únoru, březnu. Seje se v srpnu, potřebuje stejnou péči jako maceška. Pokud je ve skleníku, nesnese mrazíky, když ji včas vysadíme ven, stačí ji překrýt chvojím a netkanou textilií. Chrání jí před mrazy i nákladem sněhu. Pod takovým krytem i méně trpí houbovými chorobami.

Jak s ní doma

Tak jako s maceškami. Méně vody, méně tepla, více světla než kolik dostávají běžné pokojovky. Jsou s maceškami i petrklíči rostlinami vhodnými do zimních zahrad, za okna, do místností, kde nejsou pod nimi puštěné radiátory. Pokud jim nemůžeme poskytnout celodenní nižší teplotu, přenesme je alespoň na noc do chladu.

Druhá dvorní dáma

Druhou dvorní dámou, poněkud citlivější k přebytku vody, ale pěstovatelné při relativně vyšších teplotách je petrklíč, Primula acaulis, prvosenka bezlodyžná. Nesmí nás mást, že rostliny ze skleníkových kultur lodyhy (květní stonky) mají. Pokud je vysadíme někdy v dubnu, květnu ven a přežijí zimu, už žádné mít nebudou. Sluníčko je zarazí.

Petrklíče tedy vydrží vyšší teploty, ale nesmí se to přehánět. Pokud si vybereme v obchodě plně kvetoucí rostlinu bez tvořících se poupat, nijak nás nebude mrzet, že jsme o ni přišli, prostě odkvete a zahyne. Pokud kupujeme rostlinu spíše s poupaty, aby zdobila delší dobu, držíme ji v chladu, na světlém místě, s mírnou zálivkou.

Koupené květiny doma přihnojíme

Jarní kvítí i domov rozsvítí

Důležitá rada na závěr: Rostliny přinesené domů raději již s první zálivkou přihnojíme. Hnojivy určenými na rostliny kvetoucí, zrající. Vyhneme se tak situaci, kdy důvodem žloutnutí a zasychání listů bude nedostatek výživy.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 4. 2024

Bramborám svědčí provzdušněná půda s dostatkem živin

Od poloviny dubna se v teplejších oblastech začíná na teplých humozních půdách s výsadbou narašených a předklíčených hlíz brambor. Pro výsadbu je nutná teplota půdy 6 °C v hloubce výsadby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x