Maceška, pomněnka, sedmikráska: Vyséváme dvouletky pro podzimní výsadbu

7. 6. 2023

Na počátku léta mnohé zahrádky září rudou barvou růží a pivoněk. Je to také období, kdy letníme pokojové rostliny a vyséváme dvouletky.

Při výsevu dvouletek musíme dávat pozor především na vysoké teploty, při kterých hrozí přeschnutí. I jedna zapomenutá zálivka může způsobit špatnou klíčivost osiva. Dobrou prevencí je zasypání semen vermikulitem. Ten vytváří optimální podmínky pro rychlé klíčení a výsev není tak náchylný k přeschnutí. Současně výsevní misku umístit do stínu na chladnější místo.

Macešky připravené k vysazení

Nejčastějsi pěstovanými dvouletkami jsou macešky. Obyčejně se vysazují na záhon z kontejnerů, aby neztratily čas zakořeňováním na stanovišti.

Dobrý typ:

Vysetou misku umístíme na několik dnů do chladného sklepa s optimální teplotou okolo  15–18 °C. Jakmile semena začnou klíčit, přeneseme je na světlo.

Proto, aby nám dvouletky vykvetly následující jaro, vysejeme si je v červnu do výsevní misky, pařeniště nebo výsevný záhon.

Macešky jako mrazuvdorné dvouletky

Z macešek se pro podzimní výsadbu hodí především starší nehybridní odrůdy, a to pro svoji léty prověřenou mrazuvzdornost. Asi nejlepší je skupina Švýcarské obří. Jednotlivé odrůdy mají velký květ, rostliny jsou robustní a dobře přezimují.

K nejoblíbenějším odrůdám macešek patří:

  • Zlato Rýna (Rheingold), které mají žlutý květ s okem
  • Alpské jezero (Alpensee) s tmavě modrým květem.

Pozor si dáme na moderní F1 odrůdy, které jsou šlechtěné na přezimování v temperovaných sklenících, a proto některé odrůdy s méně běžnými barvami květů mohou na záhoně přes zimu vymrznout.

Cool Wave Violet Wing F1,

Převislé macešky ze skupiny Cool Wave F1 jsou mrazuvzdorné, snášejí až –25 °C

Odrůdy cornuta, tedy drobnokvěté macešky, jsou velmi dobrou volbou. Speciálně některé převislé odrůdy vynikají svojí mrazuvzdorností. Například skupina Cool Wave F1 snáší i teploty –25 °C. Jak by ne, když vznikla jako výsledek šlechtitelského programu, ve kterém byly použity i alpské převislé violy. Ty daly do vínku této skupině tuto vlastnost.

Sedmikrásky jako hrnkové dvouletky

Semínky (Bellis) vyséváme v červnu, rostlinky následně vysazujeme na staveniště v srpnu. Přes zimu je raději chráníme proti vymrznutí např. netkanou textilií. Ještě lépe je zasadíme do květináčků, které přeneseme do nevytápěného skleníku. Tím si zajistíme, že rostlinky budou zjara ve skvělé kondici.

Velmi oblíbená je skupina Roggli, která je velmi raná, s květy o velikosti 5 cm. Jen barevná škála je u tohoto druhu poměrně chudá, od bílé přes různé odstíny růžové, až po krvavě červenou. Unikátní je proto odrůda Robella, která má netypickou lososově růžovou barvu květu.

Dvouletka sedmikráska

Sedmiskráska, odrůda Habanera

Pro svůj obří plný květ o průměru 6 cm je atraktivní také skupina Habanera. Některé odrůdy této skupiny jsou i dvoubarevné, konce jazykovitých květů jsou odlišně zbarvené. Často se pěstuje i jako hrnková.

Pomněnky modré, bílé i růžové

Semínka pomněnek vyséváme v červnu do teplého pařeniště. Můžeme je také vysít do výsevných misek nebo květináčků, které umístíme na slunný parapet, ale bez přímého slunce. Sejeme do substrátu učeného pro výsev a zvlhčujeme rozprašovačem. V srpnu až září tak máme rostliny připravené k výsadbě. Ty vysazujeme na zrytý záhon obohacený o živiny. Na jaře se pak můžeme těšit na první květy.

Dvouletka pomněnka

Pomněnky mají nejen modrou barvu květů, odrůda Myosotis sylvatica

Na trhu si můžeme vybírat z celé řady odrůd. K vysokým odrůdam patří populární Indigo, která dorůstá výšky 35 cm a má tmavě modrou barvu. Pomněnky nemusí být jen modré, což dokazuje bílá odrůda Snowsylva a růžová Rosylva.

Foto autoři a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 5. 2024

Biologická ochrana rostlin bude čím dál tím užívanější

Problémem chemické ochrany proti škůdcům je možný výskyt zdraví škodlivých reziduí ve sklízených výpěstcích. Riziko roste zejména při nesprávném načasování nebo při nadměrné koncentraci preparátu. Stále významnějšími se proto stávají možnosti biologické ochrany rostlin.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x