
Gaury snášejí sucho; vlhká půda sníží jejich zimovzdornost
9. 9. 2021Rod Gaura se někdy česky označuje jako svíčkovec, nicméně osobně se přikláním k používání botanického jména gaura, které dobře zní také v češtině.
Krásenka, latinsky Cosmos, až přes metr vysoká nádherná letnička pochází ze Severní a Střední Ameriky. Do Evropy se dostala v 18. století.
V oblastech, kde příliš nemrzne, kde je příznivější klima než v Česku, se krásenka může stát až nepohodlnou. Na Novém Zélandu se samovolně množí tak, že ji tam řadí mezi invazní druhy rostlin. V Čechách také občas z kultury uteče a objeví se spíše někde, kam vyvážejí zahrádkáři a zahradníci letničky. Tedy v okolí kompostů soukromých i městských.
Ve středoevropských podmínkách krásenku předpěstováme. S výsevy můžeme začít časně, klidně už v únoru, ale jedině, když máme sadbu prakticky až do ledových mužů kam dát.
Termínujeme-li výsev sazenic tak, aby byly akorát na polovinu května, pak počítejme s týdnem na klíčení a s dalšími zhruba šesti týdny na dopěstování sazenic. Takže z výsevů, které uskutečníme na začátku dubna, jsou sazenice v době okolo ledových mužů. To nastává chvíle, kdy krásenky můžeme vysadit ven bez rizika, že o ně přijdeme.
Letnička krásenka může být běžně vysoká do 150 cm, některé odrůdy jsou na dobrých stanovištích i vyšší. Rostliny měří na výšku až dva metry. Keř je široký zhruba 60 cm. Sázíme je tedy zhruba 50 cm od sebe, když chceme, aby tvořily zapojený porost. Rostou-li samostatně, měly by okolo sebe mít kroužek asi 30 cm široký.
Krásné na nich je jak jemné vzdušné olistění, tak zejména pestrobarevné květy, které upoutávají i velikostí a tvarem. Velké květy (u mohutných odrůd jsou větší než 10 cm v průměru) se objevují ve větším počtu na celé rostlině. Pokud máme možnost, vyštipujeme nasazená plodenství.
Krása rostlin je poněkud křehká. Po deštích, v rozmočené půdě, na větru, může poléhat, silný vítr může velké květiny rozlámat. Hodí se tedy více na chráněné stanoviště, kde vítr tolik neřádí. Nebo je sázíme ve společenství rostlin, které jim poskytnou oporu, vytvoří větrolam. Krásenka vynikne vedle letního cypřišku Kochia, slunečnice, jiřinky, kany (Canna).
Přihnojení (ledek, močovina, Kristalon Start, vykvašené slepičiny – zdroj dusíku) už těm starým barvu nevrátí, ale podpoří růst do výšky i kvetení. To začíná v červnu a prakticky ho utnou až první mrazíky v září.
Jak je výše psáno, krásenky nepatří mezi rostliny se samočistící schopností, květy po opylení nasazují na plody (nažky). Tím se dosti brzdí tvorba dalších poupat, kvetení. Pokud tedy chceme, aby kvetla až do mrazíků, musíme z rostliny odstraňovat odkvetlá květenství, alespoň do poloviny srpna.
Sortiment odrůd zahrnuje moderní, relativně nízké, s výškou okolo 60–80 cm, ale i odrůdy vysoké, mohutné, s výškou určitě dvojnásobnou.
Foto autor
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.