Květiny Boženy Němcové: lobelky, rezeda, brslen…

21. 7. 2020

Říká se: Kdo miluje květiny, má rád i lidi. O Boženě Němcové, která milovala své děti, rozdávala radost a lásku všem lidem kolem sebe, ale i květinám, to platí dvojnásob.

V útlém Sborníku statí o životě a díle Boženy Němcové, který vyšel před více než sto lety, vzpomíná dcera Boženy Němcové Theodora na svou maminku. Vedle jiného i na okna plná květin:

Skromně zařízený pokoj byl vybílen, okna bez záclon, ale hustě okrášlena květinami v květinovém koši a v zavěšených košíčcích – tehdy se jim říkalo ample. Božena Němcová květiny neobyčejně milovala a s láskou o ně pečovala. Byly hlavní ozdobou jejího příbytku.

Pěstovala kolokázie čili alokazie (Alocasia), v oknech a okenních závěsech lobelky drobné (Lobelia erinus). Dále pak rezedu vonnou (Reseda odorata), kterou pro líbeznou vůni, pěstovalo mnoho tehdejších žen a dívek i většina zahradníků.

Rezeda

Rezeda vonná

Pěstovala se na záhonech jako letnička nebo jako trvalka za okny v pokoji. Byly vyšlechtěny i kultivary s dlouhými stonky k řezu, které se používaly do půlkulatých biedermeierovských kytic a po usušení do kytic makartových. Rezeda se také přidávala do domácích likérů a vín.

V dřevěném kbelíku pěstovala pestrolistou aukubu japonskou (Aucuba japonica), které se přezdívalo řeznická kytka, protože výborně snášela chlad řeznických krámů, brslen japonský (Euonymus japonicus), několik fuchsií (Fuchsia hybrida), verbeny zahradní (Verbena hybrida), obdule čili gloxinie (Gloxinia hybrida).

 

V době květu provoněla pokoj líbezně vonící „vanilka“ čili otočník nebo heliotrop stromový či peruánský (Heliotropium peruvianum).

Dnes se objevuje na záhonech jen jako letnička, ale dříve se pěstoval v domácnostech jako keř, stromek nebo pyramida. Větší rostliny vysazovali zahradníci přes léto do parkových skupin a na zimu je, před příchodem mrazů, dávali do záhřeven, dnešních skleníků.

Historické foto B. Němcové

Božena Němcová na dobovém vyobrazení

Největší otočník byl vystaven ve vstupním prostoru Národopisné výstavy v Praze v roce 1895. Koruna stromku měla v průměru téměř tři metry. Vystavovalo jej zámecké zahradnictví v Pečkách, které se pyšnilo tehdejší největší sbírkou orchidejí v Čechách.

Otočník se pěstoval v mnoha rodinách pro svou vůni, která věrně imitovala vůni plodů pravé vanilky. Usušená květenství se zavěšovala do šatníků, z kterých svou vůní vypudila moly.

Okenní prostor zdobila pnoucí květina volkamerie čili blahokeř zvaný panenská láska (Clerodendrum thomsoniae).

Blahokeř

Volkamerie čili klerodendron

Vedle běžných květin pěstovala Božena Němcová v závěsných dřevěných košíčcích i orchideje, které jí často a bohatě kvetly.

Božena Němcová milovala květiny, které rostly v zahradách, i prosté luční květiny. Měla ráda karafiáty, které byly tehdy květinami velmi moderními, ale ze všeho nejvíc měla ráda hvozdíky, ty „slzičky panny Marie“, které rostly na suchých mezích.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x