Kterou odrůdu okrasné slunečnice si pro letošní rok vybrat?

18. 4. 2024

Okrasné slunečnice, květiny léta, patří k těm nejžádanějším květinám. Vybírat můžeme od žluté až téměř černé, zakrslé formy i giganty.

Slunečnice je významnou zemědělskou plodinou, pěstuje se na semena a na olej, či jako krmivo ptákům. A také máme celou řadu vyšlechtěných okrasných slunečnic, které mají:

  • obrovskou variabilitou v barvě květů, která je od bílé přes nazelenalou, klasickou žlutou, oranžovou, červenou až k sametově černé,
  • velikou variabilitu v růstu, kdy se rostliny větví nebo nevětvící, jsou trpasličí, jen 50 cm vysoké, nebo naopak giganti s výškou okolo 4 m.

Co mají okrasné odrůdy slunečnic naopak společného?

Až na výjimky bohatě větví a s mimo obřích slunečnic vytvářejí málo nebo skoro vůbec žádná semena. U okrasných slunečnic to není ani žádoucí, protože se tím zkracuje doba jejich kvetení. S tímto cílem bohatého větvení a dlouhodobější kvetení jsou také šlechtěny.

V porovnání s těmi jednostonkovými kvetou delší dobu. Pokud budeme odstraňovat odkvetlá soukvětí s tvořícími se semeny, budou nám kvést mnoho týdnů. Jsou ozdobou na záhoně, čerstvě řezané ve váze nebo i v suchých vazbách.

Některé druhy okrasných slunečnic

  • Orange Mahogany Bicolour F1

Dvoubarevná kráska, která je až 180 cm vysoká větvící se rostlina s dvoubarevnými, velmi atraktivními květy žluté a mahagonové barvy s tmavě hnědým středem. Rostlina je vhodná i k řezu a květy jsou sterilní bez pylu.

  • Buttercream F1

Druh slunečnice, která má jemně krémově žluté sterilní květy bez pylu. Rostlina je nízkého až polovysokého vzrůstu, do 100 cm. Její sterilní květy bez pylu jsou vhodné i k řezu. Výhodou je, že nevyvolává alergické reakce a začíná velmi brzy kvést.

  • Sonny F1

Jde o slunečnici nižšího kompaktního vzrůstu, maximálně do 70 cm, silně větvící, vhodné pro pěstování na záhoně i v nádobách. Květy jsou zlatavě žluté, s menším, tmavým středem, sterilní, vhodné pro alergiky. Odrůda vyniká výjimečně zdravými listy.

  • Mezzulah F1

. Vzrůst rostliny je nižší, do 80 cm, málo větví a poskytuje nám krásné květy se žlutými okvětními plátky a hnědými středy na delších stoncích. Díky tomu je vhodná i k řezu. Navíc je sterilní, tedy nevytváří pyl.

  • Claret F1

Barevně výjimečná slunečnice s nádhernými květy mahagonové barvy vytvářející až dvoumetrové větvící se rostliny, které kvetou delší období. Odrůda je vhodná i k řezu. Květy jsou sterilní, netvoří pyl.

Náš tip: Květy odrůdy Claret F1 poskytnou zajímavý kontrast v kombinovaných kyticích se žlutými, oranžovými či bílými slunečnicemi.

Sortiment doplňují dva velikáni, a to odrůda :

  • Obrovská, která má mohutné rostliny nesoucí jeden obří květní terč klasické žluté barvy a výšku 2-3 m,
  • Titan F1, náhrada odrůdy Kong, která větví a dosahuje výšky až 4 a více metrů.

Trochu jiná slunečnice

  • Sunny Babe
okrasná slunečnice s českým názvem slunečnice útlá

Sunny Babe

Jedná se o okrasnou slunečnici s českým názvem slunečnice útlá z (Helianthus debilis). Nejde tedy o slunečnici roční. Tyto slunečnice jsou obecně rychle rostoucí letničky s menšími květy než u jiných slunečnic. Jsou ideální do květinových záhonů i k řezu.

Výrazně více větví než okrasné slunečnice roční. Výsev a pěstování této slunečnice je stejný, jako u jiných okrasných slunečnic.

Sunny Babe je odrůda se spoustou malých žlutých květů s černými středy na rozvětvených stoncích, které dorůstají do výšky 140 cm. Proto se hodí i jako řezaná květina a vhodné je také její využití pro tvorbu pohledové ochrany, např. kompostů, plotů či zdí. Současně se atraktivní pro opylovače.

Jak moc jsou slunečnice náročné na pěstování?

Kouzlo slunečnic spočívá také v relativní jednoduchosti pěstování. Od konce dubna do konce května je přímo vysejeme na stanoviště, a pak již jen v případě sucha zaléváme. Tato vděčná květina pak roste, dalo by se říci, skoro sama. Jednu podmínku ale musíme dodržet, a tou vhodné stanoviště s dostatkem slunce. Zapomeňme na polostín či dokonce zastíněné polohy.

Stále větší část populace trpí alergiemi. Jedním z nejvýraznějších alergenů je pyl, kterého uvolňují klasické odrůdy slunečnic velké množství. Některé nové moderní hybridy založené na pylové sterilitě řeší i tento problém. Netvoří pyl, a proto je můžeme bez obav postavit ve váze na stůl. Alergik nebude kýchat a ubrus na stole zůstane čistý, bez žlutého pylu.

Mimoto tyto sterilní odrůdy, pokud nejsou opylené jiným pylem z okolí, nenasazují semena a stále kvetou i bez vyštipování.

Co je ještě dobré vědět o slunečnicích

Do váz řežeme čerstvě otevřené květy. Poznáme je podle toho, že na středovém terči mají otevřených pouze několik prstenců trubkovitých kvítků. Ve váze nám pak vydrží 7–10 dní.

Vzrůst nízkých slunečnic pěstovaných v nádobách závisí na velikosti květináče a rozvoji kořenové hmoty v něm. Čím menší květináč, tím jsou rostliny nižší a vzrůstem menší. Když stejnou odrůdu vysadíme do volné půdy na okraj záhonu, vyroste o 20 cm vyšší.

Na sáčku s osivem nalezneme také údaj o výšce rostliny. Zvolíme si tedy odrůdu, která výškou odpovídá plánovanému umístění na záhonu. Do popředí záhonu patří nízké rostliny, ke zdi nebo k plotu slunečnice vyšší.

Foto autor

 

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 1. 2025

Kolik ovoce zvládne začátečník vypěstovat na své zahradě

Ovoce z vlastní zahrady si právem ceníme. Začínáme-li zahrádkařit, věnujme své úsilí osvědčeným druhům. S jak velkou výsadbou a úrodou bychom pak mohli počítat?

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x