Podzimní květiny pro záhon: Kolik vysadit druhů, kolik kusů
22. 10. 2021Půvab trvalek kvetoucích na podzim ovlivníme jak kombinacemi více druhů a odrůd, tak výsadbou vyššího počtu exemplářů každé květiny.
Květiny, které kvetou hlavně koncem léta a na podzim, vysazujeme v okrasných zahradách méně často než druhy kvetoucí na jaře nebo v létě. Proč?
Souvisí to nejspíš s tím, že při jarních nákupech a výsadbách si podzimních květin vlastně ani nevšimneme. Často mají podobu listové růžice a jen málokdo si dovede představit, jak budou vypadat koncem léta.
Známé druhy, jako jsou třeba listopadky nebo podzimní hvězdnice, jsou na zahradách k vidění relativně často. Ovšem sortiment druhů atraktivních na podzim je daleko širší. Pokud tedy volbu rozšíříme na početné odrůdy s různými barvami květů či výškou rostlin, můžeme na podzim těšit z podobně barevných efektů, na jaké jsme zvyklí z jara či z léta.
Jak tedy docílit barevných záhonů i během podzimu a vybrat vhodné druhy a odrůdy?
Začněme početnou nabídkou hvězdnic (Aster amellus, A. dumosus, A. novi-belgii, Aster novae-angliae, Aster ericoides, A. ageratoides aj.). Nabízejí barevnou škálu od čistě bílé přes růžové, modré, fialové až ke karmínově červeným odstínům. Podobné spektrum pak lze nalézt u listopadek (Chrysanthemum).
Efektní jsou rovněž v pozdním létě kvetoucí vysoké rozchodníky (Sedum), řada druhů a odrůd vytrvalých slunečnic (Helianthus), čistě bíle kvetoucí luhovnice pozdní (Leucanthemella serotina), zlatobýly (Solidago).
V posledních letech stoupá obliba gaur (Gaura lindheimeri). Tyto květiny dokážou kvést až do prvních mrazů. Lze sáhnout i po kakostu Geranium Rozanne, která jako jedna z výjimek u tohoto rodu kvete neúnavně od června až do října. Mimořádně atraktivní je rovněž drobnokvětá třapatka Rudbeckia triloba s jasně žlutými, popřípadě i oranžovými květy.
Opakovaného kvetení (tzv. remontace) lze očekávat od celé řady zahradních trvalek. Některé druhy kvetou znovu samovolně, aniž bychom je sestřihli (např. šanta hroznovitá, částečně i šalvěje hajní). Mnohým pak k dalšímu kvetení pomůže sestřihnutí květů nebo celého trsu po prvním odkvetení (šalvěj hajní, stračky, rozrazily dlouholisté).
Vcelku ochotně opakují kvetení časnější odrůdy plamenek (Phlox paniculata) a zápleváků (Helenium). U nich je však podmínkou včasné odstranění prvních odkvétajících květů, k čemuž obvykle dochází v červenci. Plamenky pak jsou schopny kvést ještě v září.
U vytrvalých zahradních květin je tento efekt značně nedoceněný. Může ovšem přinést do květinových výsadeb zcela nový rozměr. Nápadně podzimní zbarvení listů mnoha druhů květin výrazně ovlivní celkový barevný efekt květinových záhonů.
Příkladem květiny se zajímavým podzimním zbarvením je rozrazilovec (Veronicastrum) – jeho listy jsou jasně žluté. Bohyška (Hosta) má jasně žlutooranžové barvy, amsonie (Amsonia) je jasně žlutá až žlutooranžová, kakost (Geranium wlassovianum) má listy červené, ceratostigma (Ceratostigma plumbaginoides) – červené, čechrava (Astilbe) – hnědavě zlaté.
Nelze opomenout ani vytrvalé okrasné trávy, jako je třeba proso prutnaté (Panicum virgatum), dochan (Pennisetum alopecuroides) a ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis). Podzimním záhonům propůjčí hezké barvy díky změně barevnosti olistění. Navíc záhony zdobí svými květenstvími, a to nejen na podzim, ale dlouho do zimy.
Zdroj: Autor je kurátorem trvalek a okrasných trav v Botanické zahradě v Praze Troji.
Foto autor
Je-li teplo, rostliny schované pod chvojím začínají růst a vytahovat se. Navíc hrozí nebezpečí rozšíření plísní. Pod chvojím se také schovávají hlodavci. Proto za teplého počasí chvojí nadzvedneme a větráme.