Krásné astry: Historie, šlechtění a proč měnit místo pro květiny

16. 7. 2022

Botanický název této letničky Callistephus chinensis v překladu znamená krásný věnec. Napovídá, že krásné astry pocházejí z Číny a Mongolska.

První semena aster přivezli misionáři do Evropy v roce 1728. Tehdy měla astra pouze jednoduché bílé květy, které dobře charakterizoval tehdejší lidový název: sedmikráska královna.

Již v roce 1750 se objevily první plnokvěté odrůdy, z roku 1807 zase pocházejí zmínky o prvních trubičkovitých odrůdách. A tak bychom mohli pokračovat. Postupně vznikl rozsáhlý sortiment, kterým se nemůže pochlubit žádný jiný druh letniček.

Odrůdy astry Carmine Rose

Astra Carmine Rose

Šlechtění pro časné kvetení a vitalitu

Rovněž šlechtitelská pracoviště v bývalém Československu obohatila sortiment o zajímavé odrůdy. Nejznámější je asi Průhonický trpaslík, který se stal pod názvem Pinocchio součástí celosvětově pěstovaného sortimentu. V Turnově, Libochovicích, Veltrusech a na dalších místech se šlechtitelé zaměřovali především na ranost a dobrý zdravotní stav.

To, že existuje velké množství různých odrůd aster, je dáno především stavbou květního úboru. Ten je tvořen z jazykovitých kvítků na okraji a trubičkovitých ve středu. Obě části kvítků mohou mít nejrůznější tvar i jejich poměr se může lišit podle odrůdy. Když k tomu přidáme barevnou škálu, kterou astry nabízejí, a vynásobíme různou výškou odrůd, je jasné, proč byly vyšlechtěny stovky odrůd.

Krásné astry: Liliput Moonshine

Liliput Moonshine

Krásné astry ohrožuje fuzáriové vadnutí

Vítězné tažení aster v 70. létech zbrzdila choroba nazývaná fuzáriové vadnutí, které způsobuje houba Fusarium oxysporum. Tato houba žije v půdě, odkud se dostává do kořenů nebo napadá krček rostliny. Postupně proniká do vodivých drah, ty ucpává a rostlina žloutne, vadne a později zcela uschne. Na krčku rostliny pak nalezneme bílý až narůžovělý povlak houbových vláken a výtrusů.

  • Prakticky jediným úspěšným protiopatřením je střídání záhonů, na kterém astry pěstujeme. Na stejné místo by se měly vrátit nejdříve za pět let.

A právě to, že zahradnictví a zahrádky jsou stále na stejném místě, způsobilo snížení zájmu o pěstování této květiny. Zdravotní stav na těchto opakovaně vysazovaných plochách byl tak špatný, že se pěstování aster nevyplácelo.

Krásné astry: odrůda Gerda

Odrůda astry Gerda

Semenářské firmy, které dříve vyráběly osiva v tunách, začaly odbyt počítat na kilogramy. Šlechtění na rezistenci nepřineslo žádané výsledky, rezistentní odrůdy zatím nemáme. Podařilo se však získat odolnější odrůdy. Problémem je, že houba Fusarium vytváří řadu kmenů a tyto odrůdy jsou odolné jen proti některým z nich.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x