Proč vysazovat kosatce koncem léta nebo ještě později
21. 7. 2020Od konce července do konce září se můžeme věnovat dělení a sázení kosatců (Iris). Měli bychom však vědět, kdy kosatec kvetl.
Asi nejznámější skupinou zahradních kosatců jsou ty bradaté. Označení je českým překladem pojmenování od Carla Linného – Iris barbata.
Kosatce bradaté mají na vnějších květních plátcích vousy ve tvaru bradky.
Vousatá skupina botanických druhů kosatců dala základ pro vznik mnoha kultivarů, které podle doby kvetení a výšky členíme na:
Pečlivé členění se hodí při výběru rostliny na dané místo, aby všechny květy vynikly a vcelku kvetly co nejdéle. Výše uvedené pořadí naznačuje, jak postupně kosatce kvetou:
Všechno to jsou kosatce, které v tuzemských klimatických a půdních poměrech poměrně dobře a bez problémů rostou.
Další bradaté kosatce (arily a arilbred) mají význam pro specializované pěstitele. V Česku se jejich pěstováním barevně jedinečných, exotických kosatců baví řada alpínkářů.
Bradaté kosatce přesazujeme v létě, pokud možno v červenci, aby do zimy dobře zakořenily a nevytahoval je ze země mráz.
Potomci bradatých kosatců jsou mezi sebou často příbuzní a s výjimkou arilů jejich rodiče pocházejí ze stepních oblastí střední a jižní Evropy. Proto mají rády drenážované, prosluněné stanoviště a alkalické půdy v plné síle.
V Česku rostou lépe nižší kosatce, protože mají mezi svými předky mimo jiné i kosatce z české přírody (Iris pumila, Iris variegata nebo Iris aphylla).
Foto autor
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.