Kosatce v přehledu: Rané kvetou od března do května

22. 4. 2021

Znáte kosatečky, junony, arily, arilbredy, kosatce miniaturní zakrslé, základní nízké, miniaturní vysoké nebo střední kosatce? Všechny mohou krášlit jarní zahrady.

„Kosatce kvetou příliš krátce,“ slýchám občas. Takové povzdechy pramení nejspíš z toho, že dotyční mají zkušenost pouze s nejrozšířenější skupinou kosatců – s vysokými kosatci. Ty kvetou v Česku postupně od poloviny května do poloviny června.

K zahradním kosatcům však patří řada kultivarů z několika skupin těchto květin. Vhodnou kombinací se můžeme z jejich květů těšit od března až do července.

Jako první kvetou cibulkové kosatce

Počátkem března začínají kvést tzv. kosatečky. Tyto kosatce vyžadují dobře drenážované stanoviště, lehce alkalickou půdu a v létě sucho. Pokud jim to nemůžeme zaručit a nechceme o ně přijít, je vhodné je bezprostředně po odkvětu ještě v době, než zatáhnou listy, vybrat, ošetřit fungicidem, osušit a uložit je do říjnové výsadby v suché, teplé místnosti. Cibulky mnoha kultivarů se dají koupit v zahradnických obchodech.

Junony kvetou během dubna

Je vhodné je sadit nad úroveň terénu tak, aby drenáž byla v úrovni okolního terénu.

Další skupinou jsou junony. Jak kosatečky, tak i junony se nejčastěji pěstují na skalkách. Potřebují dobrou drenáž. Musíme respektovat fakt, že původně rostly v asijských stepních oblastech, a vytvořit jim odpovídající podmínky.

Junony jsou vyšší rostliny, někdy až 40cm. Kvetou během dubna. Vysazují se koncem října. Cibulky mají vytrvalé kořeny, které nesmíme poškodit, protože pak by cibulka uhynula. Pokud by v létě hrozil dlouhodobý déšť, můžeme je chránit krytem. V nabídce obchodů nebývají často, proto je třeba si je najít na internetu, když si je chceme koupit.

V dubnu začínají kvést rané oddenkové kosatce

Použité zkratky AR, AB nebo MDB, TB a další odpovídají zkratkám používaným v mezinárodní klasifikaci zahradních kosatců.

Zvláštní skupinou bradatých kosatců jsou tzv. arily (AR) a arilbred (AB) hybridy. Na rozdíl od známých bradatých kosatců s bradkou tvořenou hustými vousy (která může připomínat kartáček na zuby) mají arily řídkou bradku.

Rodiče arilů pocházejí z omezeného území Arabského poloostrova a Střední Asie. Jejich požadavky na pěstování jsou značně vyhraněné. Jsou to kosatce pro specialisty.

Arilbred hybridy jsou kříženci arilů s bradatými kosatci. Některé odolnější kultivary arilbred hybridů lze pěstovat volně na záhonech. Arily kvetou v dubnu, arilbredy v květnu.

Možná nás klimatické změny posledních let více přibližují ke stepním podmínkám, ze kterých jak cibulkové kosatce, tak arily pocházejí – ale to zas není tak dobrá zpráva.

Rané bradaté kosatce

Nejčastěji pěstované bradaté kosatce rozděluje mezinárodní klasifikace podle výšky, ne podle velikosti květů. Velikost květů je přirozeně úměrná jejich výšce.

Nejranější z bradatých kosatců jsou ty nejnižší, miniaturní zakrslé kosatce (MDB), vysoké do 20 cm, průměr květů 4–7 cm. Kvetou koncem dubna, pár dnů po našem Iris pumila, kosatci nízkém.

Požadavky na pěstování starých kultivarů MDB byly hodně podobné jako u Iris pumila, proto se pěstovaly poměrně obtížně a nebyly tak oblíbené. Vyžadovaly totiž štěrkovitou, drenážovanou, alkalickou půdu s vlhkým jarem a suchým létem. Nové kultivary už mají s Iris pumila méně společného, proto rostou a kvetou lépe. Taky mají více než jeden květ na lodyze. Někdy tři nebo čtyři květy, které postupně vykvétají.

Základní nízké kosatce kvetou počátkem května

Další v pořadí podle velikosti jsou základní nízké kosatce (SDB). Kvetou počátkem května. Jsou vyšší, nejčastěji 30–35 cm, ale mohou dorůstat až do 40 cm. SDB kosatce jsou velkou oblíbenou skupinou kosatců s květy střední velikosti, 5–10 cm na krátce větvených lodyhách. Jednoduše se pěstují, rychle vytvářejí velké trsy. Množství barev a kreseb a jejich bohatý nákvět jsou ozdobou každé zahrady.

  • Termíny kvetení moderních kultivarů MDB a SDB se často prolínají, takže je dnes rozdělují už jen jejich výšky, už ne tolik termín kvetení.

Můžeme je vysazovat do skalky nebo jako obrubové rostliny kolem chodníků nebo na okraj záhonů. Během sezony nevyžadují moc práce. Pokud se trsy zahustí a rozrostou tak, že staré odumírající rizomy začnou vytlačovat mladé nad sebe nebo vytvoří prázdné plochy, je to signál pro nás, že potřebují přesadit. To nastane po 3–4 letech. Pak je během července až srpna přesadíme do normální zahradní půdy asi 30 cm od sebe.

Vysazené rostliny je třeba zalévat a chránit před úpalem. V září už je půda chladnější a v normálních letech prší. To už můžeme rostliny předat do péče sv. Petrovi.

Kultivar Lilac Arrows

SDB kultivar Lilac Arrows ze skupiny základních nízkých kosatců

Miniaturní vysoké kosatce kvetou déle než měsíc

Další ze skupin, které vykvétají do května, tedy před hlavní kosatcovou sezonou, jsou miniaturní vysoké kosatce (MTB). Jsou jemné a méně nápadné, proto asi u nás nekonkurují ostatním skupinám bradatých kosatců a pěstují se nejméně.

Tyto kosatce mají jemné lodyhy ve tvaru písmena S a mnoho větví a pupenů, takže kvetou déle než čtyři týdny. Jsou vysoké 41–65 cm a průměr květů bývá do 15 cm. Uplatní se v trvalkových záhonech a výborné jsou do aranží.

Tato skupina zahradních kosatců je historicky nejstarší. Jejich první kultivary vznikaly již v 19. století, např. křížením Iris palida x Iris varigeta (tzv. palvar), ale i jiných botanických druhů. Je dobře, že nezůstaly jen jako historické kosatce a že se dále šlechtí, díky tomu jsou už na jiné úrovni.

Tyto kosatce jsou pěstitelsky nejméně náročné. Ve starých zahradách rostly bez přesazování často až deset let. Pokud však chceme, aby lépe kvetly, musíme jim vytvořit jednak prostor, jednak dodat kořenům více síly. Proto je rovněž jednou za čtyři roky přesadíme na vzdálenost cca 40 cm.

Střední kosatce

Trochu déle se zastavíme u skupiny středních kosatců (IB), které vznikají nejčastěji křížením nízkých kosatců (SDB) a vysokých (TB). Takže výškově i dobou kvetení leží mezi oběma skupinami. Střední kosatce rovněž převzaly a zkombinovaly barvy a barevné vzory obou rodičů, díky tomu paletu barev a kreseb rozšiřují. Jsou vysoké 41–70 cm o průměru květů 9–12 cm. Kvetou v květnu.

Dazzling

Kultivar Dazzling ze skupiny středních kosatců (IB)

Ze všech skupin bradatých kosatců střední kosatce rostou nejlépe a nejzdravěji. Taky proto, že jen málokdy nasazují semena. Bohatě narůstají, bohatě kvetou a tvoří hodně lodyh. Kvetoucí trsy jsou na zahradách velice efektní. Přes širokou paletu někdy velice výrazných barev nepůsobí na zahradě tak agresivně jako vysoké kosatce, což je dáno jejich přiměřenou velikostí.

Magic Bubbles

Kultivar Magic Bubbles ze skupiny středních kosatců

Roste počet pěstitelů, kteří si je oblíbili, hlavně proto, že kvetou dříve. Proto je lze často vidět na různých výstavách kosatců, zejména v letech, kdy je chladněji a kdy je tato skupina schopna nahradit absenci vysokých kosatců. Výstavy kosatců mají tradici například v Památníku v Lidicích, v Botanické zahradě Mendelovy univerzity v Brně nebo na výstavách pořádaných SZO ČZS Iris Hlučín střídavě v Hlučíně, Opavě, Ostravě a v lázních Klimkovice. Navíc jsou střední kosatce k řezu do vázy praktičtější než vysoké kosatce.

To, že střední kosatce nejsou žádné náhražky, ale plnohodnotné zahradní kosatce, dokládá i to, že např. kosatec Starwoman získal v roce 2008 tzv. Dykesovu medaili, kterou je každý rok oceněn pouze jeden nejlepší kosatec bez ohledu na skupinu, do které patří.

Pěstování středních kosatců je podobné jako u ostatních bradatých kosatců. Vysazují a přesazují se od poloviny července do konce srpna. Pozdější vysazování je riskantní, protože by nemusely vytvořit silné nové kořeny. V zimě by je pak mohl vytahat mráz ze země a mohly by uschnout.

  • Vysazují se asi 40 cm od sebe tak, aby vrchní část rizomu byla po slehnutí půdy v úrovni terénu.
  • Zaléváme je po výsadbě, a pokud je velké sucho, budou vděčné za zálivku před květem.
Kultivar Friscy Frolic ze skupiny středních kosatců (IB)

Friscy Frolic

Jak zpestřit sortiment kosatců na zahradě

Kromě cibulek kosatečků ostatní kosatce na pultech zahradnických prodejen většinou nenajdeme. Někdy tam jsou sazenice SDB kosatců vysazené v kontejnerech, které se dobře prodávají, když kvetou. Jejich výběr je však bohužel dost omezený. Oddenkové kosatce jsou víceleté květiny. Když si je někdo koupí, pěstuje je často po desetiletí, proto nejsou pro zahradnictví komerčně zajímavé. A pokud se někdy podaří něco koupit, bývají mezi nimi často záměny.

Pokud máme zájem o oddenkové kosatce, musíme si prodejce najít někde na internetu, navštívit výstavu kosatců nebo, což je nejlepší, navštívit zahradu některého pěstitele kosatců. Tam můžeme vidět nejen barvu jednoho květu, ale celý habitus rostliny a jeho vitalitu.

V přehledu raných kosatců jsme dorazili k vrcholu kosatcové sezony, do května, kdy kvete poslední skupina bradatých kosatců, známé vysoké kosatce (TB).

V té době rovněž začínají kvést první bezbradkové kosatce, jejichž jednotlivé skupiny pak kvetení kosatců prodlužují a nakonec v červenci kosatcovou sezonu uzavírají.

Foto autor

Zdroje: https://www.zahradkari.cz/szo/iris/index.php?str=660

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x