Kejklířky: zahradní herci doslova a do písmene

10. 12. 2022

Kejklířky na první pohled zaujmou krásnými velkými květy. Jejich vybarvení u některých druhů dokonce připomíná nalíčenou tvář herce.

Od svého rozmanitého zbarvení mají odvozené i své vědecké jméno Mimulus, což je zdrobnělinou latinského slova mimus, což znamená herec.

Květ kejklířky v detailu s velmi pestrým zbarvením

Detail květu

Kejklířek je na světě přes 150 druhů. Rod je v současné době intenzivně zkoumán a byl rozčleněn do užších rodů – Erythranthe, Diplacus, Mimulus a několika dalších.

Všechny kejklířky jsou na našem území rostliny nepůvodní. Nejvíce jich pochází z oblastí na západě Severní Ameriky, některé jsou z Austrálie, jiné z Afriky nebo Asie.

Čím jsou kejklířky charakteristické

 • Většinou jsou vlhkomilné, některé dokonce obojživelné. Jsou to jednoleté nebo
 • vytrvalé byliny s přímými nebo vystoupavými lodyhami se vstřícnými celistvými, často zoubkovanými listy.
 • Květy mají převážně řídká hroznovitá květenství, která svým tvarem připomínají květy známějšího hledíku.

  Květ kejklířky ( mimulus)

  Květy kejklířek vytvářejí nádherné barevné kombinace

 • Rostliny mají zajímavou adaptaci na opylování hmyzem. Jejich blizna je zevnitř citlivá na dotek a po podráždění uchyceným pylovým zrnem se uzavře a již se zpět neotvírá.
 • Plodem jsou tobolky schované ve vytrvalém kalichu.
 • Vyhovuje jim propustný, mírně kyselý substrát. Ideální je například směs zahradní zeminy, rašeliny, písku a kompostu.
 • U nás pěstované druhy pocházejí nejčastěji z mírného pásu a jsou plně mrazuvzdorné. Některé přetrvávají zimu v podzemních oddencích, jiné se na stanovišti udržují semeny, které tvoří ve velkém množství. Proto se také velmi snadno rozmnožují.
 • Semena jsou na světle a ve vlhku dobře klíčivá, proto je po výsevu nezasypáváme. Klíčivost si udržují asi 4 roky. Vyséváme je na podzim nebo brzo na jaře.
 • Rostliny je možné množit i dělením trsů a zakořeňováním řízků začátkem léta. Protože jsou hodně přizpůsobivé a nenáročné, několik druhů se ze zahrádek dostalo i do naší přírody, kde zdomácněly.
 • Hodí se na břehy jezírek i potoků. Dobře rostou i na štěrkových okrajích jezírek.

Kejklířky bohatě kvetou

Lze je pěstovat na plném slunci, nejlépe však rostou v polostínu. Potom jsou vyšší a zůstávají až do podzimu zelené. Kvetení můžeme prodloužit uštípnutím odkvetlého vrcholu. Rostliny se rozvětví a vytvoří nové bohatě kvetoucí lodyhy.

Mají rozmanité barvy květů

Kejklířka skvrnitá (Mimulus guttatus)

Patří k nejčastěji pěstovaným druhům, pocházející z východu Severní Ameriky. Do Evropy byla dovezena na začátku 19. století. Už v polovině 19. století se začala šířit na přírodních stanovištích, hlavně v podhorských oblastech.

kejklířka skvrnitá se dobře šíř na přírodních stanovištích

Kejklířka skvrnitá (Mimulus guttatus)

Je to vytrvalá, 25–50 cm vysoká bylina s vejčitými trávozelenými, na plném slunci až žlutozelenými listy a pyskatými, sytě žlutými až 4 cm dlouhými květy.

V ústí korunní trubky jsou na spodním pysku žluté chlupy a často také červené skvrny. Dobře roste v mělké vodě i na vlhkém břehu jezírka, nejlépe v polostínu. Na některých místech může vymrzat, ale spolehlivě se na stanovišti udržuje samovýsevem.

Pěkně působí v kombinaci s prustkou nebo fialovými kosatci. Pěstuje se v přírodní formě nebo kultivar Variegatus se zlatě flekatými listy.

Kejklířka žlutá (Mimulus luteus)

Jde o velmi podobný, řidčeji pěstovaný druh pocházející z Chile a Argentiny.

Kejklířka šklebivá (Mimulus luteus)

Další druh severoamerické kejklířky pěstované v Česku. Je vyšší, může dorůstat kolem 70 cm. Listy jsou kopinaté, květy levandulově fialové, uprostřed světlejší až bílé. Bohatě kvete.

Dobře roste na slunci i v polostínu. V mělké vodě prorůstá až do hloubky 15 cm.

kejklířka skvrnitá se dobře hodí do kompozic v nádobách

Kejklířka skvrnitá (Mimulus guttatus)

Dekorativně působí v kombinaci se sítinami nebo skřípinou. Protože roste vzpřímeně, lze ji využít i pro výsadby do větších nádob s vodou.

Kejklířka šarlatová (Mimulus cardinalis)

Řidčeji pěstovaný duh pocházející ze severoamerického jihozápadu. Její květy jsou šarlatově červené.

Lépe roste v polostínu, přímé slunce ji nevadí, ale v létě nemá ráda horká stanoviště. Pěstujeme ji ve vlhké půdě, nikoli ve vodě. Vhodná je na stinná vlhká místa v zahradě i do parkových výsadeb.

Existuje v několika barevných kultivarech například Orange Perfection nebo Rose Queen.

Kejklířky měděné se hodí k pěstování na okraji jezírek

Mimulus cardinalis rosotucí v národním parku v Utahu

Kejklířka měděná (Mimulus cupreus)

Pochází z Chile. I ta je u nás občas pěstována na okrajích jezírek pro své barevné květy. Je nižší, kolem 20 cm vysoká, květy jsou oranžovočervené. Vyžaduje často zimní přikrývku, někdy vymrzá, proto je nutné ji udržovat semeny.

Kultivary a kejklířky

Mnoho druhů kejklířek se mezi sebou snadno kříží, čehož se využívá ve šlechtitelství. Pěstovat můžeme četné křížence a kultivary s nejrůzněji zbarvenými květy, známé jsou například kejklířky prodávané pod názvem Mimulus x hybridus Togrinus Greandiflorus.

Kejklířka Mimulus x hybridus Togrinus GreandiflorusI

Bohatě kvetoucí kříženec kejklířky Mimulus x hybridus Togrinus Greandiflorus

 • Některé kultivary však nejsou plně mrazuvzdorné a pěstují se jako letničky.

Mšice mohou kejklířky potrápit

Obecně jsou kejklířky nenáročné a snadno se pěstují. Při dodržení základních stanovištních podmínek mohou od časného léta až do prvních mrazů zdobit vlhká místa v zahradě.

Chorobami ani škůdci příliš netrpí. Pouze v horkém létě mohou být napadeny mšicemi a některé horské druhy jsou hlavně v horkém létě náchylnější k uhnívání kořenů a jejich napadaní plísněmi (např. fusarium).

Zdroj: Sbírka vodních a mokřadních rostlin,
Botanický ústav AV ČR, v. v. i. Třeboň

Foto autorka a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 7. 2024

Co dělat v zahradě proti padlí na okrasných rostlinách

Vysoké denní teploty a chladno v noci podporují rozvoj padlí. Najdeme ho na listech růže, hortenzie, šeříku, tavolníku, dřišťálu, mahonie, hlohyně a dalších. Rozvoj infekce zastaví včasný chemický zásah.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x