Katarantus: půvabný okrasný polokeř z Madagaskaru

8. 11. 2022

Mnozí pěstitelé okrasných rostlin mají před těmi madagaskarskými respekt. Ale z ostrova pocházejí i nenáročné druhy. Třeba katarantus.

Catharanthus roseus, jak zní vědecké pojmenování této rostliny, má český ekvivalent buď jako katarantus růžový, nebo barvínkovec růžový. Barvínkovec proto, že svými květy nápadně připomíná v Česku běžně rozšířený a v sadovnictví hojně využívaný barvínek menší (Vinca minor), se kterým patří do jedné čeledi toješťovité (Apocynaceae).

Catharanthus

Katarantus neboli barvínkovec

Dřevnatějici polokeř

Katarantus je stálezelená bylina nebo na bázi dřevnatějící polokeř, který je odspodu bohatě větvený. Druh obvykle dorůstá do výšky okolo 0,5 m. Jeho lesklé, sytě zelené listy vyrůstají na výhonech vstřícně, jsou krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité, přičemž dosahují délky 3–8 cm a šířky 1–3 cm.

Květy základního druhu mají růžovou barvu s tmavším jícnem, jsou pravidelně pětičetné, široké obvykle 3–5 cm, s úzkou trubkou dlouhou 2–3 cm. Korunní lístky jsou v poupěti turbínovitě stočené. Plodem je dvojice volných měchýřků obsahující drobná, hnědočerná semena.

Katarantus v různobarevných odrůdách

Ze základního druhu vzniklo množství různobarevných odrůd, které se nadále velmi dobře vegetativně rozmnožují. Jednotlivé odrůdy se od sebe navzájem liší především barvou květů, která je od bílé až po tmavě fialovou.

V sortimentu se objevují i hybridní kultivary. Ty z dílen japonských zahradníků se vyznačují mj. plnými květy nebo květy tzv. stříkanými; tmavý podklad zdobí nepravidelně drobné světlé skvrnky.

Katarantus pěstujeme nejčastěji jako sezonní balkonovou rostlinu. Zjara ji můžeme zakoupit ve specializovaných zahradnických obchodech. Vysazujeme ji do truhlíků, ale i na záhony na velmi slunné místo, protože jen plně osluněná dobře kvete po celou sezonu až do podzimu. Katarantus není náročný na substrát, vyžaduje však pravidelné přihnojování komplexním hnojivem.

Cascade White

Katarantus Cascade White

Tip: Jak se pokusit o přezimování rostliny

Před ukončením vegetace můžeme rostlinu přenést do světlé místnosti a pokusit se o její přezimování při teplotách od 15 do 20 °C s omezenou zálivkou. V předjaří můžeme z rostlin odebrat vrcholové řízky, které použijeme k množení. Zároveň však rostlinu sestřihneme, aby v nadcházející sezoně bohatě obrazila a nasadila velké množství květů.

Katarantus můžeme rozmnožovat i výsevem semen, která se ovšem nabízejí výjimečně. Pokud chceme dopěstovat kvetoucí rostliny do května, vyséváme velmi časně nejlépe v lednu ve skleníku či za oknem při teplotách okolo 20 °C.

Katarantus neboli barvínkovecLavender Hue

Lavender Hue

Léčivý katarantus

V tropech a subtropech patří katarantus k nejběžnějším okrasným rostlinám pěstovaným v zahradách a parcích. To dokládá jeho nenáročnost a vysokou estetickou hodnotu díky neustálému kvetení.

Kromě těchto zahradnických pozitiv má ještě jednu významnou vlastnost. Jeho kvetoucí stonek se suší. Obsahuje velké množství alkaloidů, z nichž některé mají vynikající protinádorovou účinnost.

Z toho důvodu je katarantus stálým předmětem zájmu lékařů, farmaceutů a biochemiků, zvláště pak v boji proti leukémii.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x