Kam vysadit velkokvěté růže, kdy je odplevelit, hnojit, ošetřit

9. 3. 2020

Kdybyste se zeptali některého ze zahrádkářů nebo spíše zahrádkářek, jaké růže pěstují nebo které mají v největší oblibě, většina odpoví: Velkokvěté, no přece ty k řezu, čajovky.

Ano, i přes četné další skupiny, jejichž sortiment se rozrůstá, zůstávají jakousi nepsanou stálicí růže velkokvěté. Ty se dále dělí na čajohybridy, velkokvěté floribundy čili floribundy grandiflory.

Nejvíce jsou zastoupeny čajohybridy. Mívají otevřený květ v průměru větším než 9 cm, podle podmínek resp. odrůdy dosahují výšky 0,6 až 1,5 m, na jednom stonku mají jeden až tři, výjimečně pět až šest květů. Hodí se převážně pro řez květů s delšími stonky, mohou však upoutat i na záhonu. Některé vydrží při správné péči ve váze až dva týdny. Poupě je plné, květy mnohdy příjemně voní.

Růže Queen Elisabeth

Queen Elisabeth, starší odrůda pocházející z USA je pravděpodobně jednou z nejrozšířenějších ve skupině velkokvětých floribund. Vzhledem k intenzitě růstu (výška keře 1,1 až 1,6 m) ji najdeme zařazenu také v sadových růžích.

  • Velkokvěté floribundy se od čajohybridů liší pouze větším počtem květů v květenství.

Pokud jde o tvar, na zahrádkách dominují vzhledem k jednoduššímu pěstování keře nad stromky, na nichž se objevují růže z nejrůznějších skupin. Jestliže se ve stromkové formě množí velkokvěté růže, pak jsou to především odrůdy slaběji rostoucí.

Co růže potřebují, aby pěkně kvetly

Při výsadbě poblíž větších okrasných či ovocných stromů růže trpí nejen zastíněním, ale také nedostatkem živin i vláhy, a špatně rostou.

Růže nejsou náročné na teploty, daří se jim od nížin do podhorských poloh. Chceme-li, aby dostatečně a pravidelně kvetly, dopřáváme jim dostatek slunce, nikoli však výsušná místa ani úpal. Ve stínu výhony hůře vyzrávají ve dřevě, jsou více napadány chorobami a škůdci. Důležité pro správný vývin rostlin je i mírné proudění vzduchu.

Růžím vyhovují hluboké, hlinitopísčité až hlinité půdy, s dostatkem humusu a přiměřeným obsahem živin. Reakce půdy by se měla pohybovat od 6,5 do 7,5 pH, tedy neutrální až slabě zásaditá. Studené a mokré jílovité půdy růže nesnášejí. Hladina podzemní vody by měla být pod úrovní půdy alespoň 0,7 až 1,0 m. Za déletrvajícího většího sucha nebo na extrémně výsušných místech jsou růže vděčné za méně častou, zato však vydatnou zálivku.

Rose Gaujard

Rose Gaujard, čajohybrid, starší odrůda z Francie dorůstá výšky 0,9 až 1,3 m, je odolná k houbovým chorobám i mrazům. Větší květy jsou fialové, na rubu až bílé.

Půdu je třeba již rok před vlastní výsadbou důkladně zpracovat, nejlépe hlubokým přerytím a zapravením organické hmoty (kompost, proleželý hnůj). Současně se půda zbaví všech oddenků nebo kořenů vytrvalých plevelů (pýr, svlačec, bršlice, kopřiva, pcháč aj.).

  • Vhodnou předplodinou jsou například rané brambory nebo luskoviny, které zlepšují strukturu půdy.
  • Osvědčilo se také zelené hnojení svazenkou, hořčicí, peluškou, vikví, které zapravují do půdy v plném květu těchto rostlin, kdy mají nejvíce hmoty.
  • Pro jarní výsadbu musí být záhon pro výsadbu připraven již na podzim, pro podzimní výsadbu se chystá v pozdním létě.

Kdy odplevelovat růžové keře a stromky

Roztaje-li poslední sníh a pomine nebezpečí silných mrazů, odstraníme zimní přikrývku a odhrneme zeminu od růžových keřů. Také odkrýváme stromkové růže a vážeme je ke kolíkům. Půdu podle potřeby mělce okopáváme motyčkou a kypříme. Tím přerušíme půdní kapilarita, tak šetříme půdní vláhu. Současně půdu zbavujeme plevelů. S výhodou se k tomu používá ruční plečka s nožovým ústrojím ve tvaru lichoběžníku. Střídavě ji tlačíme od sebe a přitahujeme.

Růže, odrůda Prominent

Prominent, velkokvětá floribunda vysoká 0,7 až 1,0 m, je rovněž uváděna i mezi čajohybridy. Má silně ostnité výhony, značně odolává chorobám, kromě rzi růžové.

Velmi důležité je vystihnout termín mechanického odplevelování, zvláště plečkování. Půda nesmí být ani přemokřená, ale ani přeschlá. Ideální je plečkování za slunečného počasí, jeden až dva dny po dešti, kdy se již půda nemaže, je však přiměřeně vlhká. Povrch půdy pak po mělkém mechanickém kypření rychle osychá, plevele zavadají a díky přerušené kapilaritě se šetří půdní vláhou. Nastýlka (kůra z jehličin, sekaná tráva) brání navíc růstu plevelů.

Čím růže přihnojit během vegetace

V roce výsadby nehnojíme růže průmyslovými hnojivy, ale jen vyzrálým kompostem. Dříve vysazené, dobře zakořenělé růže přihnojíme kombinovaným hnojivem podle návodu. Doplňkově během června až července brzy ráno nebo navečer aplikujeme listová hnojiva obsahující základní živiny (N, P, K, Mg), ale i stopové prvky.

Čajohybrid odrůdy Freude

Freude, čajohybridová odrůda světoznámé šlechtitelské firmy ze SRN s výškou keře 0,8 až 1,2 m odolává v tuzemských podmínkách mrazivým zimám, je středně citlivá k houbovým chorobám

Hnojení dusíkem ukončíme do začátku srpna, aby rostliny lépe vyzrály ve dřevě, vybarvovaly květy a v důsledku bujného růstu odolávaly lépe chorobám a škůdcům. Růže nesnášejí hnojiva s vyšším obsahem chlóru.

Důležité je i vápnění v intervalu 3 až 4 roky v dávce 250 až 500 g na 1 m² podle druhu použitého hnojiva a půdních vlastností. Vápník slouží jako živina i k úpravě půdní reakce (pH), kterou z kyselé mění na neutrální nebo zásaditou. Jen výjimečně se na silně vápenitých půdách objevuje na růžích chloróza (žloutenka) jako fyziologická porucha nazývaná kalcióza, kdy vápník v přebytku vytěsňuje pro fotosyntézu nezbytný biogenní prvek – železo.

Ochrana před chorobami a škůdci

Z houbových chorob ohrožuje růže především padlí. Projevuje se moučnatými povlaky zejména na mladých listech, letorostech nebo poupatech. Další houbová choroba – černá skvrnitost listů – se při větším ataku projeví žloutnutím a opadáváním listů.

Odrůda čajohybridové růže Gloria Dei

Gloria Dei, čajohybrid, rozšířená odrůda robustního růstu (0,9 až 1,4 m) s kožovitými listy odolává dobře houbovým chorobám i zimním mrazům. Dala vznik stovkám odrůd. Značně velké květy mají v průměru 13 cm.

Kromě vhodně zvoleného  místa výsadby je třeba již při nákupu růží pamatovat na výběr odrůd odolnějších k těmto chorobám.

  • K omezení padlí přispěje i úsporné dusíkaté hnojení. Pokud ani to nepomůže, je třeba zasáhnout včas, většinou preventivně nebo při prvních příznacích účinnými fungicidními přípravky.

Ze škůdců jsou růže napadány nejčastěji mšicemi sajícími na rubu listů, koncích letorostů i na poupatech růží. Vedle přímých škod sáním a deformací těchto částí a oslabováním rostlin jsou mšice zároveň významnými přenašeči virových chorob. Proto se při přemnožení doporučuje cíleně je likvidovat ať již v malém mechanicky, nebo chemicky šetrnými insekticidy.

Občasným škůdcem je i pilatka drobná, která způsobuje stáčení mladých listů na začátku vegetace do typických trubiček. I v tomto případě jsou k dispozici účinné přípravky, které je však nezbytné použít včas, a to na začátku tvorby prvních listů.

Foto sutor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 3. 2024

První jarní květy rozvíjejí dřeviny a trvalky

V teplejších oblastech zpravidla již koncem února rozkvétají první jarní květy. Při aktuálně chladnějším počasí se květy objeví v březnu. Nejčastěji však kvetou během obou měsíců.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x