Jednoduché i plnokvěté margaritky, kopretiny z Kanárských ostrovů

10. 5. 2021

Říká se jim kopretiny křovité, margaritky, pařížské kopretiny. Současné botanické pojmenování rostliny zní kopretinovec dřevnatý (Argyranthemum frutescens).

Ve své domovině na Kanárských ostrovech, kousek od Maroka, ale přesto na španělském autonomním území, a také v oblastech s obdobným klimatem a délkou dne kvete kopretinovec prakticky celoročně.

Kopretinovec s plnými květy

Plnokvětý kopretinovec

Květy, odolnost k zimě

Margaritky se pěstují v mnoha typech květů (jednoduché, poloplné, plnokvěté), v různých barvách květů. Tvoří dobře rostoucí, snadno tvarovatelné keře. Během jednoho roku si můžeme z jednoho výhonu zapěstovat rostlinu na kmínku.

I když má ve svém jméně slovo křovitá, netvoří keře takové, které by u nás odolaly zimě, mrazu. Je citlivá jak na pozdní jarní mrazíky, tak i na časné podzimní. Vysazujeme ji, nebo ven přesunujeme po pominutí nebezpečí mrazíků jarních, do zimní zahrady, do zimoviště jí přesunujeme při poklesu nočních teplot pod 5 °C.

Pěstování v nádobách i ve volné půdě

Nádobové kultury nejsou jedinou možností jejich pěstování. Margaritky jsou velmi hezké i ve volné půdě. Vzhledem k tomu, že se snadno množí řízkováním, můžeme si na jaře namnožit větší množství rostlin na výsadbu do nádob i do volné půdy. Při pěstování v nádobách potřebuje pravidelnou zálivku i hnojení, aby rostliny odspodu keře neztrácely listy. Během léta je můžeme sestříhat, do šesti týdnů po zákroku začínají znovu kvést.

Zimování margaritek

Na podzim je uložíme do chladna (okolo 10 °C), na světlé místo. Pokud však máme zimní zahradu, nebo poloteplý skleník, můžeme je pěstovat prakticky celoročně aktivní, bez snižování teplot a zálivky. Pokud by měly trpět nedostatkem světla, výrazně omezí kvetení, výhony se budou prodlužovat, budou měknout, lámat se.

Buď snížením teploty, nebo zvýšením přísunu světla, nebo omezením zálivky se můžeme pokusit uvést vše na pravou míru. Keříky nebo stromečky můžeme ořezat až na pevné dřevo, do dřevnatících částí tohoto polokeře které dobře obráží.

Margaritka kopretina

Margaritka z Kanárských ostrovů

Probouzení pařížských kopretin

Od poloviny března je můžeme začít přesazovat (vyměňovat jim substrát). Hnojit začínáme asi 6 týdnů po výsadbě do nádoby tekutými hnojivy typu plod a květ dle návodu, nebo do substrátu, na celou sezonu, hnojivy typu Osmocote, Plantacote, Silvamix, hnojivými tyčinkami.

Venkovní porosty hnojíme cca 3 týdny před výsadbou dávkou 50 g Cereritu nebo jiného hnojiva na 1 m2, důležité je aby dodalo základní živiny N, P, K, Mg a neobsahovalo chlór. Další přihnojení přichází v úvahu v polovině července, nebo po větších intenzivních deštích, které mohou vymýt živiny do větší hloubky, než v jaké je největší masa kořenů rostliny.

Margaritky

Jednoduché drobné margariritky

Co rostlinám škodí

Z abiotických vlivů škodí nadměrná zálivka při chladném zimování, nedostatek světla v zimě při teplém zimování. Výrazně dokáže rostliny poškodit slunce, když je vysadíme nebo na slunce přeneseme bez postupného otužování.

Ze škůdců se na rostlinách mohou objevit mšice, molice, svilušky. Při péči tedy jen neodstraňujeme suchá květenství, ale prohlížíme rostliny, abychom nepropásli úvodní stádia napadení jmenovanými škůdci. Napadení v prvotním stádiu lze odstranit i nůžkami, pokud se škůdci rozšířili na věší část rostliny, používáme přípravky proti savým a žravým škůdcům. Nabízí se ve spektru jak konvenčních, tak i v biopřípravků.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x