Jak vhodně nakombinovat trvalky pro stinná a vlhčí stanoviště

10. 7. 2022

Vlhkost a světlo na zahradě jsou dvě základní charakteristiky, podle kterých vybíráme vhodné trvalky. Kombinací je nepřeberné množství.

Stanovišť s různorodě slunným a vlhkým místem na zahrádce může být několik. Nyní se zaměříme na variantu polostinného až stinného místa a nevysychající půdy. Ovšem objektivně definovat nevysychající půdy není tak jednoduché.

Trvalky bohyška, rákosovka a kapradina

Polostinný záhon s bohyškami, rakosovkou Aureola a kapradinami

Obecně jde o půdu, která je stále mírně vlhká, resp. vlhká natolik, aby rostliny na takovém místě vysazené nikdy netrpěly nedostatkem vláhy a nejevily příznaky vadnutí. Tato vlhkost může být buď přirozená, například díky vyšší hladině podzemní vody či blízkosti prameniště,  nebo dodávaná zálivkou. Tou zajistíme, aby na místech jinak sušších mohly být pěstovány rostliny s vyššími nároky na vláhu.

Vysoké a robustní druhy trvalek

Pokud má plocha určená k osázení rostlinami alespoň několik metrů čtverečních, je dobré do středových či zadních partií zvolit druhy vyšší, tedy s výškou okolo 80–120 cm. Kolem nich pak rostliny o něco nižší, ideálně 40–80 cm a do popředí záhonu druhy a odrůdy dorůstající nejnižší velikosti, což bývá  20–40 cm.

Ke klasickým vyšším druhům pro tento typ výsadby patří:

Podzimní vytrvalé sasanky (Anemone hupehensis, A. vitifolia) a jejich odrůdy. Nakvétají obvykle až koncem léta a kvetení trvá většinou do konce září. Sortiment nabízí odrůdy v odstínech růžové, nachové i čistě bílé barvy.

Ploštičníky (Cimicifuga racemosa, syn. Actea racemosa) patří mezi velmi efektní vyšší druhy. Ty nakvétají v létě a ozdobné jsou především dlouhými květenstvími čistě bílých či narůžovělých kvítků. V posledních letech jsou velmi oblíbené i odrůdy s hnědočerveným zbarvením listů, jako je Atropurpurea nebo Brunette.

Rodgersie (Rodgersia) je zástupcem robustnějších bylin. Jsou to trvalky okrasné především svým olistěním, byť mnohé mají i zajímavý květ. Na vhodném stanovišti patří mezi velmi dlouhověké a nenáročné trvalky, schopné vytrvat i několik desetiletí. K nejznámějším patří např. Rodgersia podophylla, R. aesculifolia či R. tabularis.

Trvalky střední velikosti: čechravy či bohyšky

Čechravy jsou velmi oblíbené trvalky do stinných stanovišť

Čechravy patří mezi nejoblíbenější trvalky do polostinných výsadeb

Čechravy (Astilbe) nabízí v současnosti nepřeberné množství odrůd lišících se výškou od 20 cm po více jak 1 m. Většina běžně pěstovaných kultivarů se však v době kvetení pohybuje v rozmezí 40–80 cm.

Velmi pestrá je škála odrůd s pastelovými barvami od čistě bílé přes bezpočet odstínů růžové až po nachové a červené.

Čechravy nakvétají v létě a jejich výhodou je, že i po odkvětu vypadají již suchá květenství poměrně zajímavě a dodávají záhonům zajímavý efekt i během zimy.

Čechravy jsou klasickým příkladem trvalky, u které se dost liší informace o pěstování, například z anglicky psané literatury ve srovnání s poznatky z praktických pěstitelských zkušeností v českých podmínkách.

Ve Velké Británii jsou čechravy prezentovány jako trvalky do suchého stínu. Ale právě rozdílný pohled na sucho v Anglii, kde obvykle během vegetace daleko pravidelněji prší, a v podmínkách střední Evropy, kde mohou být v létě delší období bez deště, může vést k tomu, že v překladové literatuře mohou být čechravy prezentovány jako sucho tolerující byliny. Čechravy každopádně nepatří mezi trvalky tolerující delší přísušky bez zavadání.

Bohyška (Hosta) nabízí stovky odrůd okrasných převážně svým olistěním, středí velikosti zhruba 30-60cm. Nicméně i zde najdeme miniatury vysoké sotva 15 cm či obry s výškou přes 1,5 m v době kvetení. Jde většinou o relativně nenáročné a dlouhověké, trsnatě rostoucí byliny. Kromě samotného zbarvení listů během vegetace je efektní i podzimní změna této barvy a její přechod do svítivě žlutých tónů.

Oblíbené dlužichy

Dlužichy si díky svým pestře zbarveným listům vydobyly během posledního desetiletí značnou oblibu. Bohužel nevýhodou řady odrůd je jejich relativní krátkověkost. V dobré estetické kondici nám vydrží obvykle 4–6 let. Poté trsy začínají postupně prosychat a chřadnout. Mimo své použití na záhonech jsou oblíbené i jako součást zeleně pro nádoby na stinných terasách či balkonech.

Pokryvné druhy

Škornice (Epimedium) nabízejí sortiment mnoha odrůd okrasných květem i svým olistěním. Jejihc výhodou je, že velmi dobře pokrývají půdu, a když dobře zakoření, mnohé její druhy jsou schopné tolerovat i občasné přísušky.

Škornice Epimedium x rubrum je trvalka vhodná do polostinných stanovišť, foto P. Hanzelka

Škornice Epimedium x rubrum je trvalka ozdobná listy i květy

Kakosty (Geranium) se řadí mezi trvalky, kterým vyhovuje stále mírně vlhká zem a polostín. Např. G. wlassovianum se na podzim hezky barví dočervena a odrůdy druhu Geranium × oxonianum nakvétající převážně v odstínech růžové barvy.

Pomněnkovce (Brunnera)  vnese časně jarní efekt kvetení do výsadeb. Rozrůstají se podzemními oddenky a patří rovněž k velmi vitálním a dlouhověkým druhům. Kvetou blankytně modrými květy.

Mochničky (Waldsteinia) pro změnu patří k nižším druhům, vhodným především na okraje záhonů. Nakvétají obvykle už počátkem dubna jasně žlutými květy. Velmi dobře pokrývají půdu a obecně patří mezi zcela nenáročné a dlouhověké trvalky. Nejčastěji se pěstují druhy Waldsteinia geoides a W. ternata.

Zběhovce (Ajuga) nabízejí zajímavý sortiment odrůd, kreré jsou okrasné listem i květem. Velmi dobře pokrývají půdu a dokážou se i relativně rychle rozrůstat.

Trávy a traviny

Výsadby v polostínu a na nevysychavé půdy lze samozřejmě doplnit i o struktury trav. Oblíbenou okrasnou trávou je rákosovka velká (Hakonechloa macra) především pro svou žlutě panašovitou odrůdu Aureolu.

Travám podobné ostřice (Carex) také nabízejí bohatý sortiment, kde se lze setkat s odrůdami stálezelenými, žlutě či krémově panašovanými či bronzově zbarvenými.

Další hajní druhy

Na nevysychavá polostinná stanoviště se hodí také prvosenky. Zejména odrůdy druhů prvosenky vyšší (Primula elatior), prvosenky obecné (P. vulgaris) a prvosenky zoubkaté (P. denticulata). Tyto druhy sice nepatří mezi příliš dlouhověké, ale často se samy přesévají a v porostech tak mohou i zplaňovat.

Polostinný trvalkový záhon s čerchavami a poštičníky, foto P. Hanzelka

Polostinný záhon s čerchavami a červenolistou odrůdou ploštičníků uprostřed výsadby

Zmíněné rostliny patří k těm běžně dostupným. Umožní nám vytvořit pestrý a atraktivní záhon, který dokáže nabídnout něco zajímavého téměř během celého roku. Nicméně možnosti daným výčtem nekončí, protože kombinací je opravdu nepřeberné množství.

Zdroj: Autor je kurátorem sbírek trvalek
a okrasných rostlin Botanické zahrady v Praze Troji.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x