Jak pěstovat mini slunečnice a kdy sklízet jejich květy k sušení?

17. 5. 2024

Mini slunečnice patří mezi rychle rostoucí letničky. Lze je pěstovat v nádobách i na okraji záhonků. Místo výsadby pak ovlivní jejich vzrůst.

Mini slunečnice do nádob

Tyto slunečnice jsou speciálně určeny pro pěstování v nádobách a na okraji záhonů, protože:

  • mají nízké rostliny,
  • větvenou lodyhu se spoustou postupně nakvétajících květů,
  • a především kompaktní krásu svých větších sester.

Nevyžadují žádné retardátory růstu, protože rostou přirozeně zakrsle.

  • Pacino F1

Nízká slunečnice vhodná na okraje záhonů a do nádob. K dostání je ve směsi tří výrazných barev: Pacino Lemon – citrónově žlutá, Pacino Gold– zlatožlutá a Pacino Cola –  zlatožlutá s tmavým středem. V květináči rostliny dorůstají do výšky 35 cm.

  • Ballad F1

Je opravdovým trpaslíkem mezi slunečnicemi. Vyséváme ji přímo do květináčů o průměru 10 cm a výšce 13 cm nebo můžeme ve větším květináči či truhlíku udělat i skupinovou výsadbu. Má světle zlato-žluté květy s tmavšími bronzovými středy a listy jsou leskle zelené. Květy netvoří pyl, jsou tedy vhodné i pro alergiky. Květu schopné rostliny dorostou své maximální velikosti přibližně za 3 měsíce.

  • Waooh!

Má typicky slunečnicový květ. Zlatožluté jazykovité květy obklopují kontrastní černý terč. Vytváří pevnou, mohutnou a současně kompaktní rostlinu vysokou 60–70 cm. Výborně větví a má neuvěřitelně zdravé a bohaté olistění. Waooh! je pozdní, což je ale její přednost. Záhon zdobí po celou dobu vegetace listy s poupaty. Kvete až v době, kdy jsou již ostatní slunečnice odkvetlé a navštěvované pouze ptáky.

  • Teddy Bear

Tato odrůda dorůstá výšky pouze 50–60 cm. Má větvící růst, je plnokvětá, na jedné rostlině tvoří více kompaktních, až 15 cm velikých, květů. Je vhodná i pro pěstování v nádobách.

Jak na pěstování mini slunečnic?

Jejich pěstování v nádobách se příliš neliší od pěstování ve volné půdě. Do menšího květináče vysejeme po 2-3 semínkách. Optimální teplota pro výsev je 20-22 °C, při dalším pěstování stačí 15-18 °C. V průběhu pěstování zachováváme optimální vlhkost substrátu a občas přihnojíme. Nikdy nesmíme nechat rostliny úplně proschnout, stres z nedostatku vody způsobuje žloutnutí listů.

Vzrůst nízkých slunečnic pěstovaných v nádobách záleží na velikosti květináče a rozvoje kořenové hmoty v něm. Čím menší květináč, tím jsou rostliny vzrůstem nižší a menší. Pokud vysadíte stejnou odrůdu do volné půdy na okraj záhonu, vyroste o 20-30 cm vyšší.

Slunečnice k sušení

Jediným handicapem populárních slunečnic se může zdát jejich doba kvetení. Odkvetou a zůstávají po nich pouze semena, které vyzobávají vrabci a sýkorky. Ale ani tato krátkověkost není postulátem neměnným.

Slunečnice můžeme usušit a uchovat do aranžmá pro dlouhé zimní měsíce. Sušit se dají prakticky všechny odrůdy. Ty s velkými hlavami a silnými stonky ale schnou pomalu a jsou náchylné na černání, plesnivění a rozpadání soukvětí.

  • Sonja

Tato odrůda je k sušení přímo předurčená. Rostlina má silně větvící habitus. Větví již odspodu a jednotlivé výhony nesoucí květy rostou na slunečnici nezvykle vzpřímeně. Květy této odrůdy jsou menší, pouze 8–10 cm v průměru, co je při sušení velkou výhodou. Sytě oranžová barva jazykovitých květů krásně kontrastuje s černým středovým terčem. Mimo sušení je Sonja excelentní odrůdou pro řez.

slunečnice vhodná k sušení

Sonja

Základním předpokladem úspěchu při sušení slunečnic je důležité správné stadium vývoje sklízeného květu. Proto řežeme květy mladé. Tedy tehdy, když se začínají korunní plátky pouze napřimovat a kdy se začíná soukvětí otvírat. V průběhu sušení květ dál dozrává. Když sklidíme květy později, nejsou již tak kompaktní, lehko dojde k uvolnění seschlých plátků okvětí a zůstane pouze tmavý středový terč.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 6. 2024

Živé ploty řežeme, až když ptáci opustí svá hnízda

Aby živý plot dobře vypadal, potřebuje řez během vegetace ve dvou termínech: Koncem června, když už z něj vylétli hnízdící ptáci, a podruhé v srpnu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x