Hvozdík: doslova božská květina z Řecka

16. 10. 2022

Ve starověkém Řecku se bůh řekl Dios a květina anthos. Hvozdík nese označení Dianthus ve svém botanickém názvu dodnes.

V posledních letech dobývají trh s letničkami nové hrnkové hybridní odrůdy hvozdíku. Jejich velkou předností je to, že působí kompaktně, dlouho a bohatě kvetou a průměr květu je až 5 cm.

Hvozdík čínský, Dianthus chinensis

Dianthus chinensis

I když existuje více než 320 druhů této květiny, jako letnička se pěstuje pouze jeden druh, a to hvozdík čínský (Dianthus chinensis).

Hvozdík a jeho kříženec Super Parfait F

Většinou jsou jeho osiva nabízena jako směs. Tato nepříliš využívaná letnička má totiž jednu nectnost. V horkých létech končí svoji vegetaci již koncem srpna.

Toto se však změnilo s příchodem hybridních odrůd na počátku nového milénia. Americké firmě Goldsmith se podařilo přijít na trh s novou skupinou Super Parfait F1. Již nejde o původní hvozdík čínský, ale o křížence, který má i krev jiných hvozdíků. Je geneticky kompaktní a dorůstá výšky 20–25 cm. To je pro zahradníky velmi podstatné.

Když se pěstuje květinová sadba pro jarní prodej, musí se používat v mnoha případech morforegulační látky, aby rostliny zůstaly košaté a nepřerůstaly. Hvozdík je na působení těchto látek velmi odolný, a proto udržet na uzdě vyšší odrůdu, vyžaduje mnohokrát opakovaný postřik těmito látkami.

V současné době zahradníci oceňují, že se dají rostliny prodávat od poloviny dubna do konce června a nepřerůstají.

A co přinesla skupina Super Parfait F1 pro milovníky květin? Zajímavou letničku vhodnou do větších květináčů, truhlíků i na záhon. Kvete nepřetržitě až do příchodu mrazů. Květy jsou dvoubarevné a velké 5 cm.

V současné době jsou k dispozici tři odrůdy:

  • Raspberry F1, kerá má růžový okraj květu a purpurově červený střed.
  • Strawberry F1, s lososový okrajem a šarlatově červeným středem.
  • Red Peepermint F1, která má bílý okraj a červený střed květu.

Ostatní odrůdy

Skupina odrůd Venti Parfait F1 je zase určena pro pěstování v menších nádobách, speciálně pro prodej na konci jarní sezony. Její zástupce Crimson Eye F1 má velký dvoubarevný květ, který se skutečně nedá přehlédnout. Z dalších musíme zmínit alespoň odrůdu Charms Scarlet F1, která se výborně hodí do letničkových záhonů.K vyšším skupinám patří Dynasty F1 s výškou 40–50 cm. Její květy jsou plné a příjemně voní. Při pěstování sazenic se však u této skupiny nevyhneme použití morforegulačních látek.

Výsev a pěstování, co a jak

Osivo hvozdíků je ploché, má nepravidelný tvar  a většinou černou barvu.

Hybridní odrůdy bývají dodávány v kvalitě coated, tedy potažená speciální vrstvou. Její žlutá nebo oranžová barva nám pomáhá kontrolovat umístění semen v sadbovači či výsevní misce.

Sazenice hvozdíku pro usnadnění přesazování

Sazenice hvozdíku pěstované v sadbovači

Osiva jsou poměrně drahá, a proto se nevyplatí šetřit na kvalitě výsevního substrátu. Ten především rozhoduje o výsledku našeho snažení. Semena následně přikryjeme několikamilimetrovou vrstvou substrátu nebo ještě lépe zasypeme vermikulitem.

S výsevem začínáme koncem ledna. Optimální teplota pro klíčení je 22 °C, tu později snížíme na 18 °C. Pro zajištění 100 % vzdušné vlhkosti, zabalíme misku první týden po zasetí do mikrotenové fólie. Ještě lépe uděláme, když budeme vysévat jednotlivá semena přímo do sadbovače. Později přesazujeme rostliny do květináčů o průměru 8–10 cm.

Při nákupu substrátu pro přesazení mysleme na to, že hvozdík nemá rád zasolený substrát..

Kvetoucí rostliny vypěstujeme za 12–15 týdnů od výsevu. Tento druh je tzv. fakultativně dlouhodenní, to znamená, že dlouhé dny podpoří kvetení.

Choroby a škůdci

Z chorob musíme dávat pozor na fusarium, dále se může objevit botrytis nebo alternáriová skvrnitost. Nejlepší prevencí je proto dobrá horizontální cirkulace vzduchu ve skleníku či pařníku. Optimální je udržovat větráním relativní vzdušnou vlhkost 40–50 %. Listy by měly po zálivce oschnout, aby nebyly přes noc mokré.

Z živočišných škůdců je zákeřná mšice. Nerušeně může sát ve vrcholcích mladých výhonů, proto si jí většinou všimneme, až když se začnou vlivem jejího působení kroutit. Zde je nejlepší obranou opakovaný preventivní postřik.

Hvozdík neboli Dianthus

Raspberry Super Parfait F1

Ve výsadbách jsou moderní odrůdy spolehlivé a vyžadují minimum údržby. Efektní jsou v sesazovaných mísách či truhlících. Na záhonech je doporučujeme sázet blízko cest, abychom si vychutnali jejich nádherné dvoubarevné květy.

Tip: Některé odrůdy dokážou přečkat mírnější zimu. Postačí jím, když je na podzim zkrátíme lodyhu a přikryjeme je třeba chvojím. Za zkoušku to rozhodně stojí.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Hvozdíky, kterými mám osazené truhlíky na západním okenním parapetu, mně kvetou nepřetržitě již od června a myslím, že budou kvést až do mrazů. Stále nádherně voní. Všem „domácím zahradníkům“ je vřele doporučuji. Jsou nenáročné a vděčné, potřebují jen vždy po uvadnutí květu odtrhnout květ i se stopkou. Jen tak rostlina nasadí na nové květenství.

Last edited před 1 rok by Jitka

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x