Jak pečovat o rostliny v truhlíku během léta, aby dlouho kvetly
27. 6. 2022Rostliny v truhlíku začátkem léta bohatě kvetou. Díky naší péči budou dělat parádu až do konce sezony. Základem je pravidelná zálivka.
Svatá Anna láme léto. Po ránu už bývá chladno, podzim se blíží. A s tím se vkrádá do hlavy myšlenka, že hnojení květin už je u konce.
Jak záhonové výsadby, tak zejména ty v truhlících odebírají ze svého okolí stále stejné množství živin, možná dokonce více než po polovině června. Mají větší objem hmoty, nasazují více květů, některé dokonce začínají vytvářet plody a semena.
Rostliny můžeme trochu proříznout, aby lépe obrazily. Pokud máme za oknem např. lobelky a nevypadají pěkně, můžeme je setnout 2 – 3 cm nad povrchem. Za krátký čas obrostou a pokvetou až do konce sezony.
Rostliny, které nasadí na plody, ztrácejí postupně zájem o další kvetení, starají se o své potomstvo. Když jim to zatrhneme, zase se, pokud jsou dostatečně zásobené živinami, vrhnou do kvetení. Vysazené rostliny vyčerpají substrát i živiny zhruba do šesti týdnů po výsadbě. Podobně to mají i rostliny vysazené ven. Když spotřebují z okolí dusík, přestávají bujně růst, začínají přesunovat živiny ze starých listů do nových. Rostliny tzv. zababčí, kvetou jen na vrcholu výhonu, tvrdnou, dřevnatí. Pokud v této době nedostanou dostatečnou injekci komplexu živin, už se z toho stavu neproberou.
Kdo se na rostliny v truhlíku vykašlal a nyní vidí tu postupující zkázu, by měl dodat rychle živiny pro růst. Tedy hlavně dusík. Prostřednictvím hnojiv rozpustných ve vodě a přijatelných jak kořeny, tak i listy. Listová výživa pomůže zhruba týden, než začnou stejná hnojiva působit přes kořeny.
Vybíráme hnojiva, která používáme zjara i u zeleniny, která podporují růst a nekvetení, tvorbu plodů. Tedy hnojiva typu Start. Pohnojíme dvakrát za sebou, po týdnu a v polovině srpna už přejdeme na typ Plod a květ. Rozpustná hnojiva jsou to nejlepší, co můžeme rostlinám dát. Pokud bychom teď zapravili do země třeba granulovaný hnůj nebo nějaký kompost, sušený, čerstvý kravinec, projeví se jeho účinek až třeba za tři týdny, za měsíc. Až živiny v něm převedou bakterie do sloučenin přístupných kořenům rostlin.
Bez potřeby hnojit v sezoně bychom mohli být, pokud pohnojíme naspod truhlíku. Pod substrát vpravíme sušený, nalámaný kravinec. To nemůže každý. Ale co můžeme všichni, je hnojení hnojivy typu Osmocote na půl roku. Taková hnojiva dodaná v době výsadby doplňují rostlinám výživu podle teploty půdy. Když je zima, mnoho hnojiv nepustí, v teple však uvolní živin více. V květnu dodané hnojivo tak hnojí až do října. A to obyčejně truhlíky musíme uklidit.
Osmocote je luxus. Na záhoně stačí zásobní hnojení granulemi komplexními hnojivy typu Cererit, popřípadě po větších deštích dohnojení tekutými hnojivy, kompostem, hnojivými jíchami. Ty by v truhlíku mohly zavánět, v zemi to nevadí. Větší srážky nebo opakované deště vyplavují pohotové živiny do spodních vrstev, ze kterých je zejména hrnková sadba nedokáže dostat. Výsevy jsou na tom lépe, koření hlouběji, snáze si sáhnou i pro vodu ve větší hloubce.
Foto autor a Shutterstock
Rajčata, papriky, cukety a další zeleninové plody sklízíme průběžně tak, aby je nepoškodily první mrazíky.