Hlíznatá begonie miluje stín a na podzim naplno kvete

5. 1. 2023

Begonie ozdobí svým květem nejeden parapet, kam za celý den nezasvítí přímé sluneční paprsky. Dobře snáší i chladnější počasí.

Proto je optimální rostlinou pod koruny stromů nebo pro okenní truhlík na severní straně domu. I když se řadí mezi letničky, můžeme se z ní těšit několik let. Vytváří hlízu, ze které lehce vypěstujeme výstavní rostliny v následujícím roce.

Begonie na letničkovém záhoně

Begonie se krásně vyjímají ve veřejné výsadbě

Jak získat sazenice

Sazenice hlíznaté begonie můžeme opatřit trojím způsobem:

Begonie ze semen

Je to nejobtížnější způsob. Osivo je velmi drobné a vypadá jako rezavý prášek. V 1 g je více než 60 tisíc semen. Pro zdárné vyklíčení vyžaduje optimální podmínky, což znamená teplotu 24 °C a 100% vzdušnou vlhkost. I zkušené zahradníky někdy výsev begonií potrápí. Pro ty, kteří zvolí tuto cestu, ještě několik doporučení. Použijte prvotřídní výsevní substrát, semeno po vysetí pouze přimáčkněte. Po objevení zelených klíčenců snižte teplotu na 16–18 °C.

Vzrůstající semena begonie

Výsev do sadbovače

Nákup hlíz

Další možností je nákup hlíz. V zahradnických prodejnách bývá poměrně široký sortiment. Populární bývají odrůdy s třepenitým okrajem, nebo dvoubarevné.

Hlíza musí být zdravá, nesmí být napadena hnilobou nebo zcela seschlá.

Hlízu nasadíme do květináče či truhlíku tak, aby miskovitá prohlubeň na hlíze byla nahoře. Kolem ní jsou umístěny pupeny, ze kterých vyrostou výhony. Hlízy lehce přikryjeme asi 2 cm substrátu, opatrně zalijeme a dáme na místo s teplotou kolem 20 °C. Vhodné místo může být i v kuchyni pod stolem.

Přibližně za 4 týdny začne hlíza rašit. Po objevení prvních výhonků musíme dát nádoby s hlízami na světlé místo, jinak se budou výhony táhnout za světlem a rostliny budou nevzhledné.

Termín výsadby hlíz záleží na našich možnostech. Begonie nesnášejí mráz, a tak je musíme do začátku května pěstovat v bytě, či skleníku. Když vysadíme hlízy příliš brzy, můžeme mít problém, kam se vzrostlými truhlíky, aby je nepoškodil mráz.

Hotové sazenice

Většinou začátkem května, po posledních jarních mrazících, nakupujeme a vysazujeme hotové sazenice. Vybíráme košaté, nepřerostlé sazenice s nepoškozenými listy. Většinou mají již první květ, a tak si můžeme vybrat žádaný barevný odstín. Většinou se jedná o sazenice vypěstované ze semen, které dobře rostou a bohatě kvetou.

Péče o rostliny

Rostliny sázíme do truhlíků a různých nádob. Když můžeme, volíme raději větší nádobu, která se v létě tolik nepřehřívá a sazenice mají k dispozici více živin a vody. Rostliny v takovýchto nádobách bývají přímo výstavní.

begonie přesazujeme spíše do větších nádob kvůli přehřívání

Pro begonie volíme větší nádoby, abychom snížili riziko přehřívání

V případě, že nemůžeme rostliny pravidelně zalévat, můžeme sáhnout po samozavlažovacích truhlících.

V období chladného a vlhkého počasí doporučujeme vodu ze zásobníku truhlíku vylít, jinak rostliny mohou začít zahnívat. I když se to nezdá, hlíznatá begonie je náročná na výživu. Pravidelné přihnojování 1–2krát týdně zajistí bohaté kvetení.

V létě používáme hnojivo typu plod a květ, tedy s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Na konci sezony, tedy v září, přihnojujeme hnojivem s vyšším obsahem draslíku, nebo jen síranem draselným. To je důležité pro dobrý vývoj hlízy. Z takto hnojených rostlin získáme kvalitní hlízy, které dobře přezimují.

Begonie a choroby

Tato rostlina ve výsadbách prakticky netrpí žádnými škůdci. Z houbových chorob se pak mohou vyskytnout dvě:

  • Šedá hniloba (plíseň šedá), která se objevuje na rostlinách za chladných a vlhkých dní. Dobrou prevencí této choroby, která způsobuje zahnívání stonků, je pravidelné odstraňování odkvetlých květů a odumřelých listů, především ze spodní části rostliny. Chemická ochrana je sice účinná, ale musíme pamatovat na to, že většina přípravků proti plísni šedé je kontaktních. Postřik proto aplikujeme především na stonky ve spodní části rostliny.
  • Padlí, které vytváří bílé skvrny na listech, především v druhé polovině léta. Hned při prvním výskytu použijeme některý z běžně dostupných přípravků proti této chorobě. Nejúčinnějším řešením je preventivní postřik proti výskytu této choroby.

Begonie a konec sezony

První podzimní mrazík rostlinu prakticky zničí. Je skoro pravidlem, že po takovémto výkyvu teplot je ještě několik týdnů bezmrazého počasí. Proto je dobré za mrazivé noci přikrýt rostliny netkanou textilií nebo papírem a umožnit jim dělat nám dále parádu.Když přijde silnější mráz, nesmíme otálet a musíme hlízy sklidit, jinak by v půdě mohly namrznout.

Hlízy opatrně vyryjeme, abychom je nepoškodili. Lodyhu uřízneme asi 5 cm vysoko a dáme do místnosti s teplotou 15–20 °C. Během týdne až deseti dní lodyha sama odpadne. Z hlíz opatrně rukou odstraníme substrát a uložíme na tmavém místě s teplotou kolem 6 °C v bedýnce s mírně vlhkou rašelinou. Rašelina musí být na dotyk vlhká, ale při zmáčknutí rukou nesmíme vidět kapky vody.

Dobrým místem pro přezimování hlíz je také chladnička. Hlízy vložíme do mikrotenového sáčku a dáme do přihrádky pro zeleninu. Teplota zde však nesmí klesnout pod 3 °C.

Rozmanitý sortiment

Výběru odrůd kralují velkokvěté vzpřímeně rostoucí odrůdy:

  • Zajímavou odrůdou této skupiny jsou odrůdy Nonstop Mocca F1, které mají středně velký květ a tmavě hnědý list.
  • Zcela neobvyklá je odrůda Smell me anglické firmy Thompson & Morgan, která lehce voní.
  • K šampiónům mezi převislými begoniemi patří české odrůdy Chanson F1, které nabízejí i dvě dvoubarevné odrůdy.
  • S ještě větším převisem se může pochlubit skupina Illumination F1.

Begonie stojí stojí za naše úsilí

Hlíznatá begonie je květina, která není náročná na pěstování, dobře roste a bohatě kvete. Její květy v jasných pastelových barvách jsou nepřehlédnutelné. A co víc, nevadí ji ani když se ochladí a začne pravidelně pršet. To je období, kdy většině letniček dochází dech. Begonie však kvete naplno až do příchodu mrazíků. Na konci sezony jsou snad begonie nejkrásnější. V té chvíli si uvědomíme, že výsadba hlíznatých begonií byla dobrou volbou.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x