Gazánie oplatí slunci, co má ráda: Na zahradě bude zářit

6. 4. 2022

Gazánie se obvykle těší dobrému zdraví bez větších nároků na živiny a na zálivku. Svědčí jí propustná půda. Vyžaduje slunná a teplá místa.

Jakmile slunce zapadne nebo se schová za mraky, květy se zavírají. V posledních létech se však šlechtitelům daří tuto vlastnost gazánií pozměnit. V každém případě patří gazánie mezi oblíbené letničky. Na dobrém stanovišti září jejich výrazné květy až do prvních mrazů.

Gazánie New Day Rose Stripe

Gazánie New Day Rose Stripe

Gazánie pochází z jižní Afriky

V Africe roste gazánie na suchých místech prakticky od hladiny oceánu až do nadmořské výšky 1300 m. Zde je přirozeně velké množství světla. Květy se zavírají jen zřídka, tady tím rostlina chrání pyl před nepříznivým počasím, aby nenavlhnul. Květy se zavírají při nízkých teplotách, kvůli nedostatku světla nebo kombinací obojího.

Šlechtitelé se snaží vyšlechtit odrůdy, které by na tyto změny nebyly tak citlivé a květ by zůstal déle otevřený. Proto v porostech vybírají pro křížení rostliny, které se v noci a ve stínu ne zcela zavírají. Takto vznikla skupina Daybreak F1, přejmenovaná na New Day F1. Vyšlechtila ji firma PanAmerican Seed. Rostliny jsou kompaktní, vysoké 20 cm, mají zelený list a květ o průměru 8 cm v devíti atraktivních barvách.

Gazánie Kiss White

Kiss White

V českých zemích se začaly gazánie pěstovat ve větším měřítku až po 2. světové válce. Původní odrůdy byly pozdní a nakvétaly po vysazení na záhon.

Obří květy a různé barvy

Současný sortiment opanovaly odrůdy vyšlechtěné v USA. Novinkou posledních několika let jsou gazánie s obřím květem, jehož průměr dosahuje 9–12 cm. Obří květy obzvláště vyniknou u odrůd s vícebarevnými okvětními plátky, jako je například Big Kiss White Flame (bílý květ s červenorůžovým pruhem), Big Kiss Yellow Flame (žlutý květ s červeným pruhem). Dříve jsme mohli vybírat jen z omezeného množství barev květů, nyní jsou na trhu vedle oranžové a žluté barvy i další barvy, například červená, bílá, růžová, mahagonová, bělorůžová a červenožlutá a další barevné kombinace.

Gazania Big Kiss Yellow Flame

Big Kiss Yellow Flame

V sortimentu jsou gazánie se stříbřitým listem, které působí velice dekorativně, i když je pod mrakem a květy jsou zavřené. Skupina Frosty Kiss F1 má listy stříbřitě šedé, rostliny jsou košaté, vysoké 25–30 cm, v nabídce je devět barevných odstínů.

Podobná a velmi oblíbená je skupina Talent vyšlechtěná firmou Benary. Rostliny jsou nízké, kompaktní a dosahují výšky jen 13 cm. Skupina Mini-Star je zase velmi nízká, kompaktní se středně velkým květem.

Skupina gazánií Talent Mix

Gazánie ze skupiny Talent Mix

Semena gazánií mají chmýr

Firmy, které pěstují gazánie na semeno, sklízejí velkým vysavačem, kterým pravidelně nad porostem přejíždějí. K zahradníkům se osivo dostane drhnuté, již s odstraněným chmýrem. Některé odrůdy jsou F1 hybridní a jejich výroba je náročnější, což se promítne i do ceny osiva. Gazánie se dají bez problémů vypěstovat ze semen.

Semena jsou poměrně velká, velmi často bývají potažena oranžovou inertní hmotou. Tato úprava umožňuje lepší kontrolu při výsevu strojem.

Gazánie Kiss Mix

Kiss Mix

Gazánie vyséváme od března

Semena mírně zasypeme, nejlépe vermikulitem. Při teplotě 18 °C vyklíčí za 7–14 dní. Vzhledem k ceně osiva nedoporučujeme vysévat do pařníku, kde pro klíčení nejsou optimální podmínky. Rostliny je možné i řízkovat, to se využívá především u panašovaných nebo plnokvětých rostlin. Řízkujeme již v srpnu a zakořeněné sazenice přezimujeme v sadbovačích při teplotě 5–10 °C.

Gazánie Kiss Rose

Kiss Rose

Gazánie můžeme vysazovat na obruby záhonů, do skalek, pestrých záhonů atd. Nejlépe vyniknou ve větší skupině.  Půda by měla být propustná, aby netrpěly přemokřením.

Tento druh prakticky netrpí chorobami ani škůdci. Rostliny snesou i slabší mrazík. Když ještě k těmto kladům připočteme zářivé a jasné barvy květů, je nám jasné, že i na naší zahrádce gazánie nesmí chybět.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x