Dušičky: Do čeho vysazovat pietní aranžmá na hřbitov

4. 10. 2022

O úspěchu rostlin pěstovaných pro pietní aranžmá rozhoduje vedle jejich výběru také substrát, do kterého rostliny vysadíme.

Mnohdy zatracovaná obyčejná zemina z pole nebo ze záhonu dokáže poskytnout rostlinám lepší prostředí než čistý rašelinový substrát. Směs namíchaná z minerálního podílu (zeminy, písku, jílovitého písku, písčitého kompostu,…) a rašelinového substrátu také obstojí lépe a pietní aranžmá zásobuje.

Pietní aranžmá: netřesky v kameni

Netřesky v aranžmá s kamenem

Naopak čistý substrát po proschnutí ztrácí na poměrně dlouhou dobu schopnost nasáknout novou vodu. Vinou malého objemu rašeliny pak protéká dešťová voda květináčem. Směs složená z minerálního podílu a organické hmoty nezmenšuje výrazně objem ani tolik nepřesychá, dokáže zadržet a postupně vsáknout vodu ze srážek i zálivky.

Netřesky v misce na hřbitově

Netřesky v keramice

Aby pietní aranžmá vydrželo dlouho pěkné

Také živiny jsou z organominerálního substrátu postupně, rovnoměrně a déle dostupné.
Druhým faktorem, který rozhoduje, jak hezké rostliny budou a jak dlouho, je velikost a hloubka misky. Misky kónické vyhovují méně, vejde se do nich méně substrátu, dříve prosychají. Nádoby, které se ke dnu příliš nezužují, se méně zahřívají, mají menší povrch.

Při výběru barvy misky by měly vyhrávat světlé odstíny. Tmavá miska se přehřívá od slunce, kořeny vysazených rostlin v ní více trpí. Miska by měla mít bezpodmínečně odtokový otvor. Podmiska je vhodná, za deštivého počasí je její význam diskutabilní.

Při nákupu misky se zeptejte, je-li vhodná na celoroční umístění venku, nebude-li při mrazech praskat, postupně se rozpadávat. Ne každý materiál, ne každá glazura je vhodná.

Náhrobní sukulent

A další sukulentní rostliny do misky na hřbitov

Jak se starat o rostliny v miskách

Péče o výsadby zahrnuje podle období a použitých druhů občasnou zálivku, hnojení a likvidaci odkvetlých částí. Odstraníme například růžice u netřesků, celé odkvetlé výhony u salvií, jednotlivé uschlé květy u ostatních kvetoucích rostlin. Upravíme příliš se rozrůstající plazivé trvalky. Tvarujeme dřevinky v mísách.

Pietná aranžmá s borovičkou

Borovička v misce, dokonce se skalkou

Rostliny v misce by měly být v určité rovnováze, aby se neutlačovaly, jen doplňovaly. Aby lépe vzdorovaly suchu, měly by zaplnit celý povrch a chránit substrát před zbytečným výparem vody.

Co vysadit? V posledních desetiletích nijak neriskujeme, když sázíme rostliny suchovzdorné, teplomilné. Nestává se, že by propršela polovina léta jako v 80. letech. Podle mého je zhruba od roku 1992 méně vody a více slunce i tepla než dříve.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2023

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x