Zimování přenosných rostlin podle nároků na teplo, světlo, vláhu
26. 10. 2020Přenosné nebo také nádobové rostliny dokážou nádherně krášlit terasu, zákoutí u pergoly i samotné záhony. Navíc s nimi během zimy nemáme příliš starostí.
Velkokvěté dračíky (Penstemon) jsou na zahradnických výstavách nabízeny často, zato na zahradách jsou k vidění pomálu.
Tvoří poměrně specifickou skupinu vytrvalých zahradních květin. Je to dáno především tím, že tyto rostliny patří v tuzemských podmínkách spíše mezi nespolehlivě zimovzdorné trvalky.
Na to, zda naši zimu ve venkovních výsadbách přežijí, má vliv:
Pokud má zima mírnější průběh a teploty se drží kolem nuly nebo klesají jen mírně pod nulu, řekněme kolem –5 až –10 °C, a pokud jsou rostliny vysazeny v propustnějším substrátu, mohou přečkat i zimní období venku relativně bez problémů. Problém je však to, že se na takový průběh zimy nedá příliš spoléhat.
Nespolehlivá zimovzdornost je u této skupiny dána především původem zahradních kultivarů. Jde totiž o odrůdy, na jejichž vzniku se podílely spíše teplomilnější druhy dračíků z Mexika a jihu USA.
Šlo např. o druhy P. campanulatus, P. gentianoides, P. hartwegii, P. isophyllus a P. cobaea. Zejména posledně jmenovaný je mimořádně efektní, ale bohužel i krátkověký druh, který vyniká velkými, bělavě růžovými či nafialovělými květy s tmavšími nachovými žilkami. Lze jej pěstovat i v našich podmínkách, ideálně ve štěrkovitých, propustných substrátech. Málokdy ale vydrží déle než 3–4 roky.
Celá tato hybridní skupina vyniká:
a je známa pod zahradnickými jmény P. × gloxinioides nebo P. × hartwegii-hybridy.
Lze k nim přiřadit i kultivary druhu P. × mexicali, které jsou obvykle drobnější, s užšími listy a o něco menšími květy. Jednotlivé odrůdy dorůstají obvykle výšky 60–90 (110) cm.
Sortiment čítá několik desítek kultivarů, které se liší především barvou květů a částečně i jejich velikostí. K nejčastějším barvám květů patří odstíny červené, fialové, modrofialové, purpurové, růžové i bílé. Častá je i dvoubarevnost květů. Z bohaté kultivarové nabídky lze zmínit například:
Hezký a relativně i spolehlivěji zimovzdorný je kultivar Carillo Red (P. × mexicali) s jasně červenými květy.
Většina kultivarového sortimentu se udržuje vegetativně.
K příkladům generativně množených kultivarů patří např. Arabesque, série Tubular Bells, Sensation Mix, výše zmíněný Carillo Red aj.
Použití velkokvětých kultivarů dračíků na zahradě je v zásadě dvojí:
Výhodou velkokvětých dračíků je také to, že ochotně opakují kvetení. Poprvé obvykle nakvétají počátkem července. Po odkvětu je dobré květenství odstřihnout. Rostliny pak obrůstají novými výhony a opakují kvetení ještě koncem léta.
Díky tomu, že spolehlivé zimování je opravdu značně nejisté, jsou v našich podmínkách tyto rostliny uplatnitelné spíše jako vegetativně množená letničková kultura. Zimování je možné při teplotách kolem 0 °C, ideálně na světle.
Velmi snadné je množení pozdně letními a podzimními, polovyzrálými řízky ve skleníku či pařeništi a následné zimování zakořenělých rostlin při teplotě 5–8 °C. Řízky je možno odebírat až do prvních mrazíků.
Kultivary množené osivem se vysévají poměrně časně, ideálně již koncem ledna nebo v únoru při teplotě 20–22 °C. Vyžadují dostatek světla.
I přesto, že tyto dračíky nepatří k rostlinám, na jejichž zimování venku se lze spolehnout, stojí tato skupina za vyzkoušení. Koneckonců rostlin, které se pěstují jako letničky, přenosné rostliny nebo krátkověké trvalky, je celá řada, tak proč k nim nepřidat i velkokvěté dračíky, které navíc přinášejí méně obvyklé tvary květů a výrazné pastelové barvy.
Zdroj: Autor je kurátorem sbírek trvalek a okrasných rostlin Botanické zahrady v Praze Troji.
Foto autor
Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.
Dračíky jsou nádherné, ale přesně jak píšete, u velkokvětýh druhů je problém s vymrzáním. V Praze u paneláku, dokone i v jílovitější půdě mi jeden zdatně přežívá už třetí zimu (ale nasazuje později květy a moc se nerozrůstá), na Vysočině u rodičů přežil ze 3 rostlin první zimu jeden a minulou zimu žádný.. Bohužel se moc nestíhají rozrůst, tak nemohu zkusit řízkování.. Mám i drobnokvětý dračík, který je nižší, ale zase kvete kratší dobu.. Ze semen se mi dračík nikdy nepodařilo vypěstovat. Dala jsem tomu 3 pokusy a už to zkoušet nebudu. Jinak Vaše dračíky v Botaniké zahradě v Tróji vždycky obdivujeme, jsou nádherné. A v Botanické zahradě jsem si všimla devaterníků, které mamce na skalce na Vysočině kvetou dokonce celé léto, bez zvláštní péče, bez zalévání! A plevel pod nimi nemá šanci růst. 🙂 Přejeme hezké vánoční svátky.