Diascie neboli ostruhatka: letničková hvězda plná květů

2. 8. 2022

Do tuzemských výsadeb se diascie dostala z jižní Afriky, odkud pochází celá řada zajímavých letniček. Tato nás ohromí množstvím květů.

Okenní truhlík je zmenšeninou zahrady. Vysazujeme do něj většinou pouze osvědčené letničky. Ty musí kvést od výsadby do prvních podzimních mrazíků. K tomu by měly zaujmout květem, barevnou škálou a dobrým zdravotním stavem. Nenáročnost na údržbu je skoro samozřejmostí.

Při těchto  požadavcích se nemůžeme divit, že v první lize kraluje jen několik druhů, jako jsou například petúnie, pelargonie, verbeny. V posledních letech si své místo mezi letničkami, právě pro své bohaté množství květů a údržbu, získává také Diascia barbarae, českým názvem ostruhatka Barbeřina.

Neodolatelná letnička diascie Darla Rose

Diascia neboli ostruhatka Darla Rose

Diascie z výsevů: Pink Queen

Jediná dostupná odrůda, která se množí semeny, se jmenuje Pink Queen. Vytváří kulovité rostliny, jejichž lodyhy se později převěsí a vytvoří kvetoucí kouli o průměru 30 cm. Ta je na povrchu obsypaná drobnými růžovými květy o průměru 2 cm.  Vysévat ji můžeme zhruba od začátku března při teplotě 20 °C. Později se spokojí s teplotami 12–16 °C. Takto si můžeme bez problémů vypěstovat sazenice kvetoucí v polovině května.

Diascie z řízků: Kudy putuje k zákazníkovi

Skutečný zájem o tuto květinu však začal s nástupem vegetativně množených odrůd. Doslova průkopnická šlechtitelská práce Hectora Harrisona z Appleby v Anglii přinesla zvětšení květu, a především nové barevné odstíny jako bílou, oranžovou, fialovou a červenou. Od roku 1980 vypěstoval tisíce kříženců. Z nich vybral to nejlepší, abychom se mohli těšit z nové neokoukané letničky.

K jeho nejznámějším odrůdám, které stále nalezneme v nabídce patří oranžová Appleby Apricot, bílá Iceberg, lososová Salmon Supreme a fialová Llilac Belle. Dnes však v katalozích firem nabízejících řízkované mladé rostliny pro profesionální zahradníky nalezneme řadu nových odrůd, které mají větší květ či mohutnější převis. Odrůdy s dvoubarevným květem nejsou výjimkou.

Diascie se lehce množí bylinnými řízky. Specializované firmy pěstují matečné rostliny, z kterých řízky následně odebírají. Optimální podmínky pro řízkování jsou například na Kanárských ostrovech či v Izraeli.

Letnička diascie v květináči

Rozkvetlá diascie ve venkovním květináči působí bohatým dojmem

Řízky o délce 2–3 cm, balené do sáčků po sto kusech, putují následně letecky do Holandska nebo Německa. Zde jsou řízky nasazeny do sadbovače a za tři týdny jsou z nich zakořenělé sazeničky, které se začínají větvit. To je chvíle, kdy jsou distribuovány do zahradnictví po celé Evropě. Zde jsou přesazeny do květináčů o průměru 10–12 cm.

Během pěstování dlouhého 4–6 týdnů je potřeba rostlinky dvakrát zaštípnout, aby pěstovaná sazenice byla pěkně košatá. V polovině dubna jsou již kvetoucí rostliny připravené k prodeji v zahradnických prodejnách.

I v domácích podmínkách je řízkování této květiny úspěšné. Jen nesmíme zapomenout, že prvních 7–10 dní musí mít řízky k zakořenění 100% vzdušnou vlhkost!

Sadbovač nebo truhlíček proto zabalíme těsně do mikrotenové fólie. Když řízek zvadne, již obtížně koření. Optimální teplota je kolem 24 °C. Když nemáme pro množení nejlepší podmínky, může nám pomoci stimulátor pro zakořenění v podobě pudru nebo gelu. Odrůdy, které jsou licenčně chráněny, se nesmí volně množit.

Do truhlíků i závěsných nádob

Diascie je velmi efektní rostlinou do závěsných květináčů a velkých nádob. V posledních letech je stále oblíbenější jako součást výsadeb do smíšených truhlíků. Používá se především pro svůj bohatý převis. Její hlavní předností je nepřerušená záplava květů po celou vegetační sezonu. Nezničí ji většinou ani slabý mráz.

Letnička diascie je vděčnou rostlinou, která udělá hodně parády

Diascie Whisper Dark Coral schová závěsný květináč pod záplavou květů

Patří mezi letničky, které milují slunce, a které současně špatně snášejí dlouhodobé přelití. Vhodnější jsou proto lehčí, propustné substráty. Pravidelné hnojení udrží rostliny v kondici. Dobrým řešením je přídavek pomalu rozpustného hnojiva do substrátu. To oceníme zvláště při chladném a vlhkém počasí, kdy rostliny nemůžeme hnojit zálivkou bez nebezpečí přelití. Ze škůdců se mohou vyskytnout mšice, případně molice.

A jak se říká, o diascii ještě uslyšíme. Má totiž všechny vlastnosti stát se jednou z nejatraktivnějších letniček. O jejích hodnotách se nejlépe přesvědčíme z vlastních zkušeností v našem truhlíku.

Diascie Darla Red je bohatou lentičkou na květinový převis

Diascia Darla Red

Jak na přezimování

Sazenice většinou nakupujeme každoročně. Rostliny však můžeme i přezimovat. Silně je seřízneme, výrazně omezíme zálivku a umístíme je na světlé, bezmrazé místo.  Pozor si dáme na vysokou vzdušnou vlhkost a zálivku, která může způsobit poškození plísní šedou.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Děkuji za dobrou zprávu o možnosti množení diascie,je to moje oblíbená rostlinka.Dokonce dokázala přečkat i loňskou zimu venku v truhlíku a znovu vykvetla.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x