Co prospěje letničkám v květnu: teplota, výsadba, výsev

2. 5. 2022

Letničkám z březnových a dubnových výsevů svědčí optimální teploty i začátkem května. Liší se podle jednotlivých druhů a skupin květin.

  • Aksamitníky, astry a gazánie mají optimální teploty pro předpěstování mezi 12–16 °C.
  • Předpěstovávaným hledíkům, lobelkám, vitálkám a hvozdíkům čínským svědčí teploty nižší, okolo 10–15 °C.
  • Naopak k předpěstování nestařce, hvozdíku bradatého se hodí poněkud vyšší teplota, okolo 15–18 °C.
Letničkám nepatří jen léto, kvetou od jara do podzimu

Barevnost letniček vybíráme podle dostupnosti jednotlivých odrůd. Na snímku jedna z variant hledíku většího.

Týden před výsadbou můžeme teploty snížit a mladé rostlinky otužovat.

V druhé polovině května, jakmile to po termínu zmrzlých mužů počasí dovolí, vysazujeme předpěstované letničky na připravená místa.

Spony doporučené pro výsadbu

Aksamitníky (Tagetes)

Spon 25×25 cm až 30×30 cm. Aksamitníkům vyhovují extrémně slunná nebo i mírně zastíněná stanoviště.

Astra (Calistephus chinensis)

Spon 30×30 až 30×40 cm. Vyžaduje slunné stanoviště. Nedoporučujeme přímé organické hnojení. Každoroční střídání stanoviště zabrání rozšíření fuzariózy (tzv. padání aster).

Ke krásným letničkám patří astry

Red Ribbon, odrůda astry

Gazánie (Gazania splendens)

Spon 30×30 cm. Gazánie vysazujeme je na plně osluněné a sušší stanoviště. V polostínu, na noc a za deště se květy zavírají.

Hledík větší (Antirrhinum majus)

Spon 30×25 cm. Nízké odrůdy se používají do vegetačních nádob a na výsadbu do záhonů, vysoké k řezu. Daří se jim v hlinitopísčité půdě s dostatkem vápníku.

Lobelka (Lobelia erinus)

Spon 15–20×20 cm. Letnička lobelka je vhodná do okenních truhlíků, na obruby i na záhonové výsadby. Dobře roste na slunci i v polostínu. Vyžaduje lehčí humózní půdy a pravidelnou zálivku.

Nestařec mexický (Ageratum mexicanum)

Spon 15–25×25 cm. Trsnatá letnička vhodná na záhonové výsadby, na obruby, do truhlíků a nádob. Daří se jí na slunci a ve výživné, dobře propustné půdě.

Hvozdík bradatý (Dianthus barbatus)

Spon 30×20 cm. Jednoletá forma tradiční dvouletky. Vyžaduje lehčí písčitou půdu s dostatečným obsahem vápníku. Upřednostňuje slunné stanoviště.

Hvozdík čínský (Dianthus chinensis)

Spon 30×20 cm. Nenáročná trsnatá letnička se uplatní do skupinových výsadeb, na záhony, obruby i do nádob. Upřednostňuje slunné stanoviště s propustnou a výživnou půdou.

Ostálka (Zinnia elegans)

Spon 30×30 (40×40) cm. Vzpřímená letnička ideální pro záhonové výsadby i k řezu. Nenáročnou ostálku umísťujeme ji do slunných poloh na výživné půdy.

Ostálky patří k oblíbeným letničkám

Ostálky

Ostálka (Zinnia marylandica)

Spon 30×20–30 cm. Kompaktní, keříčkovitě rostoucí rostliny jsou ideální květinou pro záhony, díky dlouhé době kvetení a kompaktnímu růstu ji můžeme použít i do nádob. Vyžaduje plné slunce a lehčí, propustnou půdu.

Vitálka položená (Sanvitalia procumbens)

Spon 30×20 cm. Letnička používaná pro okraje květinových záhonů, pro obruby i do suchých zídek a do truhlíků a vegetačních nádob. Vyhovuje jí přímé slunce a úrodná, dobře propustná půda.

Letničkám svědčí i osazení do truhlíků

Už od počátku května můžeme letničkami osazovat truhlíky a různé nádoby. Osazené nádoby však dál držíme ve sklenících, fóliovnících či jiných chráněných prostorách. Na venkovní trvalé stanoviště je dáme také až v druhé polovině května.

Tímto postupem si zajistíme, že nám nádoby s letničkami budou dříve kvést. Pro osazování truhlíku a nádob se hodí zejména nízké odrůdy aksamitníku a hledíku, dále gazánie, lobelka, nestařec, hvozdík čínský, ostálka (Zinnia marylandica) a vitálka.

Doporučujeme vyzkoušet velmi vděčnou kombinaci žlutých květů vitálky s modrými lobelkami nebo nízkým nestařcem.

Do truhlíků můžeme přímo vysévat nízké odrůdy lichořeřišniceměsíčkuslunečnice.

Také měsíček náleží k letníčkám

Měsíček lékařský

Letničky v květnu rovněž vyséváme

Vyséváme například fazol šarlatový, hrachor vonný, lichořeřišnici větší, měsíček lékařský a slunečnici roční. Počátkem května můžeme, zejména ve vyšších polohách stále ještě vysévat na konečné stanoviště např. bér, laskavec a lesknici kanárskou.

Pěstitelské rady k letničkám

Z ošetřování doporučujeme u hrachoru vonného zaštípnutí za 2. až 3. listem, napomůžeme tím rozvětvení rostlin a bohatšímu kvetení. Vzešlé rostliny lichořeřišnice chráníme proti poškození dřepčíky postřikem. Mladé rostliny na záhoně můžeme zpočátku chránit také překrytím netkanou textilií.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 7. 2024

Průklest třešně: letní výchovný řez, nebo jarní zmlazení?

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní. Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x