Co prospěje letničkám v květnu: teplota, výsadba, výsev

2. 5. 2022

Letničkám z březnových a dubnových výsevů svědčí optimální teploty i začátkem května. Liší se podle jednotlivých druhů a skupin květin.

  • Aksamitníky, astry a gazánie mají optimální teploty pro předpěstování mezi 12–16 °C.
  • Předpěstovávaným hledíkům, lobelkám, vitálkám a hvozdíkům čínským svědčí teploty nižší, okolo 10–15 °C.
  • Naopak k předpěstování nestařce, hvozdíku bradatého se hodí poněkud vyšší teplota, okolo 15–18 °C.
Letničkám nepatří jen léto, kvetou od jara do podzimu

Barevnost letniček vybíráme podle dostupnosti jednotlivých odrůd. Na snímku jedna z variant hledíku většího.

Týden před výsadbou můžeme teploty snížit a mladé rostlinky otužovat.

V druhé polovině května, jakmile to po termínu zmrzlých mužů počasí dovolí, vysazujeme předpěstované letničky na připravená místa.

Spony doporučené pro výsadbu

Aksamitníky (Tagetes)

Spon 25×25 cm až 30×30 cm. Aksamitníkům vyhovují extrémně slunná nebo i mírně zastíněná stanoviště.

Astra (Calistephus chinensis)

Spon 30×30 až 30×40 cm. Vyžaduje slunné stanoviště. Nedoporučujeme přímé organické hnojení. Každoroční střídání stanoviště zabrání rozšíření fuzariózy (tzv. padání aster).

Ke krásným letničkám patří astry

Red Ribbon, odrůda astry

Gazánie (Gazania splendens)

Spon 30×30 cm. Gazánie vysazujeme je na plně osluněné a sušší stanoviště. V polostínu, na noc a za deště se květy zavírají.

Hledík větší (Antirrhinum majus)

Spon 30×25 cm. Nízké odrůdy se používají do vegetačních nádob a na výsadbu do záhonů, vysoké k řezu. Daří se jim v hlinitopísčité půdě s dostatkem vápníku.

Lobelka (Lobelia erinus)

Spon 15–20×20 cm. Letnička lobelka je vhodná do okenních truhlíků, na obruby i na záhonové výsadby. Dobře roste na slunci i v polostínu. Vyžaduje lehčí humózní půdy a pravidelnou zálivku.

Nestařec mexický (Ageratum mexicanum)

Spon 15–25×25 cm. Trsnatá letnička vhodná na záhonové výsadby, na obruby, do truhlíků a nádob. Daří se jí na slunci a ve výživné, dobře propustné půdě.

Hvozdík bradatý (Dianthus barbatus)

Spon 30×20 cm. Jednoletá forma tradiční dvouletky. Vyžaduje lehčí písčitou půdu s dostatečným obsahem vápníku. Upřednostňuje slunné stanoviště.

Hvozdík čínský (Dianthus chinensis)

Spon 30×20 cm. Nenáročná trsnatá letnička se uplatní do skupinových výsadeb, na záhony, obruby i do nádob. Upřednostňuje slunné stanoviště s propustnou a výživnou půdou.

Ostálka (Zinnia elegans)

Spon 30×30 (40×40) cm. Vzpřímená letnička ideální pro záhonové výsadby i k řezu. Nenáročnou ostálku umísťujeme ji do slunných poloh na výživné půdy.

Ostálky patří k oblíbeným letničkám

Ostálky

Ostálka (Zinnia marylandica)

Spon 30×20–30 cm. Kompaktní, keříčkovitě rostoucí rostliny jsou ideální květinou pro záhony, díky dlouhé době kvetení a kompaktnímu růstu ji můžeme použít i do nádob. Vyžaduje plné slunce a lehčí, propustnou půdu.

Vitálka položená (Sanvitalia procumbens)

Spon 30×20 cm. Letnička používaná pro okraje květinových záhonů, pro obruby i do suchých zídek a do truhlíků a vegetačních nádob. Vyhovuje jí přímé slunce a úrodná, dobře propustná půda.

Letničkám svědčí i osazení do truhlíků

Už od počátku května můžeme letničkami osazovat truhlíky a různé nádoby. Osazené nádoby však dál držíme ve sklenících, fóliovnících či jiných chráněných prostorách. Na venkovní trvalé stanoviště je dáme také až v druhé polovině května.

Tímto postupem si zajistíme, že nám nádoby s letničkami budou dříve kvést. Pro osazování truhlíku a nádob se hodí zejména nízké odrůdy aksamitníku a hledíku, dále gazánie, lobelka, nestařec, hvozdík čínský, ostálka (Zinnia marylandica) a vitálka.

Doporučujeme vyzkoušet velmi vděčnou kombinaci žlutých květů vitálky s modrými lobelkami nebo nízkým nestařcem.

Do truhlíků můžeme přímo vysévat nízké odrůdy lichořeřišniceměsíčkuslunečnice.

Také měsíček náleží k letníčkám

Měsíček lékařský

Letničky v květnu rovněž vyséváme

Vyséváme například fazol šarlatový, hrachor vonný, lichořeřišnici větší, měsíček lékařský a slunečnici roční. Počátkem května můžeme, zejména ve vyšších polohách stále ještě vysévat na konečné stanoviště např. bér, laskavec a lesknici kanárskou.

Pěstitelské rady k letničkám

Z ošetřování doporučujeme u hrachoru vonného zaštípnutí za 2. až 3. listem, napomůžeme tím rozvětvení rostlin a bohatšímu kvetení. Vzešlé rostliny lichořeřišnice chráníme proti poškození dřepčíky postřikem. Mladé rostliny na záhoně můžeme zpočátku chránit také překrytím netkanou textilií.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x