Begonie: výsev, substrát, tipy pro úspěšné klíčení a vzejití

25. 1. 2021

Begonie s českým názvem kysala vídáme často. Jedny pěstujeme jako letničky a rostliny okrasné květem, jiné v bytě pro krásu listů.

Jak napovídá pojmenování kysala, begonie  jsou vápnostřežné. Proto se pro jejich výsevy nehodí běžné substráty obsahující vápník. A ten je prakticky ve všech rašelinových substrátech. Upravuje jejich pH, aby se blížilo hodnotě „6“. Měli bychom tedy hledat substrát pro rostliny bojící se vápníku (střeží se ho, jsou vápnostřežné).

Voskovka kvete

Begonie tvoří velmi jemná semínka v počtu několika desítek tisíc na gram

Na univerzálním substrátu begonie sice dopěstujeme, ale kdybychom měli srovnání s pěstováním v kyselém substrátu, zjistíme, že v něm získaly lepší kondici. Rozdíl se srovná až po přesazování.

Termín výsevu pode světelných podmínek

Ve světlé zimní zahradě můžeme s výsevem počkat třeba na začátek února. Pokud begonky sejeme doma, měli bychom začít dříve. V podmínkách starších, úzkých, nízkých skleníků, japanů, se selo již v lednu.

Pracujeme-li s komerčními substráty, pamatujeme na skutečnost, že rašelina na ně potřebná byla dovezena nejspíše z Litvy. Pokud půjde o kompostové substráty, cestovaly k nám nejspíše z Německa.
Když budeme chtít hospodařit plus minus na nule, měli bychom si substráty připravit z dostupných surovin:

  • Trochu hrabanky z lesa, stejně rozloženého listí. Prosejeme a necháme si na výsev to nejjemnější, co prošlo oky cedníku. Substrát namáčkneme do výsevní nádoby a namočíme. Můžeme podmokem, ale i shora.

Semena jako zrníčka soli

Na vlhký substrát sejeme. Semena begonií neobsahují žádnou zásobu živin pro mladé rostlinky, jsou velmi jemná. 50–70 tisíc jich je v jednom gramu.

Při výsevu zacházíme se semeny jako se solí. Výsevní misku nebo truhlík pocukrujeme z větší výšky, aby se osivo rozptýlilo do plochy. I tak budeme mít někde semenáčky hustší, jinde řidší. Semínka přimáčkneme k substrátu, nezasypáváme je. Výsev usnadní tzv. peletované osivo. Jednotlivá semínka jsou před sáčkováním obalená, takže pak vidíme co sejeme.

Voskovky

Květy voskovek v dekorativním souznění

Vlhko, teplo, pak světlo

Po výsevu semena pomlžíme, přikryjeme sklem nebo třeba nějakým časopisem s tuhými stránkami, aby se nepřilepil na semínka, substrát. Do vzejití semínek zaléváme podmokem. Mlžení je také dobré. Zálivka konvičkou není vhodná  Velké kapky hýbou se semínky, ta pak nemají klid na solidní klíčení, kořenění.

Když začnou rostlinky klíčit , dáme je na světlo. A na přiměřené teplo. Pro klíčení a první fáze růstu při pěstování v pokojových podmínkách jsou vhodné tradiční pokojové teploty (20–22 °C). Než vyklíčí, nevadí jim tma, poté už potřebují světla co nejvíce, ale rozptýleného.

Přepichování a přesazování

Podle hustoty začínáme přepichovat. U begonií se přepichují hnízda – více rostlinek najednou. Lepší je použít ještě nějakou větší nádobu, kam se vejde více hnízd cca 3 cm od sebe, než přepichovat do kelímků.

Na jednotlivé rostlinky (hliznaté begonie) se rozdělují později. Nechávat rostlinky voskovek v hnízdech i při dalším přepichování, přesazování je už vlastně jen takový luxus ze strany zahradníka. Je to něco jako přidaná hodnota, když vám opálený zahradník s rozpraskanýma rukama prodává otužené voskovky po třech v sadbovači za cenu jedné…

První přepichování se dělá do stejného substrátu. Na druhé přepichování nebo na výsadbu do kelímků či později do nádob už můžeme míchat listovku a jehličnatku s komposty. Třeba s tím obyčejným ze zbytků rostlin vypletých v zahradě, ale obohaceným slepičinci ředěnými zálivkou, nebo kompostem z hnoje a rostlinného odpadu.

Druhé přepichování, nebo již přesazování se dělá, když se rostlinky z hnízd začínají vzájemně dotýkat. Pro rostliny je lepší přesazování nejdříve do menších sadbovačů a další přesazení, když je prokoření.

Voskovky ani jiné druhy begonií nesnášejí mráz. Sázíme je ven (za okno) až tehdy, když už nehrozí. Voskovky snesou horké, suché stanoviště. Poskytneme jim kvalitní nasáklivý substrát, občasnou zálivku, jedno dvě přihnojení za sezonu.

Převislá begonie

Převislá hlíznatá begonie

Begonie hliznaté se hodí na severní nebo východní stranu domu, na záhony stíněné alespoň před poledním sluncem. Opět je důležitý substrát – má dobře držet vodu.

Voskovky či ledovky končí svůj život při prvním mrazíku. Hlíznaté begonie můžeme v hlízách přezimovat, na jaře je zase oživit. Mají lepší a rychlejší start do sezony, než ty seté.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den. Prosím,je pokojová begonie jedovatá pro kočku? Děkuj. Nollová

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x