Alstromérie má jméno po mecenáši, český název boubelka se neujal

20. 8. 2020

Rostlina byla pojmenována na počest švédského obchodníka a mecenáše Clase Alströmera (1736–1794), který měl velkou zálibu v květinách.

Jeho otec Jonas Toresson – syn Toreho – se ještě jmenoval podle skandinávských zvyků, ale později si jméno změnil na Alström.

Byl to člověk s všestrannými zájmy. Sledoval novinky v evropském zemědělství a průmyslu a celkem úspěšně je zaváděl ve Švédsku. Založil továrnu na zpracování vlny (už v roce 1724), postavil cukrovar (v Göteborgu), věnoval se zlepšování chovu ovcí a zkoušel pěstovat brambory.

K jeho zájmům patřila i stavba lodí nebo kožedělný průmysl. V roce 1739 patřil k těm, kdo založili Královskou švédskou akademii věd. Za zásluhy o hospodářství Švédska byl povýšen do rytířského stavu a při té příležitosti si pozměnil jméno na Alströmer. Svou všestrannou aktivitou ovlivnil i zájmy svého syna.

Alstroemérie Green Day

Alstroemérie Green Day

Clas vystudoval univerzitu v Uppsale, kde spojil studium přírodních věd (hlavně chemie) a ekonomie. Měl štěstí na slavné učitele – botaniku ho učil Linné; matematiku a fyziku chemik a mineralog a jeden ze zakladatelů agrochemie J. G. Wallerius (1709–1785).

Clas byl celý život především obchodník, ale obchodník se širokým rozhledem. Cestoval nejen za obchodem, ale i za svými zálibami, většinou po jižní a západní Evropě. Tak v letech 1760–64 se věnoval především svým zálibám, navštívil jižní Španělsko, Francii, Itálii, Německo, Nizozemí a Anglii. Na cestách si dopisoval s Linném a stále se zajímal o botaniku. Přivážel si různé rostliny, sbíral je i pro Linnéa.

Barevné alstromérie

Hybridy alstromérií hýří barvami

Alstromérie (Alstroemeria) má také nepoužívané české jméno – boubelka.

Vybudoval soukromou botanickou zahradu v Kristinedalu u Göteborgu (dnes v městské čtvrti Gamlestaden), podporoval botanika A. Dahla, kterého v zahradě na Linnéovo doporučení zaměstnal. Byl to Linné, kdo počest příznivce květin Alströmera pojmenoval květinu jeho jménem.

Dnešní známá göteborgská botanická zahrada ovšem nemá s Alströmerem nic společného, byla otevřena až v roce 1923, ke třístému výročí založení města.

Foto M. Paclová

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 9. 2024

Náš tip: krásné podzimní květy trvalky sasanky japonské

Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x