Aby nám řezané květiny dlouho vydržely, potřebují čistotu

28. 4. 2024

Není čistá jako čistá. Řezané květiny vyžadují nejen čistou, ale především vydezinfikovanou vázu, pravidelně měněnou vodu a správný řez.

Dezinfekce váz a nářadí

Voda ve váze se rychle kazí. Poté co vyhodíme uvadlé kytice, leckdy vázu jen vypláchneme a uložíte. Na stěnách vázy ale zůstávají bakterie, které se při dalším použití namnoží a způsobí rychlejší odumírání květin. Na skleněných vázách je nečistota vidět, ale do keramických váz se už dívá málo kdo z nás.

váza s řezanými květy

Řezaná kytice je krásný doplněk do každého interiéru

Pokud se do vázy nedostaneme kartáčem, můžeme si pomoci rýží, ke které přidáme čisticí prostředek a protřepeme. Rýže působí jako abrazivo a vyčistí i nedostupné místa.

Stejně tak bychom měli věnovat pozornost a dezinfikovat nůžky a nože, se kterými seřezáváme stonky květin. K dezinfekci se hodí nejlépe Savo. Vázy jím společně s horkou vodou pečlivě po každém použití vymyjeme a vypláchneme čistou vodou. Květinám může totiž škodit také chlór, který Savo a podobné přípravky obsahují.

Řezané květy potřebují šikmý řez

Aby květiny mohly dobře přijímat vodu, je třeba jim seříznout ostrým nožem šikmo stonky a ihned vložit do vody. Tento postup opakujeme pokaždé, když je květina bez vody.

Délka řezu by měla být asi 4x delší, než je průměr stonku. A proč děláme řez nožem? Důvod je prostý. Ostrý nůž neroztřepí pletiva, jako to udělají nůžky. V roztřepených pletivech se totiž snadno množí bakterie, které ucpávají cévní svazky, proto seřezáváme stonky každý druhý den asi o 0,5 cm, a to i za předpokladu, že jsme použili výživu pro řezané květiny.

Jak správně ošetřit různé druhy stonků?

Šikmo seřezáváme většinu květin a zeleně. Na velmi tvrdé stonky použijeme ostré zahradnické nůžky.

Cibuloviny, např. narcis, hyacint, hvězdník, kala a podobně měkké stonky seřízneme ale rovně, jinak by se jejich konce rozšklebily, jako to bývá u pampelišek.

U stonků dřevin a chryzantém se uvádí, že místo šikmého řezu je možné stonky zalomit či jemně naklepat kladívkem.

U šeříků a kaliny se osvědčilo sloupnout ze stonku kůru asi v délce 5 cm, konec šikmo seříznout a šikmý řez ještě podélně proříznout. To vše děláme proto, abychom zvětšili plochu k transportu vody ke květům.

Čistá voda každý druhý den je základ

Čistou vázu naplníme vodou, a pokud máme výživu pro řezané květiny, dobře ji ve vodě rozpustíme. Krystalky z výživy by jinak ucpaly cévní svazky květin. Pokud máme vodu silně chlorovanou, necháme ji den odstát, aby chlor vyprchal. Vodu měníme každé dva dny! A každé dva dny také seřízneme opět stonky. Ke slunečnicím, mákům nebo pryšcům nalijeme do vázy vodu teplou.

Pozor si dáme u cibulovin, ke kterým výživu nikdy nepřidáváme. Těm dopřejeme jen čistou vodu.

tulipánům přidáme do vody pro změnu kostky ledu, aby tak rychle nenakvétaly a také jim můžeme zkusit jemně špendlíkem propíchnout stonek pod květem. Vždy ale záleží na stupni fáze poupěte, kdy je trháme či kupujeme. Čím menší tím lepší.

Co nemají řezané květiny rády 

Květinám ve váze určitě nesvědčí, pokud jsou na slunečním světle nebo u radiátoru, případně v blízkosti ovoce a zeleniny. Etylén, který ovoce a zelenina produkují totiž způsobuje zrychlení stárnutí květů.

První pomoc růžím

Mnoho lidí říká, že růže nic nevydrží. Není to úplně pravda, pokud je nekupujeme někde, kde je opravdu nemají čerstvé. Růže by měla ve váze vydržet až 12 dní. Základem je opět dlouhý, čistě provedený šikmý řez, čistá váza a samozřejmě i voda.

Co dělat, pokud růže přeci jen tzv. svěsí hlavu? Zkusme tento fígl:

  • Pod květem, tam kde se spojuje budoucí šípek se stonkem, propíchněme stonek skrz špendlíkem. Uvolníme tím cestu vzduchové bublince, která mohla ucpat pletiva.
  • Poté uděláme dlouhý šikmý řez a ponoříme stonek na několik vteřin do horké vody.
  • Následně růže zabalíme pevně do papíru, abychom zafixovali květ směrem vzhůru a dáme do vázy se studenou vodou. Za několik hodin, popřípadě do rána, by se měla růže vzpamatovat.
  • I zde platí, že každé dva dny vodu vyměníme a seřízneme stonek.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 1. 2025

Řez ovocných dřevin v lednu: jabloně, hrušně, rybíz, angrešt

Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x