Aby děti žasly: Obří slunečnice roste rychle, lichořeřišnice se jí

25. 5. 2022

Malé zahradníky možná ohromí, že obří slunečnice a jiné letničky musí v jediném roce vyklíčit, vyrůst, vykvést a vytvořit semínka.

Na příkladu ze zahrady nebo v nádobě se substrátem dětem snadno ukážeme, že z drobného semínka vyroste krásná květina. Třeba obří slunečnice. Ale upoutají je i sluncovky, krásenky, krásnoočka, lnice, ostálky, chrpy, ostrožky, len, okrasné fazole, brutnák, měsíčky, černuchy, afrikány nebo třeba lichořeřišnice.

Nejen obří slunečnice

Pro dětské zahradničení představuje slunečnice ideální rostlinu. Rychle roste a s velkými semínky se malým ručkám dobře manipuluje. Kromě přímého výsevu se dá dobře předpěstovávat.

Teddy Bear

Slunečnice Teddy Bear

Vybrat můžete také trpasličí odrůdy vhodné pro pěstování v květináčích, rozvětvené, s květy jednoduchými, poloplnými či plnými, v nejrůznějších barvách od žluté přes tmavě červenou či v bělavých odstínech. Vyšší odrůdy vyvazujeme, aby je nepoškodil vítr.

  • Slunečnic se nemusí vzdávat ani lidé alergičtí na pyl: K mání je několik odrůd, které pyl vůbec netvoří.

Slunečnice lze pěstovat jako výrazné solitéry, ale samozřejmě také ve skupinkách. Výborně se vyjímají v předzahrádkách, v květinových i zeleninových záhonech: vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být zhruba 30 cm.

Koncem června vyseté slunečnice pokvetou až do prvních mrazíků. Necháte-li na několika rostlinách květenství dozrát, začnou přilétat sýkorky, stehlíci a další opeřenci, aby si na semínkách pochutnali.

  • Pokud si budete chtít nějaká slunečnicová semínka schovat pro vysetí na příští rok, musíte si pospíšit.

Při pohledu na rozkvetlou slunečnici máme dojem, že se díváme na jeden velký květ. Malé pěstitele však bude zajímat, že ve skutečnosti jde o obrovské květenství: Tento typ shluku malých kvítků nazýváme úbor. Obsahuje květy jazykovité, rozmístěné kolem tmavého středu, složeného z květů trubkovitých.

Zářivě barevnými jazykovými květy slunečnice láká hmyz k opylování tmavých květů středových, ty poté dozrávají v nažky, kterým říkáme slunečnicová semínka.

Květy k jídlu

Barevné a voňavé květy letniček nepřinášejí jen radost a potěšení z barev a z vůní. Mnohé z nich můžeme spolu s dětmi také ochutnat. Květy z vlastní zahrádky lze konzumovat bez obav: víte, v jakém prostředí vyrostly a můžete si být jisti jejich zdravotní nezávadností.

Jedflé květy lichořeřišnice

Jedlé květy

Z velkého množství rostlin s jedlými květy, které lehce vypěstují i malí zahradníci, lze doporučit například lichořeřišnici větší, měsíček lékařský, brutnák lékařský nebo aksamitníky, konzumovat se ale dají také křehké kvítky hrachu setého nebo žluté květy cuket a tykví.

K ochutnání sbírejte s dětmi čerstvé rozvinuté květy, nejlépe ráno nebo dopoledne, a dejte pozor, aby nebyly poškozené či napadené chorobou nebo škůdci. Čerstvé květy konzumujte hned po utržení, ani v ledničce totiž nevydrží dlouho. Květy můžete jíst naslano i nasladko, anebo s nimi zpestřit nejrůznější nápoje.

Jedlé květy brutnáku

Jedlé květy brutnáku lékařského

A jak jedlé květy ze záhonku chutnají?

Překvapivě rozmanitě. Blankytný brutnák lékařský chutná jemně po okurkách. Oranžové okvětní plátky měsíčku lékařského jsou trochu trpké a nahořklé. Lichořeřišnice větší je pikantní a štiplavá a aksamitníky chutnají nasládle a lehce anýzově. Nevěříte? Nezbývá, než barevné delikatesy vyzkoušet.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x