Jak vymýšlet zahradu, aby se tam líbilo nám i dětem
10. 9. 2021Zahrady u domů, v osadách či u chalup se mohou stát místem dětem zaslíbeným, kde se prolíná radost z pohybu s odpočinkem, hrami, se zálibami a zážitky.
Malé zahradníky možná ohromí, že obří slunečnice a jiné letničky musí v jediném roce vyklíčit, vyrůst, vykvést a vytvořit semínka.
Na příkladu ze zahrady nebo v nádobě se substrátem dětem snadno ukážeme, že z drobného semínka vyroste krásná květina. Třeba obří slunečnice. Ale upoutají je i sluncovky, krásenky, krásnoočka, lnice, ostálky, chrpy, ostrožky, len, okrasné fazole, brutnák, měsíčky, černuchy, afrikány nebo třeba lichořeřišnice.
Pro dětské zahradničení představuje slunečnice ideální rostlinu. Rychle roste a s velkými semínky se malým ručkám dobře manipuluje. Kromě přímého výsevu se dá dobře předpěstovávat.
Vybrat můžete také trpasličí odrůdy vhodné pro pěstování v květináčích, rozvětvené, s květy jednoduchými, poloplnými či plnými, v nejrůznějších barvách od žluté přes tmavě červenou či v bělavých odstínech. Vyšší odrůdy vyvazujeme, aby je nepoškodil vítr.
Slunečnice lze pěstovat jako výrazné solitéry, ale samozřejmě také ve skupinkách. Výborně se vyjímají v předzahrádkách, v květinových i zeleninových záhonech: vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být zhruba 30 cm.
Koncem června vyseté slunečnice pokvetou až do prvních mrazíků. Necháte-li na několika rostlinách květenství dozrát, začnou přilétat sýkorky, stehlíci a další opeřenci, aby si na semínkách pochutnali.
Při pohledu na rozkvetlou slunečnici máme dojem, že se díváme na jeden velký květ. Malé pěstitele však bude zajímat, že ve skutečnosti jde o obrovské květenství: Tento typ shluku malých kvítků nazýváme úbor. Obsahuje květy jazykovité, rozmístěné kolem tmavého středu, složeného z květů trubkovitých.
Zářivě barevnými jazykovými květy slunečnice láká hmyz k opylování tmavých květů středových, ty poté dozrávají v nažky, kterým říkáme slunečnicová semínka.
Barevné a voňavé květy letniček nepřinášejí jen radost a potěšení z barev a z vůní. Mnohé z nich můžeme spolu s dětmi také ochutnat. Květy z vlastní zahrádky lze konzumovat bez obav: víte, v jakém prostředí vyrostly a můžete si být jisti jejich zdravotní nezávadností.
Z velkého množství rostlin s jedlými květy, které lehce vypěstují i malí zahradníci, lze doporučit například lichořeřišnici větší, měsíček lékařský, brutnák lékařský nebo aksamitníky, konzumovat se ale dají také křehké kvítky hrachu setého nebo žluté květy cuket a tykví.
K ochutnání sbírejte s dětmi čerstvé rozvinuté květy, nejlépe ráno nebo dopoledne, a dejte pozor, aby nebyly poškozené či napadené chorobou nebo škůdci. Čerstvé květy konzumujte hned po utržení, ani v ledničce totiž nevydrží dlouho. Květy můžete jíst naslano i nasladko, anebo s nimi zpestřit nejrůznější nápoje.
Překvapivě rozmanitě. Blankytný brutnák lékařský chutná jemně po okurkách. Oranžové okvětní plátky měsíčku lékařského jsou trochu trpké a nahořklé. Lichořeřišnice větší je pikantní a štiplavá a aksamitníky chutnají nasládle a lehce anýzově. Nevěříte? Nezbývá, než barevné delikatesy vyzkoušet.
Foto autorka
Vzhledem k současnému počasí mnohde až v listopadu posečeme trávník naposledy. Tak bude lépe chráněn před plísňovitostí trav. Plísni brání v rozvoji i podzimní hnojení s dostatkem draslíku.