Vybíráme dřeviny pro živý plot; hodí se i ty opadavé
20. 2. 2023Čeští zahrádkáři jsou oproti zahraničí konzervativnější. Upřednostňují stálezelený živý plot, navíc se často rozhodují pro zeravy.
Založit si živé ploty neznamená jen starost s jejich údržbou. Dopřejí nám soukromí, lákají opylovače, živočichy a někdy i sklizeň plodů.
Většina zahrádkářů si pod živým plotem vybaví pravidelně tvarovaný, jednodruhový porost z jehličnatých dřevin nebo listnatých. Tento plot ovšem plní především funkci estetickou. Postará se o soukromí majitelů zahrady a je zajímavou alternativou klasického oplocení.
V přírodních zahradách mají své místo spíše volně rostoucí ploty z dřevin, které jsou z různých důvodů prospěšné.
V přírodních zahradách se snažíme, aby vše krásné bylo zároveň i nějakým způsobem užitečné. Současně se ale snažíme, abychom si práci zbytečně nepřidělávali. To ale neznamená, že každá přírodní zahrada musí připomínat divoký prales.
Od pravidelně tvarovaného živého plotu, který je náročný na řez, hnojení a mnohdy i zálivku si všechny rostliny v přírodní zahradě musí poradit převážně s tím, co jim sama příroda poskytne.
I přesto si živé ploty našly své uplatnění, nikoliv ovšem ve formě tvarované, ale spíše v podobě volně rostoucích dřevin. Opylovačům nabízejí pestré květy a sklizeň plodů potěší nejen nás, ale také užitečné živočichy.
Problémem současných zahrad je jejich malá velikost. Zahrádky dosahují plochy jen několika málo stovek metrů čtverečních, na nichž se snažíme ušetřit každý metr. V takových zahradách se jen těžko hledá místo pro volně rostoucí živý plot, který zabírá mnohem větší plochu než ploty tvarované.
Navíc zde musíme dodržovat větší odstup od sousedního pozemku, což je další plocha, se kterou se musí při zakládání živých plotů počítat, aby zbytečně nedocházelo k sousedským sporům.
V přírodní zahradě takový bujně rostoucí živý plot může vymezovat hranice pozemku, aniž by bylo nutné používat další oplocení. Stejně dobře ale bude plnit funkci větrolamu na návětrné straně pozemku, bude oddělovat jednotlivé části zahrady nebo odcloní například odpočinkovou část zahrady od té užitkové.
Volně rostoucí živé ploty můžeme zakládat v jedné nebo ve dvou řadách, záleží na účelu plotu:
Pokud netrváme na zapojení během krátkého časového období, lze keře sázet i v rozestupu 1,5 metru.
Rozestup dvouřadých plotů bývá 0,5 m i více než jeden metr v závislosti na prostorových možnostech, účelu a použitém sortimentu.
U vzrůstných druhů opět počítejme s větším rozestupem od pozemku souseda, ten by měl dosahovat okolo 1,5 až 2 metrů, aby rostliny neprorůstaly plotem na sousední pozemek.
Při výsadbě oceníme zvláště prostokořenný sortiment dostupný na jaře a na podzim, který je cenově dostupnější. Kontejnerované rostliny jsou dostupné během celé sezony, ale musíme počítat s vyšší pořizovací cenou.
Vysazované dřeviny bývají zpravidla nenáročné na kvalitu půdy, stejně tak volíme raději sortiment, kterému budou plně vyhovovat stávající podmínky. Jedině tak nebude nutné ani během sezony pravidelně zalévat.
Stejně tak bychom se měli obejít bez hnojení syntetickými hnojivy, které do přírodních zahrad vlastně ani nepatří. Při zakládání živého plotu je dobré zvážit využití vylepšujících materiálů, které upraví půdní podmínky.
Nenáročné druhy dřevin se zpravidla spokojí s půdou, která se na stanovišti přirozeně vyskytuje. U náročnějších druhů lze přidat kompost.
Stejně tak jsou tyto živé ploty nenáročné i na řez. Většinou se ponechávají svému osudu. Některé druhy je možné během let hluboce zmladit řezem až tzv. na pařez, kdy dojde k úplné obnově porostu.
Pokud počítáme s touto obnovou po několika letech, vybíráme hlavně rychle rostoucí sortiment s dobrou regenerační schopností. Vhodné jsou například:
Volně rostoucích živé ploty můžete pěstovat i z dřevin léčivých, s květy atraktivními pro opylovače, ale také z dřevin ovocných. Z nich můžete mít užitek od léta až do zimy, záleží na sortimentu, který využijete.
Živý plot můžeme založit z různých druhů, není nutné se omezovat na jediný druh.
Z domácích druhů poskytujících úrodu lze doporučit:
Stejně tak do neprostupných ovocných živých plotů lze vysadit:
Z nepůvodních druhů lze vysadit:
Výhody některých dřevin, pro které se je vyplatí pěstovat:
Foto autorka
Rostlinu chráníme před mrazy dobrým kompostem, vyšší vrstvou listí, chvojím nebo prodyšnou netkanou textilií. Keř na podzim neořezáváme, protože tak zůstane odolnější vůči mrazu.