Žakaranda mimózolistá okouzlí zvonkovými květy a zpeřenými listy

8. 4. 2024

Původem je žakaranda z tropů Jižní Ameriky. Dnes se vyskytuje v oblastech tropů a subtropů jako okrasná dřevina zdobící mnohé ulice či parky.

V ČR je třeba ji pěstovat jako přenosnou nebo pokojovou rostlinu. Během zimy samozřejmě v patřičně vytápěných místnostech, sklenících nebo zimních zahradách.

Mnohé ulice a parky v oblastech tropů či subtropů zdobí tato krásná dřevina

Ovšem vybrat pro ni správné české pojmenování není vůbec jednoduché. Rodové jméno Jacaranda totiž původně pochází z domorodého pojmenování, kterým tuto rostlinu nazývali příslušníci velkého indiánského etnika Guaraní. V každém jazyce se pak vyslovuje jinak a čeština jednoduše převzala zaužívanou portugalskou výslovnost.

Žakaranda mimózolistá (Jacaranda mimosifolia)

Tato okrasná dřevina patří do velké čeledi trubačovitých rostlin (Bignoniaceae), z níž se mnohé další keře a stromy pěstují jako okrasné. Namátkou lze připomenout i u nás tolik pěstovaný trubač kořenující (Campsis radicans) nebo na první pohled exoticky působící katalpu trubačovitou (Catalpa bignonioides).

Žakaranda má dekorativní také své dvakrát zpeřené listy

Největší exempláře žakarand dosahují výšky 12–15 metrů, ovšem v městských výsadbách mezi chodníky, betony a dlažbou jsou většinou méně vzrostlé.

Podle oblasti pěstování může žakaranda zcela opadávat nebo obměňuje listy jen částečně. Proto ji řadíme mezi rostliny částečně opadavé nebo-li polostálezelené. Její olistění je velmi dekorativní, jelikož je tvořené dvakrát zpeřenými listy, složenými z drobných oválných lístků. Proto je dekorativní i v nekvetoucím stavu, což je důvod jejího pěstování i u nás.

Je dekorativní pro své modrofialové květy

Samozřejmě, největší ozdobou jsou zvonkové květy vyrůstající v bohatých koncových latách často ještě před olistěním. Barva korunních lístků je světle až tmavě fialová, přičemž čerstvé květy jsou tmavší a postupně světlají. Barvu květů ovlivňuje také pH půdy:

  • na kyselejších půdách jsou květy více dorůžova
  • na zásaditých spíše do modrofialova.

Také plody mají svou estetickou hodnotu. Ploché, hnědé tobolky visící na dlouhých stopkách krášlí rostlinu po delší čas. V době plné zralosti puknou dvěma chlopněmi a uvolní šedá, plochá semena s blanitým lemem.

Plodem jsou ploché, hnědé tobolky

Pěstování ze semen

Právě výsev semen je spolehlivou metodou rozmnožování představovaného druhu. Semena vyséváme v jarních měsících tak, že je umístíme na povrch agroperlitu smíchaného se zakoupeným výsevním substrátem v poměru 1:1. Semenáčky dobře přirůstají a již v prvním roce života mohou dosáhnout více než půlmetrové výšky.

Pěstování žakarandy je poměrně nenáročné, přičemž v našich klimatických podmínkách ji ideálně pěstujeme jako přenosnou nádobovou rostlinu. Proto, aby žakaranda dobře přirůstala, volíme patřičně velkou pěstební nádobu a rostlinu nejen pravidelně zaléváme, ale také přihnojujeme. Současně jí dopřejeme slunečné a teplé stanoviště.

I u této dřeviny platí, že pokud se chceme dočkat květů, musíme ji nechat dostatečně narůst, což je v našich podmínkách asi ten největší problém. Faktem však zůstává, že je velice efektní, i když je její koruna tvořena třeba jen několika větvemi s jemnými lístky.

Teplotu pro přezimování snáší bez problémů sníženou na 15 °C, ale zimovat ji můžeme i při teplotách pokojových neklesajících dlouhodobě pod 20 °C. V tom případě však vyžaduje častější zálivku a umístění na co nejsvětlejším stanovišti.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Vypěstovala jsem si ji ze semínek, ale do bytu ne, na podzim opadá a je z ní velký nepořádek. Po čase uschla. Ve skleníku by jí bylo dobře.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x