Keře se zimním plodenstvím: tavola, komule, kolkvície a další
19. 1. 2021Mnoho druhů keřů zdobí trvanlivá plodenství, která i na obnažených větvích působí dekorativně, ať už pod paprsky ostýchavého slunce, nebo ve sněhových kulisách.
Kreativita, cit pro detail a neotřesitelná láska ke květinám dokážou proměnit i ten nejobyčejnější kus země v jedinečnou zelenou kompozici.
Jedno takové půvabné a klidné místo vzniklo pod rukama paní Blanky.
Stromy, krásné, vzrostlé stromy s tichou vrásčitou kůrou a košatými korunami chrání pozemek jako velké zelené paraple. Skrze listy po troškách propouštějí sluneční paprsky a nevědomky tak rozehrávají vzrušující představení světla a stínu.
Už je to docela dávno, co se tu v úhledných zástupech nad trávou tyčily urostlé jabloně a a nejpopulárnější švestky karlátka. Úrodné období vystřídaly roky zanedbávání a ovocný sad potemněl pod vrstvami náletových dřevin a plevele.
I když pozemek ani zdaleka nepřipomínal malebný obrázek, jakým je dnes, rozhodli se Blanka s manželem zůstat a postavit si tu dům. Ten stojí na vrcholu mírného svahu. Od ulice ho odděluje předzahrádka s umělecky kovaným plotem, kde nechybí tradiční lavička a rabátka vyplněná historickými růžemi, vysokými stračkami (Delphinium) a kontryhelem (Alchemilla mollis).
Dlážděná terasa se zahradním nábytkem, naaranžovanými nádobami, květinami a dekoracemi přitahuje k celodennímu pobytu.
„Už před šestou, za hlasitého doprovodu našeho věrného přítele kosa, si sem nosím hrnek kávy. Miluju ten moment, kdy mám zahradu jen sama pro sebe,“ vypráví paní Blanka. Z terasy se na táhlou zahradu otevírá nejhezčí výhled: Květinové záhony, štěrkové pěšiny lemované zimostrázem, přírodní zahradní bazének i koruny jabloní z původního sadu rámuje hustý zelený trávník.
V červnu a v červenci zahradě dominují růže, keřové i pnoucí. Jejich velké plné, ale také docela malinké jednoduché květy krášlí záhony, popínavé konstrukce v trávníku, zdi, dokonce i kmeny letitých stromů, po kterých šplhají vysoko do korun. Líbezná vůně perfektně dokresluje atmosféru venkova. Na záhonech vystavených slunci se k pastelově růžovým a žlutým odrůdám lísají hebké stříbrošedé čistce (Stachys byzantina), neúnavně kvetoucí mavuně (Centranthus ruber) a aromatické levandule se šantami (Nepeta).
Spolu s pivoňkami (Paeonia) a zimostrázy (Buxus sempervirens) stříhanými do koulí dýchá celá kompozice nekonečnou romantikou.
Paní Blance se však povedly i daleko troufalejší sestavy. Tak třeba, zkombinovali byste růže s bohyškami (Hosta)? Rudé květy nad velkými rýhovanými listy dokonale vynikají a šachovnicový stín pod starou třešní této neokoukané dvojici dodává magický náboj. Později se v lemu štěrkové cesty objevují ještě zvonky a hortenzie.
Náměty na působivé kreace majitelka nachází ve starých knihách, v moderních časopisech nebo při cestách do oblíbeného rakouského města Tulln. To je vyhlášené svou květinovou výzdobou, ukázkovými zahradami i zahradním centrem, odkud si paní Blanka přivezla řadu méně vídaných trvalek, jakými jsou například sápa Russelova (Phlomis russeliana) či paznehtník měkký (Acanthus mollis).
Kromě ovocných stromů si tu spokojeně roste několik dospělých smrků, borovic a skoro do nebe sahající modřín. Ořezání spodních větví umožnilo místo nad jeho kořeny přitažlivě osázet, ale snadné to nebylo, protože půda je tu velmi suchá. „Dočetla jsem se, že čechravy tolerují stín, ale informace o tom, že bez dostatečné půdní vlhkosti nepřežijí, chyběla. To mě naučila až praxe,“ zmiňuje vášnivá zahradnice.
Vyladěný spolek bělokvětých kakostů (Geranium sanguineum) Album, divokých růžiček rolních (Rosa arvensis), panašovaného brslenu (Euonymus fortunei) Eemerald Gaiety a proužkaté trávy chrastice rákosovité (Phalaris arundinacea) Picta oživený trojicí bludných balvanů dokazuje, že u stromu nemusí končit jen vypelichaný trávník.
Na ostatních místech v přítmí prospívají kosatec sibiřský (Iris sibirica), zvonek bělokvětý (Campanula lactiflora), pomněnkovec se stříbrnou kresbou na listech (Brunnera macrophylla) Jack Frost, plazivý barvínek (Vinca minor) a vždy spolehlivý stálezelený břečťan, který se v hustém chumlu vine k patám štíhlounkých vysokých jalovců (Juniperus communis) Hibernica.
Obdivuhodná výška a pohledná silueta činí z jalovců nepřehlédnutelný architektonický prvek. Hned za zahradní sprchou stráží vstup ke koupacímu jezírku, které vzniklo ze sklepení zchátralé stavby. Tekutý element vévodí další zahradní perle, staré kamenné kašně s hladinou posetou lístky růží. Vede k ní cesta zastřešená zelenými korunami, lemovaná trvalkami a precizně tvarovaným plůtkem ze zimostrázu.
Působivý starobylý oblouk z opracovaného kamene člení venkovní prostor a rámuje výhled z terasy. Porůstají ho velkokvěté plaménky (Clematis) vyvedené po drátěné konstrukci.
Chládek pod stromy láká v létě k příjemnému oddychu. Útulné zákoutí s lavičkou vzniklo pod modřínem. Druhé odpočívadlo našlo místo v závětří u zahradní chatky. S velkou hrušní nad hlavou a v obklopení hortenzií, pivoněk, růží, kosatců a denivek nabízí soukromí k přátelským rozhovorům.
Touhu po slunci a opalování vyslyší lehátka u koupacího jezírka. A když se spustí déšť, je nejkrásněji na terase, odkud se pohled noří do korun stromů, které se v zahradě starají o idylickou náladu a pocit bezpečí.
„Jejich barvy, tvary a vůně berou dech, zahradu korunují jako žádná jiná rostlina. Ale pozor, mnohé, zvlášť historické odrůdy se neobejdou bez postřiků!“ upozorňuje zkušená pěstitelka růží.
„Tradiční babičkovské trvalky, kdo by je neměl rád? Čím starší, tím jsou krásnější. Místo pro ně vybírám pečlivě, přesazování je stresuje.“
„Senzační jako solitéra, v trvalkovém záhonu i v nádobě. Kvetou dlouho a bohatě. Uschlá květenství vypadají pohádkově pod vrstvou jinovatky.“
„Nádherný aromatický polokeř v létě přináší oblaka fialových kvítků, které dokonale ladí s jeho stříbřitými výhony. Ty koncem zimy stačí seříznout ke kotníkům. Včely ji zbožňují.“
„Naprosto nenáročná trvalka, která pohotově vyplní hluchá místa. Nejraději ho kombinuji s růžemi a šantou.“
„Jen hrstka rostlin nám dává možnost propůjčit jim tvar přesně podle naší fantazie. Neocenitelný v bordurách podél cest. Zahradu probarvuje i v zimě.“
Foto autorka
Rajčata, papriky, cukety a další zeleninové plody sklízíme průběžně tak, aby je nepoškodily první mrazíky.