Vrby řežeme na jaře těsně před rašením a na jeho začátku

4. 2. 2021

Pro řez vrb se nejlépe hodí období Velikonoc. Dekorativní proutí můžeme hned použít na jarní výzdobu domu i do zahrady.

Mírný podzimní řez sice vrbě neškodí, ale s ořezanou korunou se ochudíme o zimní zážitky s ojíněnými či zasněženými větvemi.

Vrba kroucená

Vrba kroucená v zimním šatě

Co bude záměrem řezu

Řezat můžeme vrby buď na hlavu – odřežeme všechny větve –, nebo strom tvarujeme jako zajímavou bizarní plastiku.

Pokud si vytvoříme v prvních letech po výsadbě krásně vytvarovanou kostru, budou nám v dalších letech stačit na ořez jen ostré nůžky a malá pilka. Nebudeme pracně řezat silné větve.

Chceme-li docílit krásného barevného efektu v celé koruně, musíme vrby každoročně radikálně řezat.

Vrby potřebují dostatek slunce, nesnášejí zastínění. Můžeme je pěstovat i jako nestříhané, v našem případě jako pravidelně stříhané solitérní stromy nebo v malých světlých skupinách. Stářím však mizí jedinečná dekorativní barva kůry vrb a viditelná je pouze na jedno až dvouletých letorostech.

  • Během léta řežeme vrby pouze tehdy, potřebujeme-li například uvolnit výhled z okna nebo zbavit záhonu kontaktu s větvemi či velkého zastínění.

Vrby velmi dobře snášejí jakékoliv tvarování plotostřihem nebo špalírovými nůžkami. Pokazíme tím však jedinečný zimní vzhled vrby stejně jako jemné ukončení větví. Místo něj se koruna zahustí a bude vypadat příliš pravidelně, tudíž nepřirozeně.

  • Vinou výrazného stínu vyrostou uvnitř koruny neduživé, nevyzrálé a usychající větvičky.

Vrbu můžeme vypěstovat z větve, kterou na jaře dáme zakořenit do vody či do země. Variantou je také nákup sazenice v zahradnictví.

Nejkrásnější vrby do zahrady

Vrba kroucená, červenokřivolaká (Salix erythroflexuosa) se žlutou až oranžově červenou kůrou roste rozložitěji, koncové větve převisají, dorůstá 10 až 15 m.

Vrba Matsudova (Salix matsudana Tortuosa) má kůru zelenou až šedozelenou, roste vzpřímeně až do výšky 25 m.

Vedle kroucených vrb ozdobí zahradu například i vrba bílá (Salix alba), vrba nachová (Salix purpurea), vrba křehká (Salix fragilis), vrba košíkářská (Salix viminalis) aj..

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, prosím o radu jak po vysazení prutu vrby utvořit korunku. Děkuji

Podobně jako u ovocných stromů. Když prut doroste do potřebné výšky, zakrátíte ho a necháte růst jen několik větví, které korunku budou tvořit. Všechna ostatní očka na novém kmínku, opakovaně vyslepujte, nevhodné větvičky vylamujte, vyřezávejte na větevní kroužek.
Pokud chcete teprve sázet vrbu na zakořenění, raději vysaďte řízky, ne celé pruty. Z řízku vyroste za rok solidní prut pro založení korunky, z celého prutu mnohdy proraší očka, o která při tvorbě korunky nestojíme.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 3. 2023

Ze skalky sejmeme zimní peřinu chvojí, mulče a zeminy

Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x