Vistárie: Krásné liáně najdeme pěkné místo k jarní výsadbě

30. 3. 2022

Vistárie ozdobí vstup do domu, balkon, pergolu, na treláži vynikne u stěny budovy, obejme sloupy, pilíře, zídky a jiné zahradní stavby.

Svědčí jí slunné, teplé a před severním větrem chráněné stanoviště. A rovněž místo zajímavé na první pohled. Vistárie potřebuje prostor, aby vynikla její krása.

Vistárie rozprostřela svůj závoj

Když liána rozvěsí závoj květů, promění přírodní zákoutí v jeviště s oponou

Původ a jméno

Rostlina s latinským jmnem Wisteria pochází z východní části USA a východní Asie. Do Evropy se dostala kolem roku 1816. Zahrnuje devět druhů listnatých, opadavých lián z čeledi bobovitých (Fabaceae).

Byla pojmenována po americkém přírodovědci Casparu Wistarovi (1861–1818). V angličtině byl vyslovován jako Wister a odtud pravděpodobně vznikl název Wisteria. Chybný název jména je však všeobecně zavedený podle pravidel Mezinárodního kodexu botanické nomenklatury: Protože název zapsal anglický botanik Thomas Nuttall jako Wisteria, píše se tak i správný latinský název rodu.

Kdy vistárie kvetou

Květenství, většinou převislé hrozny 20–80 cm dlouhé rozkvétají postupně od shora dolů nebo se otevírají současně.

  • Od poloviny dubna a během května kvete vistárie čínská (Wisteria sinensis): Všechny květy v hroznu se otevírají současně ještě před růstem listů . Druh někdy kvete opakovaně.
  • Od začátku do konce června kvete současně s vyrůstajícími listy vistárie květnatá (Wisteria floribunda): .
  • Od července do září kvete vistárie křovitá (Wisteria frutescens) kvete v létě .
  • V červnu a červenci po vyrašení listů kvete vistárie velkokvětá (W. maorostachya).

Doba kvetení různých druhů a kultivarů se tedy pohybuje od dubna do září.

Vistárie na velkoryse řešené opoře

Za příležitost rozprostřít květy a zaujmout se vistárie květnatá odrůdy Macrobotrys odměnila

Poprvé od výsadby tyto rostliny kvetou zpravidla po třech až osmi letech. Záleží na druhu, kultivaru, způsobu množení, řezu a hnojení. Pěstované druhy jsou teplomilné dřeviny, ale v tuzemských podmínkách mrazuvzdorné. Jen ve velice tuhých zimách mohou zmrznout až k zemi, ale během krátké doby znovu obrostou.

Bujně rostoucí liány s ovíjivými kmeny a větvemi mají lichozpeřené, střídavé listy až 30 cm dlouhé. Vistárie nemá úponky ani přísavné destičky, proto ji vysazujeme k různým oporám. Svými šlahounovitými letorosty se po opěrné konstrukce ovíjí.

Výsadba a pěstování

Vistárie vyžaduje propustnou, hlinitou, živnou půdu vylepšenou prohnojeným kompostem, rašelinou s přídavkem písku s neutrální až mírně zásaditou reakcí.

Rostliny výhradně pěstované v hlubších kontejnerech vysazujeme nejlépe na jaře v bezlistém stavu. Jedině tyto rostliny dávají záruku dobrého ujmutí. Pro rostlinu vykopeme jámu 60 cm hlubokou a 50 cm širokou. Na dno jámy dáme 10 cm štěrkové drenáže.

  • Při podzimní výsadbě dochází během zimy k zahnívání dužnatých kořenů a roubovaná část kultivaru může namrznout.

Při jarní výsadbě je nutné rostlinu důkladně zalít a udržovat půdní vláhu až do konce vegetační doby. Půdu kolem rostliny zakryjeme vrstvou drcené kůry nebo rašeliny. Rostlinu u jižní stěny vždy vysazujeme dál od zdi, aby netrpěla suchem.

Odrůda vistárie květnaté Benifugi

Odrůda vistárie květnaté Benifugi

Které vistárie vybrat

Vistárie vypěstované ze semena nejsou vhodné, protože rostou bujně, výhony jsou dlouhé, tenké a první násada květů se objevuje mnohem později než u rostlin množených vegetativně. Semenáče kvetou také méně a hroznovité květenství i jednotlivé květy jsou malé. Výsadbové rostliny jsou prodávány nejčastěji jako roubované nebo hříženci.

V okrasných školkách je nejvíce rozmnožovaná a žádaná vistárie květnatá. Na rozdíl od vistárie čínské je o něco méně vzrůstná, kolem 8 m. Hroznovité květenství je 30–50 cm dlouhé, silně vonné. Květy se otevírají postupně od shora dolů. Druh má mnoho kultivarů rozličných barev od bílé, růžové, fialové až po kombinace základních barev a odstínů.

Další nejvíce pěstovaný druh je vistárie čínská. Na českém území je známa od roku 1913, kdy se poprvé začala pěstovat v Průhonickém parku. Roste bujně a dorůstá až do výšky 12 m. Vonné květy jsou světle modré, ale i bílé. Květenství bývá kratší než u vistárie květnaté.

Méně známé jsou Wisteria frutescens a W. macrostachya. W. frutescens (v. křovitá) kvete fialově na šikmo vzpřímených hroznech. Wisteria macrostachya (vistárie velkokvětá) dorůstá do výšky až 9 m. Hroznovité bílé květenství dlouhé až 50 cm vyrůstá na koncích letorostů.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Pěkný den!

Pro tvorbu silného, dlouho a bohatě kvetoucího keře je nutný častý a hluboký řez za druhým očkem během celého léta!

Vše dobré přeje

Milan

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x