
Říjen v okrasné zahradě: ohnivý, žlutý, ideální pro výsadbu dřevin
30. 9. 2020Vysazujeme jak dřeviny s balem, tak po opadu listů i prostokořenné. První půlka měsíce nás potěší barevností listí. Mráz a vítr podívanou ukončí.
Většina lidí si spojí aktinidie s velkoplodými druhy Actinidia chinensis či A. deliciosa známými pod názvem kiwi. Drobnoplodé druhy jsou však zajímavější.
Oproti velkoplodým druhům jsou drobnoplodé aktinidie:
Druh je hojně využívaný nejen v parcích a botanických zahradách. Pochází z ruského Dálného východu, Koreje, Japonska a Číny. Na tento druh upozornil Charles Maries (1851–1902), který působil ve městě Sapporo na severním japonském ostrově Hokkaidó. V roce 1878 odsud poslal větší množství rostlin Johnu Veitchimu (1752–1839) do Evropy.
Zpočátku se využívala zejména jako okrasná rostlina v parcích. Šířila se však nejen pro dekorativní vzhled pestře zbarvených listů samčích rostlin, ale i pro velmi chutné a poměrně raně zrající plody rostlin samičích, které dozrávají v červenci a srpnu.
Dnes již existuje i více velkoplodých a méně opadavých odrůd komerčně pěstovaných zejména v Rusku a Polsku. Z českých velkoplodých odrůd je nejrozšířenější odrůda Vitakola. Častěji se však setkáme s odrůdami Sientiabrskaja, Dr. Szymanowski, Artic Beauty či Klára Zetkinova.
Růst aktinidie pestrolisté není tak velmi bujný, jako u ostatních druhů, a tak se více hodí pro menší prostory a zahrady. Jde o dvoudomé liánovité rostliny se střídavými listy. Ty jsou zpočátku kopinaté (zejména na růstových vrcholech), později více tvaru srdčitého.
Jejich zbarvení je primárně zelené, ovšem u některých samičích odrůd (např. Dr. Szymanowski) a téměř všech samčích (využívá se zejména odrůda Adam) se na listech již brzy na jaře objevují zpočátku bílé a později i růžové skvrny. Zbarvení začíná u špičky listu a plynule přechází od zelené přes krémovou až po růžovou barvu, téměř až k řapíku. Takto zbarveny jsou jen plně osluněné listy.
Dekorativní jsou i drobnější bílé květy, silně sladce vonící. Plody jsou pak bronzově zelené, protáhlé, sladké chuti. Odolnost k mrazu je velmi vysoká, snáší teploty pod -35 °C.
Pochází z horských oblastí Číny (zejména Mandžusko), Koreje a Japonska. Má krásné stříbřitě zbarvené listy: Samčí rostliny tvoří na zelených listech zjara typické plavostříbřité zvětšující se skvrny od špiček listů. Některé listy jsou pak celé bílé. V době květu (červen až červenec) ustává tvorba skvrn a pomalu se opět vytrácí v barvu zelenou.
Plody jsou nezaměnitelné, žlutooranžové barvy, protáhlé, dole s výraznou špičkou, sladké chuti s nádechem pepře. Zrají pozdně, koncem září či spíše začátkem října.
Odolnost k mrazu je dobrá. Vyžaduje vlhčí, dobře odvodněné půdy, kyselejší pH a polostinné stanoviště. V přírodě dorůstá až do výšky 6 metrů. Nutností je ochrana kmene proti podrápáním kočkami.
Poměrně vzácnější druh je šířen spíše pod synonymem Actinidia tetramera var. maloides. Původní areál výskytu je východní Asie, zejména jihozápadní Čína.
V červnu se pak objevují nápadné růžové až purpurově zbarvené květy, opět s velmi výraznou vůní.
Samčí rostliny vytvářejí na listech stejnou kresbu jako u kolomikty čili smetanově bílé skvrny, přecházející v růžovou barvu. Později v létě tato kresba může i částečně mizet v důsledku intenzivního slunečního záření.
Jako všechny aktinidie vyžaduje i tato vlhčí stanoviště, propustné kyselejší a humózní půdy. Snáší plné slunce, potřebuje však chráněnější polohu proti mrazům. Růst je slabší oproti kolomiktě, dorůstá výšky do 5 metrů. Vyžaduje oporu. Stejně jako u aktinidie stříbrné je nutná ochrana proti kočkám (ničí kmínek a žvýkají listy).
Foto autor
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.
Za nejlepší odrůdu minikiwi pokládám vitakolu. Aby nesla plody potřebuje mít poblíž i samčí rostlinu.Pokud seženete jen malou rostlinku,tak je nutnost umístit kolem ní pletivo upevněné k tyčkám.To proto, že kočky které loví hlavně v noci vycítí tyto rostliny /aktinidie kolomikta a aktinidie polygama/ na dálku,přijdou a ničí je.Také slimák může zničit maličkou rostlinu.
Mám na zahradě minikiwi jako nejdůležitější rostliny,i když některý rok nepřinesou úrodu vlivem jarního mrazu, ale to třešně,merunky a jiné dělají také. Viděl jsem prodávat sazenice minikiwi i v obchůdku ve výzkumném ústavu v Průhonicích.
Řez se provádí od června do září a nikoli v zimě jako jiné dřeviny. J.K.Frýdek