
Prérie na zahradě: Vybíráme trvalky do společenství rostlin
20. 1. 2022Vysadit trvalky inspirované jejich prérijním původem patří k trendům zahradní tvorby. Díky rozmanitosti druhů lze sestavovat různorodá společenstva.
Pro venkovský styl zahrady bývá žádoucí, aby navodil pocity volnosti, svobody až nahodilosti. Jak toho docílit, radí zahradní architekti.
Cestu k renovaci zahrady a toho, co v ní roste, může usnadnit, když přesně víme, co je zajímavé na stávajícím stavu a vzhledu pozemku.
Tak například: Zahrada patří k roubence – nevelké chalupě udržované téměř v původním stavu. Její malá špaletová okna, dřevěný štít, pravé roubení a střecha přetažená přes kamenné zápraží vytvářejí malebný soulad. Do chalupy se vstupuje z veřejné travnaté cesty. To vše může hrát roli při promýšlení, čím citlivě a nově vylepšit venkovský styl zahrady.
Zahrádku vymezuje klasický plaňkový plot, na kterém není důvod cokoliv měnit, je ve venkovském prostředí tradiční a stále funkční.
Materiál na plaňkové ploty pochází z místních zdrojů, z probírek lesa.
Půvab plaňkových plotů zhotovených z odkorněné tyčoviny spočívá především v neunifikovaném vzhledu. Právě tím se liší od průmyslově vyráběných planěk.
Ostružiny ochutnají majitelé, ale třeba také kolemjdoucí děti. Těm často připadá ovoce v cizích zahradách nejsladší.
Dominantní dřevinou stávající zahrádky je kultivar smrku pichlavého. Jde o jehličnatý strom nedomácího původu s modrostříbrným zbarvením. Nápadnější zbarvení je i jedním z důvodů, proč se s nimi v druhé polovině minulého století v zahradách, parcích a na návsích doslova roztrhl pytel.
Ač se jedná o dekorativní dřevinu, která má své využití, ve venkovském prostřední nebudeme chybovat, když se po letech rozhodneme pro změnu směrem k někdejší tradici. Dosáhneme tím většího souladu mezi domem a jeho okolím.
Třešeň zkrášlí místo stejně jako jiné ovocné stromy na venkově, tedy přirozeným a tradičním způsobem.
Kamenné zápraží před chalupou doplníme nádobou na letničky z přírodního materiálu. Navážeme výsadbou před plotem, kde je dost místa pro vitální kapraď a denivky.
Na roubení chalupy vyniknou světle růžové květy pnoucí růže na jednoduché dřevěné treláži.
Venkovskou zahradu můžeme obohatit také keři, například klokočem zpeřeným, známým pod názvem klokočí. Keř velikosti černého bezu má bílé vonné květy a tvrdé plody, ze kterých se vyrábějí korálky a růžence.
Zkuste rovněž ponechat právo na spoluatorství přírodě, třeba tím, že umožníte některým rostlinám, aby si vybraly místo pro život samy. Mile vás pak na nových místech překvapí třeba kapradí, jestřábníky nebo orlíčky.
Foto a kresby autoři
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.
Pěkný den,
doplním ještě vyšší krátkověké rostliny, které se rády samy přesévají – lupina (středně vysoká), divizna, topolovka, pupalka (všechny vysoké).
Vše dobré přeje
Milan Číha