Tipy na rostliny a vybavení, které obohatí venkovský styl zahrady

24. 6. 2022

Pro venkovský styl zahrady bývá žádoucí, aby navodil pocity volnosti, svobody až nahodilosti. Jak toho docílit, radí zahradní architekti.

Cestu k renovaci zahrady a toho, co v ní roste, může usnadnit, když přesně víme, co je zajímavé na stávajícím stavu a vzhledu pozemku.

Tak například: Zahrada patří k roubence – nevelké chalupě udržované téměř v původním stavu. Její malá špaletová okna, dřevěný štít, pravé roubení a střecha přetažená přes kamenné zápraží vytvářejí malebný soulad. Do chalupy se vstupuje z veřejné travnaté cesty. To vše může hrát roli při promýšlení, čím citlivě a nově vylepšit venkovský styl zahrady.

Zahrada u roubenky

Zahradě u roubenky dominuje smrk

Plaňky a ostružiní jsou typické prop venkovský styl zahrady

Plaňky a ostružiní ve venkovském souladu

Půvab plaňkového plotu

Zahrádku vymezuje klasický plaňkový plot, na kterém není důvod cokoliv měnit, je ve venkovském prostředí tradiční a stále funkční.

Materiál na plaňkové ploty pochází z místních zdrojů, z probírek lesa.

Půvab plaňkových plotů zhotovených z odkorněné tyčoviny spočívá především v neunifikovaném vzhledu. Právě tím se liší od průmyslově vyráběných planěk.

Ostružiny ochutnají majitelé, ale třeba také kolemjdoucí děti. Těm často připadá ovoce v cizích zahradách nejsladší.

Třešeň pro venkovský styl zahrady

Dominantní dřevinou stávající zahrádky je kultivar smrku pichlavého. Jde o jehličnatý strom nedomácího původu s  modrostříbrným zbarvením. Nápadnější zbarvení je i jedním z důvodů, proč se s nimi v druhé polovině minulého století v zahradách, parcích a na návsích doslova roztrhl pytel.

Ač se jedná o dekorativní dřevinu, která má své využití, ve venkovském prostřední nebudeme chybovat, když se po letech rozhodneme pro změnu směrem k někdejší tradici. Dosáhneme tím většího souladu mezi domem a jeho okolím.

venkovský styl zahrady

Více z venkovského stylu kolem domu

  • Zvolíme však listnáč, konkrétně vysokokmennou třešeň. Vyšší nasazení koruny nabídne lepší využití prostoru pod ním: Plánovat můžeme lavičku pro posezení ve stínu pod třešní. Podobně můžeme počítat s výhodou, že v zimě po opadu listí koruna pozve do domu slunce.

Třešeň zkrášlí místo stejně jako jiné ovocné stromy na venkově, tedy přirozeným a tradičním způsobem.

Letničky, pnoucí růže, klokoč, kapradiny…

Kamenné zápraží před chalupou doplníme nádobou na letničky z přírodního materiálu. Navážeme výsadbou před plotem, kde je dost místa pro vitální kapraď a denivky.

Květinové koryto z kamene

Kamenný žlab s maceškami

Na roubení chalupy vyniknou světle růžové květy pnoucí růže na jednoduché dřevěné treláži.

Venkovskou zahradu můžeme obohatit také keři, například klokočem zpeřeným, známým pod názvem klokočí. Keř velikosti černého bezu má bílé vonné květy a tvrdé plody, ze kterých se vyrábějí korálky a růžence.

Zkuste rovněž ponechat právo na spoluatorství přírodě, třeba tím, že umožníte některým rostlinám, aby si vybraly místo pro život samy. Mile vás pak na nových místech překvapí třeba kapradí, jestřábníky nebo orlíčky.

Foto a kresby autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Pěkný den,

doplním ještě vyšší krátkověké rostliny, které se rády samy přesévají – lupina (středně vysoká), divizna, topolovka, pupalka (všechny vysoké).

Vše dobré přeje

Milan Číha

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x