Tajemství řezu pravokořenné a roubované mandloně nízké

18. 1. 2020

Mandloň nízkou vysazujeme ve větších i menších zahradách samostatně i ve skupině. Rostliny získáme buď pravokořenné, nebo roubované na slivoňové podnoži.

Pravokořenné mandloně se rozšiřují kořenovými výběžky do půdního prostoru a mohou postupně během let vytvořit větší plochu porostu.

Pro velmi bohaté, každoroční kvetení pravokořenných rostlin je potřeba bezprostředně po odkvětu všechny výhony zkrátit 5–10 cm nad zemí. Do podzimu vyrostou nové bujné výhony s květními pupeny, které následující jaro na těchto výhonech bohatě vykvetou.

Naznačené řezy pravokořenné a roubované mandloně nízké

Nahoře pravokořenná mandloň nízká: řez ihned po odkvětu těsně nad zemí. Do podzimu narostou nové nerozvětvené výhony, které následující jaro bohatě pokvetou. Dole keř mandloně nízké naroubovaný na slivoňové podnoži, vyznačení řezu po odkvětu. Do podzimu narostou nové výhony s květními pupeny, které v příštím roce bohatě pokvetou.

Roubovaná mandloň nízká na slivoňové podnoži myrobalánu roste zpočátku velmi bujně, ale bez řezu začíná brzy stárnout. Proto je vhodné podle potřeby

  • občasné vyřezání nejstarších větví,
  • nebo každoroční sestřihání odkvetlých výhonů.

Tak zajistíme stálé omlazení a růst nových mladých výhonů.

Roubované rostliny podrůstají četnými podnožovými výhony, které se musí včas a podle potřeby i během celého roku odstraňovat. Jednorázový zmlazovací řez u přestárlých rostlin nepomáhá, protože mandloň nízká se jen obtížně a nedostatečné obnovuje mladými výhony.

Mandloň kvete

Květy mandloně nízké; foto Shutterstock

Mandloň nízká (Prunus tenella, syn. Amygdalus nana)

Nízký, hustý, široce vystoupavý, výběžkatý keř asi 1 m vysoký, méně často vyšší s lysými, metlovitými větvemi.
Listy jsou podlouhle klínovité, kopinaté nebo obvejčité 4–8 cm dlouhé, jemně a ostře pilovité, leskle zelené, lysé s krátkými řapíky.
Jednoduché květy jsou 2–2,5 cm široké s růžově červenými 5–7 korunními lžičkovitě prohnutými plátky. Kališních lístků je 5–6, drobné, vejčité, zašpičatělé, nitkovitě upevněné k číšce. Květy vyrůstají z trojice pupenů, z nichž dvojice postranních pupenů jsou květní a prostřední listový. Vykvétají na loňských výhonech po celé délce větví v době rašení listových pupenů.
Drobné plody jsou kulovité až vejčité, 2 cm dlouhé, mandloni podobné. Oplodí je kožovité, suché, plstnaté, žlutošedé, pecka široce vejčitá, drsná.
Vysazujeme s největším úspěchem na jaře při počátku rašení. Výsadbové rostliny však musí být čerstvě vydobyté. Výhony při výsadbě zkrátíme o 2/3 až 3/4 délky. Můžeme je umístit i do sušší hlinitopísčité půdy ne však v inverzní poloze, kde trpí časné květenství.

Kresby autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 1. 2025

Řez ovocných dřevin v lednu: jabloně, hrušně, rybíz, angrešt

Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x