Rady a příklady, jak kombinovat okrasné rostliny do nádob

26. 9. 2021

Stěžejní pro kombinace okrasných rostlin je jistě velikost nádob. Obecně se však vyplatí držet osvědčeného pravidla: Krása spočívá v jednoduchosti.

Nedělejte výsadby příliš složité, nekombinujte příliš mnoho rostlin. Jednodušší kombinace vypadají lépe a také se snadněji udržují. Tím však není řečeno, že bychom se nemohli trochu odvázat a nezkusit nějaký netradičnější mix. Mnohé nám napovědí už samotné skupiny, do nichž lze nízké okrasné rostliny do nádob rozřadit například takto:

dřeviny jehličnaté ∗ dřeviny listnaté ∗ rostliny půdopokryvné ∗ traviny ∗ cibulovité a hlíznaté rostliny ∗  sukulentní rostlinyvřesovištní rostlinykapradinyostatní bylinné skalničky

Rozdělení zohledňuje pěstební nároky. Pokud zároveň zajistíme, aby nám zvolené rostliny kvetly postupně od jara do podzimu, bude výsledek ještě lepší.

Příklady výběru rostlin do nádob

Můžeme tedy postupovat tak, že si zvolíme několik skupin takových rostlin, jejichž pěstební nároky se shodují. Z každé skupiny pak vybereme rostlinu a vše sesadíme do vhodné nádoby.

  • Například zvolíme jehličnatou dřevinu, pak půdopokryvnou, doplníme travinou, a zbylo-li vhodné místo, můžeme ještě přidat kapradinu nebo některou z dalších skalniček.
Hypertufová nádoba s reliéfem

Hypertufová nádoba s reliéfem

Nebo vybereme listnatou dřevinu, bylinnou skalničku, travinu a třeba kapradinu.

  • Je možno vytvořit suchomilnější společenstvo s netřesky, rozchodníky a travinami.
Hypertufová nádoba s imitací škrapového pásu a s netřesky

Hypertufová nádoba s imitací škrapového pásu a s netřesky

Koneckonců, dovedeno do krajnosti, můžeme imitovat přímo určitý biotop a sesadit rostliny, které spolu rostou i v přírodě. Vytvoříme třeba imitaci písčiny, čistě kapradinovou nádobu, nádobu s mechorosty a kapradinami.

Nádoba s mechy a kapradinami

Nádoba s mechy a kapradinami

Anebo ozdobíme zahradní zákoutí zcela netradiční nádobou s rašeliništní vegetací. V tom případě ovšem musíme zabezpečit stálou vysokou vlhkost půdy.

Rašeliniště v nádobě

Rašeliniště lze umístit i do nádob

Vyzkoušet si kombinaci rostlin v nádobě stojí za to už kvůli radosti, kterou přinese povedená, zajímavá a dobře prospívající sestava.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x