Proč zasychají květy sakury a podnož přerůstá roub?

22. 4. 2020

Při procházce městem jsem se těšil krásou sakur. Byla by téměř dokonalá, kdyby ji nekazil stejný pěstitelský problém, jaký se objevuje u jedlých třešní.

V koruně sakury (třešně pilovité neboli sakury ozdobné, Prunus serrulata) bylo vidět totéž, co se vyskytuje v korunách višní, meruněk, někdy i třešní: větvičky se zasychajícími květy, vadnoucí lístky, zasychající větvičky.

Sakura s moniliniozou

Odrůda postižená moniliniozou

I sakury totiž bývají postiženy moniliniózou. Teorie říká, že se spory této choroby dostávají do květů a následně i dále prostřednictvím blizen. Nestudoval jsem květy poloplnokvětých a plnokvětých forem, jestli jsou v nich blizny, ale u stromu s poloplným květem se monilinie ukázala. Nejspíše některé květy jsou náchylné k napadení, choroba se do nich nějakou cestou dostane.

Monilie

Monilie v koruně sakury

Také u těchto stromů by mělo následovat odstranění postižených větviček až do zdravého dřeva. A poté likvidace odstřižených částí tak, aby se nedostaly do kompostu našeho nebo komunálního.

Neposednou podnož je třeba hlídat

Sakura s bílým květem

Bělokvětá sakura

Další problém je „zplanění“ stromu. Je to sice docela atraktivní, když se v koruně růžově kvetoucí sakury s bronzovým listem objeví větve s listy zelenými a bílým květem, ale pokud nezasáhneme, začne naroubovaná forma postupem roků krnět, prosychat, původně malý proutek rašící z podnože korunu zcela ovládne.

U stromků dovážených je možné i to, že podnož může mít květy docela atraktivní, poloplné – na ptáčnici se u země očkuje kmenotvorná odrůda a až ve výšce, kde má koruna být, odrůda okrasná.

Totéž se nám může stát u obyčejné třešně, pokud jí máme roubovanou na ptáčnici až v úrovni korunky.

Druhá polovina dubna se hodí k odstranění vetřelců v koruně, i větší rány se dobře hojí, strom jimi nijak výrazně netrpí.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 7. 2022

Jahodník po sklizni potřebuje letní péči: čištění, pletí, výživu

Po sklizni pečujeme o jahodník podle stáří porostu. Buď odstraňujeme šlahouny, okopáváme a plejeme, nebo záhon rušíme, případně plánujeme výsadbu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x