Proč zasychají květy sakur a podnož přerůstá roub?

22. 4. 2020

Při procházce městem jsem se těšil krásou sakur. Byla by dokonalá, kdyby ji nekazil týž zdravotní problém, jaký se objevuje u jedlých třešní.

Korunu sakury (třešně pilovité neboli sakury ozdobné, Prunus serrulata) postihlo totéž, co můžeme vidět v korunách višní, meruněk, někdy i třešní. Větvičky se zasychajícími květy, vadnoucí lístky, zasychající výhony.

Monilinioza ohrožuje krásu i zdraví sakur

Odrůda postižená moniliniozou

I sakury totiž bývají postiženy moniliniózou. Teorie říká, že se spory této choroby dostávají do květů a následně i dále prostřednictvím blizen. Nestudoval jsem květy poloplnokvětých a plnokvětých forem, jestli jsou v nich blizny, ale u stromu s poloplným květem se monilinie ukázala. Nejspíše některé květy jsou náchylné k napadení, choroba se do nich nějakou cestou dostane.

Krásu sakur zdevastovala monilinie

Monilie v koruně sakury

Také u těchto stromů by mělo následovat odstranění postižených větviček až do zdravého dřeva. A poté likvidace odstřižených částí tak, aby se nedostaly do kompostu našeho nebo komunálního.

Neposedné podnože sakur je třeba hlídat

Sakura s bílým květem

Bělokvětá sakura

Další problém je zplanění stromu.

Když se v koruně růžově kvetoucí sakury s bronzovým listem objeví větve s listy zelenými a bílým květem, měli bychom zasáhnout. Přestože jinak zbarvená část stromu může vypadat na první pohled atraktivně.

Jinak začne naroubovaná forma postupem roků krnět, prosychat, původně malý proutek rašící z podnože korunu zcela ovládne.

U sakur dovážených je možné i to, že podnož může mít květy docela atraktivní, poloplné.

Na ptáčnici se u země očkuje kmenotvorná odrůda a až ve výšce, kde má koruna být, odrůda okrasná.

Totéž se nám může stát u obyčejné třešně, pokud jí máme roubovanou na ptáčnici až v úrovni korunky.

Druhá polovina dubna se hodí k odstranění vetřelců v koruně, i větší rány se dobře hojí, strom jimi nijak výrazně netrpí.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

31. 3. 2023

Řezem broskvoní podle typu výhonů zlepšíme úrodu broskví

Dobré pro přínosný řez broskvoní je naučit se rozlišovat různé druhy výhonů této ovocné dřeviny. Nejkrásnější broskve se tvoří na tzv. pravých plodných výhonech.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x