
Pro krásu zahrady: sakura, mandloň, višeň a jiné slivoně
4. 4. 2022Rod Prunus zahrnuje mnoho okrasných stromů a keřů. V zahradách obdivujeme i kvetoucí pravé slivoně, počínaje švestkou a konče třeba trnkou.
Okrasné jabloně zútulní každou zahradu nejen voňavými a krásnými květy, ale i svými dekorativními, byť drobnými plody.
Jabloň je nejvýznamnější užitkový ovocný druh mírného pásma, o kterém bylo napsalo již mnohé. Okrasné formy pak představují jak původní botanické druhy, tak odrůdy, které vznikly postupným šlechtěním. Cílem byla estetická stránka, nikoli snaha získání velkých a chuťově co nejkvalitnějších plodů.
Jde o nádherný doplněk zahrad, parků či městské zeleně, kde jabloně vyniknou především jako solitéry. Obsáhlý sortiment s mezidruhovým křížením se neustále rozšiřuje. Proto je sadovnická hodnota okrasných jabloní mimořádná.
V obchodech nebo katalozích jsou často zjednodušeně uváděny jen názvy odrůd bez zařazení ke konkrétnímu druhu jabloně. Je-li před latinským druhovým názvem křížek (x), jde o hybrid pocházející z uvedeného křížení. Může však jít o jiný, blíže nespecifikovaný druh jabloní. Třídění rodu napovídá, že možností je víc.
Jabloně mohou přitahovat pozornost svými květy i drobnými malvicemi, pestrým podzimním vybarvením listů, ale i zvláštním habitem korun v zimním a předjarním období. Přitom jsou zpravidla nenáročné na stanoviště nebo na klimaticko-půdní podmínky.
Obecně jabloním vyhovují živnější, mírně vlhké půdy a slunce nebo jen mírné zastínění. Snášejí i sucho, pokud nejsou štěpovány na zakrslých vegetativně množených podnožích.
Barva květů bývá od čistě bílé přes růžovou po tmavě vínově červenou či proměnlivou.
Plody se vybarvují na podzim od zelenožlutých, žlutých, oranžově červených až po tmavě červené nebo nafialovělé odstíny.
Ve školkách se prodávají jako keře, zákrsky, čtvrtkmeny nebo vyšší kmenné tvary, obdobně jako klasické, ušlechtilé odrůdy jabloní pro sklizeň stolního ovoce.
Vedle odrůd a hybridů s pyramidálním růstem existují také převislé formy. Lze je tvarovat jako dutou, kotlovitou korunu. Mnohé odrůdy jsou také kompaktního růstu. Z keřů můžeme dokonce vypěstovat i exempláře s více kmeny.
Výchovný řez u vyšších kmenných tvarů, čtvrtkmenů nebo zákrsků je prováděn již ve školce. Při koupi má obvykle hotový stromek zapěstovanou korunkou.
Po vytvarování koruny během několika let nepotřebují okrasné jabloně téměř žádný udržovací řez. Odstraňují se jen poškozené výhony. Nežádoucí letorosty, jako jsou bujně rostoucí vlky, se vylamují nebo odřezávají v časném létě.
Letním řezem zabráníme silnému obrůstání. U stromků roubovaných v korunce odstraníme případně výhony podnože a výhony na kmeni pod korunkou. I při vynechání řezu po dobu více let se zachovává přirozený habitus koruny.
Zmlazovací řez spočívá ve zkrácení ven rostoucích větví a sesazení terminálu neboli vrcholové části prodlouženého kmene. V přehuštěné koruně odstraníme výhony uvnitř koruny, nejlépe jako letorosty v létě. Následný rok stromy zjara případně prosvětlíme. Rovněž tehdy, když stromy přesahují očekávané rozměry nebo by mohly svými větvemi přerůstat do sousedovy parcely, omezíme je hlubším zpětným řezem, který jabloně zpravidla dobře snášejí.
Má kulovitý a vzpřímený růst. Dorůstá 3–4 m. Poupata mají kaštanově hnědou, po rozkvětu sytě purpurovou barvu o velikosti okolo 50 mm v průměru. Plody jsou kulovité, slabě hranaté, okolo 20 mm velké, oranžové barvy, s výrazným červeným líčkem nebo zcela červené. Dozrávají v září a říjnu.
Vytváří menší, rozvolněné a vzpřímené stromy, které dorůstají do výšky až 4 m. Květy jsou šeříkově červené, středně časné, bohaté o velikosti 40–50 mm. Plody mají kulovitý tvar, 20 mm v průměru, světle purpurové až oranžové barvy s červenou dužninou. A jsou i jedlé.
Tvoří velký keř nebo strom. Každým druhým rokem má sytě růžové, 25 mm velké květy. Plody mají karmínovou barvu a velikost v průměru 35 mm.
Je typická slabým keřovitým růstem, hustými tenčími výhony a červenými plody o velikosti hrachu, které mají poněkud hruškovitý tvar.
Stromy dosahují výšky okolo 7 m. Koruna je široce rozložitá, s převisajícími větvemi. Květy jsou velmi pozdní, často se objevují až začátkem června. Mají něžně růžovou barvu a jsou až 40 mm velké. Plody má ploše kulovité, zelenavé, v průměru 40 mm veliké. Jsou krásně vonné a pozdě opadávají.
Bývá využívána při šlechtění jabloní. Existuje několik kultivarů. Nejpěstovanější je Charlottae se světle růžovými, plnými květy, které voní po fialkách.
Stromy nebo keře dorůstají výšky 4 m, výjimečně až 10 m. Je značně odolná k mrazům. Má hustou a rozložitou korunou a s jakoby mírně předkloněnými větvemi. Je bohatě kvetoucí, poupata mají sytě karmínovou barvu, která později přechází do růžové. Žluté plody mají velikost hrachu. Stále patří mezi jeden z nejcennějších a nejkrásnějších druhů jabloní. Využívá se rovněž při šlechtění velkoplodých odrůd jabloní, jako zdroj genu rezistentného proti houbové chorobě a strupovitosti.
Tvoří menší oválné koruny s růžově červenými až purpurově růžovými květy s bílým středem, který má okolo 50 mm v průměru. Každoročně bohatě kvete. Téměř kulovité plody o velikosti třešně jsou světle červené, na zastíněné straně často více oranžové.
Koruna stromu dorůstá do 5 až 7 (15) m, větve jsou většinou bez trnců. Mladé a krátké výhony jsou poněkud plstnaté. Květy jsou bílé, překryté růžovou a jsou až 50 mm široké. Rozvíjejí se v dubnu. Plody jsou kulovité, 20 až 60 mm v průměru a jsou zelené. Z tohoto druhu, který byl v kultuře dlouho znám, vznikla křížením s dalšími druhy většina dnešních ušlechtilých odrůd jabloní pěstovaných v našich ovocných sadech nebo zahradách.
Je charakteristický, 4 m vysoký, vzpřímený keř. Květy o velikosti 45 mm v květnu mají tmavě červenou barvu. Korunní plátky jsou bíle žilkované. Velké plody jsou víceméně kulovité, 50 až 60 mm v průměru, červené zbarvené. Dužnina je načervenalá, sladká a semena jsou růžová.
Tato odrůda byla nalezena ruským botanikem v Turkestánu. Pro svou dobrou mrazuvzdornost se využívá i při šlechtění.
Foto autor
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.