
Tipy pro výraznou podzimní krásu zahrady: okrasné jabloně, keře
25. 10. 2022Jak vybrat rostliny pro budovanou zahradu tak, aby v závěru vegetační sezony nabídla veškerou svou podzimní krásu? Nabízíme několik nápadů.
Svou krásou nadchne každého, kdo ji vysadí. Okrasná jabloň zkrášlí zahradu i zahrádku, malou i velkou. Zkusme pro ni najít pěkné místo.
Je velkou škodou, že okrasné jabloně jsou využívány převážně v kompozicích ve veřejné zeleni. Jednoznačně se totiž hodí a krásně by se vyjímaly ve větších zahradách, u rodinných domků, v zahrádkových osadách a všude tam, kde chce pěstitel zdůraznit dominantní prvek v sadovnické kompozici.
Jde spíše o velký keř až menší strom. Kůra je černočervená, květy purpurově červené a 30 až 40 mm velké.
Plody jsou velmi časné, kuželovité s purpurově červenou barvou. Jsou 15 až 25 mm velké a rostou na dlouhých stopkách. Mají kyselou chuť.
Tato okrasná jabloň má bílé až narůžovělé květy a kvete v dubnu až květnu. Plody jsou kulovité až vejčité, velké 10 až 30 mm v průměru a jsou žluté nebo červené. Často jsou namodrale ojíněné.
Z kultivarů se pěstují například:
Jedná se o silně rostoucí keř se světle růžovými poloplnými květy o průměru 25 mm. Má kulovité, žluté a oranžové plody o velikosti 15 až 20 mm. Vyznačuje se zdravými listy, bohatým kvetením a dobrým obrůstáním. Tato okrasná jabloň je ceněna zejména v Holandsku. Původní druh roste velmi slabě a má vzpřímené větve.
Tvoří rozložitý, až 4 m vysoký keř s květy okolo 20 mm v průměru, světle růžové barvy, která v květnu přechází v téměř bílou. Plody jsou drobné a kulovité. Svou velikostí se podobají hrachu a jsou červené až zlatohnědé barvy.
Představuje keře nebo stromy, které dorůstají až do výšky 8 m. Jde o jednu z nejhezčích okrasných jabloní. Její květy jsou bílé, mají 20 mm v průměru a rozvíjejí se v květnu.
Plody jsou kuželovitého až mírně hruškovitého tvaru. Mají žlutou, na slunci načervenalou barvu, dosahují velikosti okolo 15 mm a na stromě dlouho drží. Stromy bohatě plodí.
Má tvar menšího kuželovitého stromu. Její růžová poupata v květnu postupně přecházejí v bílé květy o průměru 30 mm. Plody o velikosti 10 mm jsou kuželovité a červené.
Mezi další zajímavé kultivary patří:
Foto autor a Shutterstock
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.