Okrasná jabloň: barevná krása květu, listu i plodu

1. 11. 2022

Svou krásou nadchne každého, kdo ji vysadí. Okrasná jabloň zkrášlí zahradu i zahrádku, malou i velkou. Zkusme pro ni najít pěkné místo.

Je velkou škodou, že okrasné jabloně jsou využívány převážně v kompozicích ve veřejné zeleni. Jednoznačně se totiž hodí a krásně by se vyjímaly ve větších zahradách, u rodinných domků, v zahrádkových osadách a všude tam, kde chce pěstitel zdůraznit dominantní prvek v sadovnické kompozici.

I v zimě je okrasná jabloň dekorat7ivním prvkem zahrady

Okrasné jabloně působí v zimě impozantně

Co odrůda, to svébytná okrasná jabloň

Malus x purpureajabloň purpurová

Jde spíše o velký keř až menší strom. Kůra je černočervená, květy purpurově červené a 30 až 40 mm velké.

Plody jsou velmi časné, kuželovité s purpurově červenou barvou. Jsou 15 až 25 mm velké a rostou na dlouhých stopkách. Mají kyselou chuť.

  • Malus x purpurea Aldenhamensis tvoří menší stromy 2,5 až 3,5 m vysoké, což je méně než ostatní odrůdy od původního druhu. Květy jsou purpurově červené a 25 mm velké. Plody jsou ploše kulovité, červené, s hnědým nádechem a načervenalou dužninou.

Malus x robusta – jabloň mohutná

Tato okrasná jabloň má bílé až narůžovělé květy a kvete v dubnu až květnu. Plody jsou kulovité až vejčité, velké 10 až 30 mm v průměru a jsou žluté nebo červené. Často jsou namodrale ojíněné.

kultivarů se pěstují například:

  • Red Sentinel s bílými květy, leskle temně červenými a ploše kulovitými plody, které dlouho setrvávají na stromě.
  • Malus x robusta Fructolutea s bílými květy a žlutými plody.
  • Malus x robusta Persicifolia, jedná se zpravidla o větší keř s tenkými a delšími větvemi, vroubkovanými listy připomínající broskvoň a menšími hnědočerveně zbarvenými plody.

Malus x scheideckeri Hillieri

Jedná se o silně rostoucí keř se světle růžovými poloplnými květy o průměru 25 mm. Má kulovité, žluté a oranžové plody o velikosti 15 až 20 mm. Vyznačuje se zdravými listy, bohatým kvetením a dobrým obrůstáním. Tato okrasná jabloň je ceněna zejména v Holandsku. Původní druh roste velmi slabě a má vzpřímené větve.

Malus sieboldii – jabloň Sieboldova

Tvoří rozložitý, až 4 m vysoký keř s květy okolo 20 mm v průměru, světle růžové barvy, která v květnu přechází v téměř bílou. Plody jsou drobné a kulovité. Svou velikostí se podobají hrachu a jsou červené až zlatohnědé barvy.

Malus toringoides – jabloň laločnatá

Představuje keře nebo stromy, které dorůstají až do výšky 8 m. Jde o jednu z nejhezčích okrasných jabloní. Její květy jsou bílé, mají 20 mm v průměru a rozvíjejí se v květnu.

Plody jsou kuželovitého až mírně hruškovitého tvaru. Mají žlutou, na slunci načervenalou barvu, dosahují velikosti okolo 15 mm a na stromě dlouho drží. Stromy bohatě plodí.

Okrasná jabloň Malus x zumi

Má tvar menšího kuželovitého stromu. Její růžová poupata v květnu postupně přecházejí v bílé květy o průměru 30 mm. Plody o velikosti 10 mm jsou kuželovité a červené.

Mezi další zajímavé kultivary patří:

Okrasná jabloň Malus x zumi Professor Sprenger

Okrasné jabloně Malus x zumi Professor Sprenger, v plné své kráse.

  • Malus x zumi Calocarpa má široký habitus. Plody jsou červené až oranžově červené a rostou v hroznech. Bohatě plodí a plody vydrží na stromě až do prosince. Je odolná vůči strupovitosti (jedné z nejrozšířenějších houbových chorob jabloní).
  • Malus x zumi Golden Hornet má v poupěti tmavě růžové, po rozvití bílé, jednoduché květy, které se otevírající v květnu. Kulovité, 20 až 30 mm velké plody dozrávají koncem léta a jsou žluté.
  • Malus x zumi Professor Sprenger se vyznačuje oranžovými, 10 mm velkými plody, které dobře drží na stromě dlouho do zimy. Kromě toho se listy na podzim krásně vybarvují do žlutooranžových tónů. Kultivar je mrazuvzdorný, ale krátkověký. Často se používá jako vhodný opylovač v produkčních ovocných sadech jabloní. Ty se pravidelně ošetřují fungicidy proti houbovým chorobám, takže se neprojeví určitá náchylnost zmíněné odrůdy ke strupovitosti.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2023

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x