Magnolie velkokvětá: Jak to má se zimovzdorností?

18. 11. 2022

Šácholan velkokvětý čili magnolie velkokvětá se stala příkladem, jak se může změna klimatu dotknout výběru dřeviny do zahrady.

Ještě počátkem druhého desetiletí jedenadvacátého století jsem magnolii velkokvětou doporučoval kamarádům a známým pěstovat jako přenosnou rostlinu, kterou před mrazem schovají do zimní zahrady či oranžerie. Taková byla má zkušenost s tehdejšími klimatickými podmínkami Česka.

Čím je magnolie velkokvětá tak přítažlivá

Opakovaně se mě přátelé ptali a stále ptají, co že to viděli na jihu Evropy za překrásný keř s velkými bílými květy a s listy podobnými jednomu druhu fíkusu. Brzy se shodneme,  že to byla magnolie velkokvětá (Magnolia grandiflora), též šácholan velkokvětý. V evropských zemích se subtropickým klimatem se hojně pěstuje a je opravdu ozdobou městské zeleně nebo soukromých zahrad.

Připomeňme si, že šácholan velkokvětý pochází z USA, kde v přírodě vytváří strom vysoký obvykle 5–8 m. Má poměrně štíhlou korunu. Je to typická dřevina státu Mississippi. Proto se někdy státu Mississippi přezdívá Magnoliový stát.

Listy magnolie velkokvěté připomínají běžně pěstovaný pokojový fíkus pryžodárný (Ficus elastica). Jsou eliptické, zašpičatělé, s výraznou střední žilkou, ze svrchní strany jsou sytě zelené a výrazně lesklé, spodní strana listu je však pokryta hnědorezavými chloupky, které vytvářejí plstnatý povrch listu.

Překrásné, smetanově bílé květy mají typickou stavbu společnou pro celou čeleď Magnoliaceae – šácholanovité. Při plném otevření dosahují až 30 cm v průměru.

Plodem je měchýřek, který vytváří soubor připomínající šišku neboli šách. Odtud také původní české pojmenování šácholan.

Jak stavba květu tak i plodu dokazují, že šácholany jsou jednou z vývojově nejstarších skupin krytosemenných rostlin.

Co se týče rodu magnolií, v tuzemském podnebí se oblibě pěstitelů a zahradníků těší další krásné druhy. Například kultivar vyšlechtěný ze šácholanu Soulangeova (Magnolia × soulangeana). Nebo původní druh šácholan trojplátečný (Magnolia tripetala) či šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) aj.

Jak pěstovat magnolie velkokvěté?

Zatímco v minulosti jsem si v žádném případě netroufal doporučit pěstovat šácholan velkokvětý a další jižní druhy jako bezproblémové dřeviny, dnes mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že to možné je.

Doba, resp. klima se za několik let změnilo natolik, že také v Česku už roky přežívají bez větších problémů dřeviny, které by na přelomu minulého a současného století nepřečkaly několik zim za sebou. Namátkou například albízie růžová (Albizia julibrissin), pukol okrouhlolistý (Lagerstroemia indica), blahočet chilský (Araucaria araucana), trachykarpus žíněný (Trachycarpus fortunei) a mnohé další.

Květy magnolie velkokvěté

Keř obalený krásnými, bílými květy

Také v naší zahradě v Děčíně pěstujeme magnolii velkokvětou již třetím rokem, a to doposud vcelku bez problémů.

Podle mého názoru bychom však měli počítat s reálnou možností, že některá ze zim proběhne podle parametrů kontinentálního středoevropského podnebí a keř vymrzne! A to prostě proto, že Česko je hraniční oblastí nepůvodního rozšíření takových druhů, jako je šácholan velkokvětý. Pěstování tohoto druhu doporučuji zkoušet ideálně v těch nejteplejších lokalitách České republiky.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x