Domů » Zahrada » Okrasné rostliny » Dřeviny » Magnolie: Plánujeme jarní výsadbu a řez šácholanu
Magnolie: Plánujeme jarní výsadbu a řez šácholanu
7. 12. 2020
V tuzemských klimatických podmínkách lze pěstovat opadavé magnolie neboli šácholany. Většinou jde o velké keře až menší stromy, které upoutají svými atraktivními květy.
V parcích nebo velkých zahradách se vysazují jako solitéry i do volných skupin. Nejatraktivnější jsou druhy kvetoucí před rašením nebo současně s ním. Důležité je, že všechny opadavé šácholany se jako vzrostlé rostliny stávají otužilými a snášejí středoevropskou zimu. Protimrazová opatření potřebují jen v prvních letech po výsadbě.
Kam magnolie umístit a do čeho
Magnoliím vybereme stanoviště chráněné před studenými větry, světlé, slunné, případně jen lehce přistíněné. Ve stínu špatně kvetou. Vhodná doba výsadby všech druhů je jaro – na začátku rašení.

Šácholan Soulangeův (Magnolia x soulangiana Sundew)
Magnolii vysazujeme výhradně s pevným, dostatečně vlhkým kořenovým balem, nebo lépe předpěstované v kontejnerech. Sázíme do dostatečně prostorné jámy, kterou vyplníme rašelinou obohacenou vápnoprostým humózním kompostem.
Většina druhů magnolií nejlépe roste v půdě slabě kyselé až neutrální, živné, hlinité, která je dostatečně vododržná po celý rok. Do vápenitých půd je nesázíme, protože špatně rostou, trpí chlorózou, až nakonec větve zasychají.
- Nově vysazeným magnoliím zajistíme dostatečnou zálivku během celé vegetační doby. V prvních letech po výsadbě každoročně pokryjeme půdu kolem rostliny silnou vrstvou rašeliny nebo kompostem, případně listím.

Šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata)
Řežeme mladé rostliny
Mladé rostliny mohou v prvních letech po výsadbě namrzat. Namrzlé části odřízneme až do zdravého dřeva, tím podpoříme rozvětvení mladšího keře. V případě, že se objeví v koruně nově vyrostlé bujné výhony, zaštípneme je v létě.
- Mladé rostliny s nestejně narostlými výhony bez květních poupat seřízneme při jarní výsadbě i do dvouletého dřeva, abychom vypěstovali keře s rovnoměrně rozloženými větvemi.
- U magnolií s jednostranně rostoucími výhony, které jsou obsazeny poupaty, zkrátíme větve po odkvětu a pokusíme se v koruně vytvořit růstovou rovnováhu.
- U rostlin s dobře zapěstovanou kostrou hlavních větví nemusíme v dalších letech dělat řez.
Neodborný zásah řezem do koruny může způsobit nenapravitelné škody, především narušením celkového přirozeného vzhledu stromu.

Při jarní výsadbě magnolie seřízneme loňský výhon, abychom vypěstovali keř s rovnoměrně rozloženými větvemi. Keř dobře zapěstovaný ve školce nepotřebuje při výsadbě další úpravu řezem.
U starších magnolií všeobecně platí zásada, že špatně snášejí řez a zmlazování nepřichází v úvahu, nedopadlo by to dobře, protože se na starém dřevě neprobudí dostatek adventivních pupenů. Řez do staršího dřeva děláme na jaře pouze v tom případě, že část větví zmrzne.
Kresba a foto autor
Zajímá toto téma vaše přátele? Dejte jim vědět!
Prosíme, nezapomeňte článek pochválit klepnutím na ❤