Magnolie: Plánujeme jarní výsadbu a řez šácholanu

7. 12. 2020

V tuzemských klimatických podmínkách lze pěstovat opadavé magnolie neboli šácholany. Většinou jde o velké keře až menší stromy, které upoutají svými atraktivními květy.

V parcích nebo velkých zahradách se vysazují jako solitéry i do volných skupin. Nejatraktivnější jsou druhy kvetoucí před rašením nebo současně s ním. Důležité je, že všechny opadavé šácholany se jako vzrostlé rostliny stávají otužilými a snášejí středoevropskou zimu. Protimrazová opatření potřebují jen v prvních letech po výsadbě.

Kam magnolie umístit a do čeho

Magnoliím vybereme stanoviště chráněné před studenými větry, světlé, slunné, případně jen lehce přistíněné. Ve stínu špatně kvetou. Vhodná doba výsadby všech druhů je jaro – na začátku rašení.

Šácholan Soulangeův

Šácholan Soulangeův (Magnolia x soulangiana Sundew)

Magnolii vysazujeme výhradně s pevným, dostatečně vlhkým kořenovým balem, nebo lépe předpěstované v kontejnerech. Sázíme do dostatečně prostorné jámy, kterou vyplníme rašelinou obohacenou vápnoprostým humózním kompostem.

Většina druhů magnolií nejlépe roste v půdě slabě kyselé až neutrální, živné, hlinité, která je dostatečně vododržná po celý rok. Do vápenitých půd je nesázíme, protože špatně rostou, trpí chlorózou, až nakonec větve zasychají.

  • Nově vysazeným magnoliím zajistíme dostatečnou zálivku během celé vegetační doby. V prvních letech po výsadbě každoročně pokryjeme půdu kolem rostliny silnou vrstvou rašeliny nebo kompostem, případně listím.
Šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata)

Šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata)

Řežeme mladé rostliny

Mladé rostliny mohou v prvních letech po výsadbě namrzat. Namrzlé části odřízneme až do zdravého dřeva, tím podpoříme rozvětvení mladšího keře. V případě, že se objeví v koruně nově vyrostlé bujné výhony, zaštípneme je v létě.

  • Mladé rostliny s nestejně narostlými výhony bez květních poupat seřízneme při jarní výsadbě i do dvouletého dřeva, abychom vypěstovali keře s rovnoměrně rozloženými větvemi.
  • U magnolií s jednostranně rostoucími výhony, které jsou obsazeny poupaty, zkrátíme větve po odkvětu a pokusíme se v koruně vytvořit růstovou rovnováhu.
  • U rostlin s dobře zapěstovanou kostrou hlavních větví nemusíme v dalších letech dělat řez.
    Neodborný zásah řezem do koruny může způsobit nenapravitelné škody, především narušením celkového přirozeného vzhledu stromu.
Řez mandloně a dobře rostoucí výpěstek

Při jarní výsadbě magnolie seřízneme loňský výhon, abychom vypěstovali keř s rovnoměrně rozloženými větvemi. Keř dobře zapěstovaný ve školce nepotřebuje při výsadbě další úpravu řezem.

U starších magnolií všeobecně platí zásada, že špatně snášejí řez a zmlazování nepřichází v úvahu, nedopadlo by to dobře, protože se na starém dřevě neprobudí dostatek adventivních pupenů. Řez do staršího dřeva děláme na jaře pouze v tom případě, že část větví zmrzne.

Kresba a foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x