Květy motýlí, lusky průsvitné: Žanovec potřebuje pravidelný řez

29. 9. 2020

Opadavý, drobný, vzdušně větvený nižší keř žanovec (Colutea) dorůstá do 2 m výšky. Trny nemá, listy jsou lichozpeřené s 5–6 jařmy, 7–15 cm dlouhé.

Dva až šest žlutých květů typicky motýlovité stavby se objevuje na letošních výhonech. Plodem jsou nápadně nafouklé lusky s průsvitnými stěnami, obvykle vyrůstající po 2–3 z postranních stopek. Kvete v červnu až červenci a pěstuje se jak pro květy, tak pro zajímavé ozdobné nafouklé lusky.

 

Nenáročná beztrnná dřevina se spokojí s každou půdou, pokud je propustná, lehčí s dostatkem vápníku a pokud roste na slunném stanovišti, teplém nanejvýš ve středních polohách. Ve vyšších polohách a tuhých zimách pravidelně namrzá, ale vyznačuje se velkou regenerační schopností. Používá se také jako meliorační a pionýrská dřevina na neplodné a devastované půdy, které svými nitrifikačními bakteriemi na kořenech obohacuje dusíkem.

žanovec s plody

Žanovec měchýřník (Colutea arborescens) a jeho lusky na jednoletých výhonech; foto Shutterstock

Jako solitérní rostlinu uplatníme velmi dobře i tvar stromku s nízkým kmenem.

Rostliny vysazujeme na podzim nebo na jaře jako 2 až 3leté přesazované semenáče. Silné výpěstky mohou být i se zemním balem z volné půdy. Hlavní druh Colutea arborescens vysazujeme jednotlivě i do skupin k ozelenění neplodných, písčitých a devastovaných ploch.

  • Při podzimní výsadbě řežeme výhony až na jaře před rašením. U rostlin zkrátíme pouze příliš dlouhé výhony o třetinu. Krátké řežeme jen v případě, že je poškodil mráz.
  • V druhém předjaří po výsadbě sestřiháme všechny výhony ještě jednou téměř k zemi na krátké čípky, aby se již od země dostatečně rozvětvily.
Žanovec s plody

Blanité lusky žanovce se vybarvily; foto Shutterstock

Žanovec můžeme zmlazovat také tím, že každý druhý nebo třetí rok vyřežeme část nejstarších větví až u země. Tímto průklestem dojde k omlazení keře a k nové tvorbě mladých letorostů, které ještě v témže roce na koncích letošních výhonů zakvetou.

Keř kvete vždy na letošních letorostech.

Podle účelu výsadby můžeme hlavní druh seřezávat každý rok nebo jednou za dva až tři roky vždy v předjaří až k zemi nebo jen zkracovat.

Zmlazovací řez u přestárlých keřů ponechaných po řadu let bez řezu nevede k požadovanému cíli, protože obnova mladými výhony je nejistá. Vzhledem ke krátkověkosti žanovce je lépe starý keř vykopat a nahradit novou rostlinou.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x