
Keře se zimním plodenstvím: tavola, komule, kolkvície a další
19. 1. 2021Mnoho druhů keřů zdobí trvanlivá plodenství, která i na obnažených větvích působí dekorativně, ať už pod paprsky ostýchavého slunce, nebo ve sněhových kulisách.
Opadavý, drobný, vzdušně větvený nižší keř žanovec (Colutea) dorůstá do 2 m výšky. Trny nemá, listy jsou lichozpeřené s 5–6 jařmy, 7–15 cm dlouhé.
Dva až šest žlutých květů typicky motýlovité stavby se objevuje na letošních výhonech. Plodem jsou nápadně nafouklé lusky s průsvitnými stěnami, obvykle vyrůstající po 2–3 z postranních stopek. Kvete v červnu až červenci a pěstuje se jak pro květy, tak pro zajímavé ozdobné nafouklé lusky.
Nenáročná beztrnná dřevina se spokojí s každou půdou, pokud je propustná, lehčí s dostatkem vápníku a pokud roste na slunném stanovišti, teplém nanejvýš ve středních polohách. Ve vyšších polohách a tuhých zimách pravidelně namrzá, ale vyznačuje se velkou regenerační schopností. Používá se také jako meliorační a pionýrská dřevina na neplodné a devastované půdy, které svými nitrifikačními bakteriemi na kořenech obohacuje dusíkem.
Jako solitérní rostlinu uplatníme velmi dobře i tvar stromku s nízkým kmenem.
Rostliny vysazujeme na podzim nebo na jaře jako 2 až 3leté přesazované semenáče. Silné výpěstky mohou být i se zemním balem z volné půdy. Hlavní druh Colutea arborescens vysazujeme jednotlivě i do skupin k ozelenění neplodných, písčitých a devastovaných ploch.
Žanovec můžeme zmlazovat také tím, že každý druhý nebo třetí rok vyřežeme část nejstarších větví až u země. Tímto průklestem dojde k omlazení keře a k nové tvorbě mladých letorostů, které ještě v témže roce na koncích letošních výhonů zakvetou.
Keř kvete vždy na letošních letorostech.
Podle účelu výsadby můžeme hlavní druh seřezávat každý rok nebo jednou za dva až tři roky vždy v předjaří až k zemi nebo jen zkracovat.
Zmlazovací řez u přestárlých keřů ponechaných po řadu let bez řezu nevede k požadovanému cíli, protože obnova mladými výhony je nejistá. Vzhledem ke krátkověkosti žanovce je lépe starý keř vykopat a nahradit novou rostlinou.
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.