![Když dozrají maliny, žádný den není všední](https://izahradkar.cz/wp-content/uploads/2020/02/maliny-kosik-fot-shutterstock-1573302223-Mordasova-Elena-600x400.jpg)
Plánujeme výsadbu luxusního ovoce: jahod, malin, ostružin
6. 2. 2020Plody jahodníku, maliníku či ostružiníku bývají na dortíku zahrádkaření možná ještě větší hodnotou než pověstná třešinka. Něco jako pěstitelova luxusní vizitka. Jak si ji pořídit?
Jsou pohledovou bariérou, v létě poskytují příjemný stín, snižují prašnost a jsou krásné. Stromy mají na zahradě své nezastupitelné místo.
V přírodě jsou zastoupena tři výrazná rostlinná patra: stromové, keřové a bylinné. Obdobně je tomu i v zahradě. V mnohých nově zakládaných zahradách se bohužel tak trochu pozapomíná právě na patro stromové a bylinné. Zahrady bývají vysázeny převážně z patra keřového. Důvody jsou dva:
Jak to tedy se stromovým patrem je ?
Strom je základním prvkem zahrady. Snoubí se v něm, ostatně jako ve všech rostlinných patrech, krása s funkčním přínosem. Často stromy navrhujeme jako:
Strom patří i k životu našich dětí, dá se na něj vylézt, zavěsit houpačku nebo síť, případně je v jeho koruně možné vybudovat malé útočiště. Může nám poskytnout úrodu ovoce, je ale také cenným zdrojem organické hmoty vhodné ke kompostování.
V neposlední řadě je strom krásný ve svých proměnách, při rašení, často v květu, když plodí a při podzimním zbarvení. Jehličnaté stromy ještě navíc zdobí zahrady a krajinu v zimě a také naše obýváky v době vánoc.
U solitéru plně vynikne jeho krása. Pokud máme velkou zahradu, dopřejme si velký, samostatně stojící strom. Při jeho výběru mysleme na jeho nároky i estetickou stránku. Nejen u starého venkovského stavení můžeme vysadit některý z domácích stromů, jako je třeba lípa, dub, javor, jasan nebo bříza. I velké ovocné stromy jako je třešeň, hrušeň, jabloň, ořešák, můžeme využít jako solitér. Pokud naše zahrada není součástí otevřené krajiny, můžeme nechat vyniknout i krásu dřevin nedomácího původu.
Další z možností je vysazovat skupiny několika stromů, např. trojici stejného druhu. V případě větších zahrad je možné vysadit háj. Působivý je jak jednodruhový hájek, tak naopak kombinace několika různých dřevin nebo jejich různých kultivarů. Využít můžeme známé domácí dřeviny k vysazení třeba březového, jeřabinového háje nebo borového lesíka. Výběr zle rozšířit i na dřeviny nedomácího původu, jako jsou muchovníky nebo zmarličníky.
Kombinovanou výsadbu živých plotů a keřů máme snahu dosáhnout vyššího odclonění tam, kde je to žádoucí. A navíc, dvoupatrový živý plot poslouží i jako cenná prachová bariéra u rušnějších silnic nebo polí.
Tak velkých zahrad, aby v nich mohli majitelé vysázet alej, ale moc není. Efektem opakování však můžeme využít i v běžných zahradách, kdy dvojice stromů tvoří vstup do jiné části zahrady nebo kratší stromořadí v podobě tří švestek nebo sakur lemují cestu k domu. A opět, stromy kromě estetické stránky zajišťují i jinou úlohu, kterou je ochrana před sluncem či nepříjemnými pohledy.
V módě jsou zrovna vícekmenné stromy, a móda je to hezká. Mezi vícekmenné patří třeba břízy, již zmiňované zmarličníky a muchovníky, svitely, babyky a mnohé další.
Stromy jsou vhodné ale i do menších zahrad. Co je ale třeba, vybírat si z přirozeně menších dřevin nebo z menších kultivarů, jako jsou některé okrasné jabloně nebo sakury, což jsou stromy s opakovaným dekorativním efektem v průběhu sezony.
Ovocné i okrasné stromy můžeme koupit:
K dostání jsou malé sazenice i poměrně vzrostlé stromy. Rozumným kompromisem bývá střední cesta, což je strom se základně založenou korunou ve výsledné výšce. Velikost stromků se udává buď v jejich výšce, nebo obvodu kmínku 1 m nad zemí.
Stromy s obvodem kmínku do 14–16 cm je možné zasadit svépomocí, u větších rozměrů raději využijeme služby zahradníka. Při výsadbě je totiž třeba dodržet správný postup a zajistit stromu následnou péči i správný řez.
Foto a kresby: autoři
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.