Které nejmenší listnáče usadit do nádob? Keříky a polokeře

18. 9. 2021

Listnaté čarověníky jsou poměrně vzácné, a tak pěstitel se zájmem o miniaturní dřeviny bude nejspíš hledat jiné možnosti, jak si listnáče do nádob pořídit.

Vedle výsadby listnáče bonsajového typu se k pěstování v nádobě hodí listnaté keříky či polokeře. Takové listnáče mohou často plnit i funkci půdopokryvnou. Navíc jim sluší, když přepadají přes okraje nádoby.

Připomeňme si současně doporučení, že do nádob usazujeme okrasné dřeviny tak, aby se v nich rostlinám dařilo. Volbu vhodného druhu, tvaru či kultivaru lze přirovnat k výběru skalniček do skalky. Rostliny do nádob by však měly být ještě menší, v růstu většinou umírněnější, dlouhodobě trvanlivější. A samozřejmě by měly zaujmout vzhledem i kondicí.

Vrby pro pěstování v nádobě

Jako první se podívejme třeba na vrby (Salix) – velmi rozsáhlý rod dřevin, kde nalezneme všechny typy od vysokých stromů po zcela zakrslé keříky. A právě ty nejmenší mohou být vysoce dekorativním prvkem i v malých nádobách.

Vrba mateřídouškovitá (Salix serpyllifolia) už svým jménem napovídá, že se jedná o keřík k zemi přitisklý, s drobnými lístky a časem tvořící i dekorativní robustní kmínky. Pochází z Alp a my ji můžeme krásně využít k porůstání a obrůstání okrajů nádob i kamenů v nich.

Vrba mateřídouškovitá (Salix serpyllifolia) spolu s netřeskem pavučinatým

Velikostí podobná, ale listem dekorativnější je vrba síťnatá (Salix reticulata). Nejblíže roste na Malé Fatře a v Tatrách. Nápadná je krásně tmavozelenými okrouhlými lístky se zapuštěnými žilkami. Je třeba myslet na to, že je vápnomilná.

Vrba síťnatá (Salix reticulata)

Vrba síťnatá (Salix reticulata)

Podobně ozdobná listem, ale již o něco vyšší a keříkovitá je vrba Boydova (Salix×boydii). Dorůstá kolem 50 cm a má svraskalé a zprvu chlupaté listy. Zejména v první polovině roku je velmi ozdobná.

Vrba Boydova (Salix×boydii)

Vrba Boydova (Salix×boydii)

Kručinečka

Pro pěstitele různých miniaturních okrasných dřevin v nádobách je velmi perspektivní rostlinou nízká varieta kručinečky křídlaté (Genistella sagittalis var. minor). Vysoká je pouze 5–10 cm, avšak tvoří časem velké husté polštáře. Snadno ji však můžeme omezit do požadované šířky. Výhodné také je, že bohatě zlatožlutě kvete. Je nenáročná.

Kručinečka křídlatá Genistella sagittalis var. minor

Kručinečka křídlatá Genistella sagittalis var. minor

Kozinec

Z rozsáhlého rodu kozinec (Astragalus) se nám může hodit kozinec úzkolistý (Astragalus angustifolius). Je to polokeř původem z Balkánu, vysoký 10–20 cm, rozrůstající se v dekorativní pichlavé šedozelené polštáře.

Kozinec úzkolistý (Astragalus angustifolius)

Kozinec úzkolistý (Astragalus angustifolius)

Navíc hezky bíle kvete. Je nenáročný, nutné je počítat s tím, že roste dost do šířky, což však můžeme využít k pokryvu půdy anebo ho necháme přepadat přes okraj nádoby.

Štěničník

Rod štěničník – iberka (Iberis) je poměrně známý. Pro nás se hodí zejména štěničník skalní (Iberis saxatilis), vysoký kolem 15 cm, anebo ještě menší Iberis saxatilis var. pygmaea – zcela zakrslá rostlina, jen 5 cm vysoká. Iberky jsou v květu velmi nápadné, květy jsou zářivě bílé, drobné, v květenstvích.

Štěničník skalní (Iberis saxatilis)

Štěničník skalní (Iberis saxatilis)

Jilm

Zajímavou dřevinou do koryt je i jilm nejkrásnější (Ulmus×elegantissima Jacqueline Hillier). Tato dřevina může být ve stáří poměrně velká, ale lze ji usměrňovat zastřihováním a díky svým drobným listům a hustému větvení bude zanedlouho připomínat bonsaj.

Lýkovec

Mezi lýkovci (Daphne) také nalezneme mnoho vhodných rostlin, ale některé druhy není snadné pěstovat a také jsou potíže s jejich sháněním. Dostupný je například Daphne×napolitana Šťásek.

Lýkovec Daphne ×napolitana Šťásek

Lýkovec Daphne×napolitana Šťásek

Jedná se o kompaktní lýkovec, který má pestré (žlutobíle olemované) listy a kromě obvyklé doby květu na jaře je schopen ještě opakovaně kvést až do podzimu. Je velmi dekorativní.

Lýkovec vonný (Daphne cneorum) Eximia

Lýkovec vonný (Daphne cneorum) Eximia

Z dalších možných druhů by připadal v úvahu červenorůžově až fialovorůžově kvetoucí lýkovec vonný (Daphne cneorum včetně kultivarů) anebo lýkovec slovenský (Daphne arbuscula) s tmavě zelenými listy a růžovými květy.

Zimostráz

Také mezi zimostrázy, zejména u druhů Buxus sempervirens či Buxus microphylla nalezneme řadu zajímavých zakrslých kultivarů. Konkrétně jmenovat smysl nemá, protože nabídka je nestálá. Můžeme se poohlédnout po zrovna dostupných vhodných dřevinách.

Zimostráz (Buxus microphylla) Curly Locks

Zimostráz (Buxus microphylla) Curly Locks

Použití zimostrázu v nádobě je trochu specifické, vytvoří poněkud jinou náladu než ostatní dřeviny, a proto ho s ostatními rostlinami kombinujeme opatrněji anebo umístíme solitérně.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x